Egyre nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk a kiberbiztonságra is

A mesterséges intelligencia használata kitörési pontot jelent a magyar vállalatok és így a teljes gazdaság számára is a közepes fejlettség csapdájából – véli dr. Vinnai Balázs. Az IVSZ idén újraválasztott elnöke beszélt arról is, hogy mit tart most a legfontosabb feladatának és elárulta azt is, hogy szerinte melyek lesznek a meghatározó digitalizációs trendek 2024-ben.

- Mi jelentette a legnagyobb kihívást az IVSZ számára ebben az évben?

- Hiszünk abban, hogy a mesterséges intelligencia használata kitörési pontot jelent a magyar vállalatok és így a teljes gazdaság számára is a közepes fejlettség csapdájából. Ugyanakkor egyelőre bizalmatlanságot érzünk a cégek és a munkavállalók felől is e technológia iránt. Azon dolgozunk, hogy ezt legyőzzük, és a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket hangsúlyozzuk. Eközben folyamatosan szemmel tartjuk a technológia szabályozási vonatkozását, az európai uniós AI Act alakulását, és nemzetközi szakmai szervezetekkel közösen fellépve azon dolgozunk, hogy ez a szabályozás megfelelő kereteket adjon a mesterségesintelligencia-fejlesztéseknek és -használatnak, ugyanakkor az innovációt ne korlátozza.

- Az idén újraválasztottak a szervezet elnökének, mit tartasz most a legfontosabb feladatodnak?

- Az IVSZ-nek még határozottabban a digitalizációs folyamat élére kell állnia. Az eddiginél is nagyobb figyelmet szükséges fordítani a digitalizáció hatásainak, előnyeinek bemutatására, illetve el kell érni, hogy a vállalkozások (főként a kkv-k) és a kormányzat mind szélesebb körben és egyre mélyebben használja ki a technológiában, a digitalizációban rejlő potenciált, ami komoly kitörési pont lehet az ország számára.

- Mire lenne szükség ahhoz, hogy Magyarország a mesterségesintelligencia-forradalom nyertese legyen?

- Egyrészt nyitottságra a vállalatok és a társadalom részéről a technológia iránt, valamint támogatásra a kormányzattól, mert azt tapasztaljuk, hogy még mindig vannak félelmek a generatív mesterségesintelligencia-megoldásokkal kapcsolatban. Nem véletlen, hiszen több kutatás is megszűnő, átalakuló munkahelyekről számol be, ugyanakkor fontos látni, hogy ezzel egy időben több millió új álláshely létrejöttét is prognosztizálják a felmérések. Véleményünk szerint a kormányzatok ebben a folyamatban nem hagyhatják magukra a munkavállalókat. Szükség lesz átképzési programokra, munkaadók és munkavállalók számára nyújtott célzott támogatásokra annak érdekében, hogy felkészítsék a jövőre a jelen munkavállalóit.

- Hogyan látod, jövőre mik lesznek a legfontosabb digitalizációs trendek?

- Folytatódik a mesterségesintelligencia-megoldások térnyerése. Nagyon az elején állunk még ennek a folyamatnak: a Digital Decade riport adatai szerint Magyarországon csak a cégek három százaléka használ mesterséges intelligenciát, míg az EU-s átlag nyolc. Ugyanakkor ez is jelentősen elmarad az Európai Bizottság által kitűzött 75 százalékos céltól, amit 2030-ra kellene elérni. Természetesen a teljes digitális ökoszisztéma fejlődésére lehet számítani, és ahogy egyre inkább a digitális térbe helyezzük át a működésünket, mind nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk a kiberbiztonságra is.