Egyre nagyobbat álmodunk

Az idén az innovatív megoldásokra, valamint az eddigi eredmények kiterjesztésére és fejlesztésére helyezi a fókuszt a BioTechUSA a CSR-tevékenysége keretében. Az elmúlt évben 32 médiakampányt és 900 médiamegjelenést, több száz közösségimédia-aktivitást menedzseltek, amelynek 40 százalékát a felelősségvállaláshoz kötődő témák adták. Ez közvetve jelentős bevételt generált, és 17 százalékkal növelte a hazai márkaismertségüket. Dr. Pintér Dániel Gergővel, a BioTechUSA-cégcsoport vállalati kommunikációs, PR- és CSR-vezetőjével, valamint Halász Adrienn-nel, a társaság CSR- és integrált kampányok csoportvezetőjével az idei tervek mellett a társadalmi felelősségvállalási programok jelentőségéről, a márkára gyakorolt hatásáról beszélgettünk, és azt is elárulták, hogy a rengeteg kampány közül melyekre a legbüszkébbek.

(kiemelt fotón: Dr. Pintér Dániel Gergő)

A múlt év végéig 70 kampány keretében 165 szervezetet támogattatok több mint félmilliárd forint értékben. Van olyan együttműködés ezek között, ami különösen közel áll a szívetekhez? Melyikre vagytok a legbüszkébbek?

- Halász Adrienn: A közelmúltból a kedvencem a tavaly őszi integrált PR-, CSR- és edukációs kezdeményezésünk, amely termékspecialistánk és márkanagyköveteink bevonásával, a Refresher, a 24.hu és a Telex.hu médiapartnerségével valósult meg. Back to the gym-kampányunkat azzal a céllal indítottuk, hogy segítsünk mindazoknak, akik a nyári kihagyás után visszatérnének az edzéshez, de nem tudják, hogyan tegyék meg az első lépést. A médiában és a vállalati felületeinken nekik adtunk hasznos tanácsokat, hogy elkerüljék a sérüléseket, és megtalálják a céljaiknak legmegfelelőbb gyakorlatokat, termékeket. A sportolással egy jó ügyet is támogathattak a vásárlóink, hiszen az országszerte 17 konditermet működtető Fitness5 bármelyik egységében eltöltött edzéssel alkalmanként 30 forinttal járulhattak hozzá az adománygyűjtéshez. Az így összegyűjtött összeget a Bátor Tábornak ajánlottuk fel. A kampányunkat erős munkavállalói aktivitás kísérte, hiszen a kollégáink által használható edzőtermeinket is bevontuk, így ezer dolgozónk számára biztosítottunk lehetőséget arra, hogy egy jó ügy mellé álljanak.

 

Halász Adrienn

 

- Dr. Pintér Dániel Gergő: Én egy nagyon fontos témát, a magyarok mentésismeretének fejlesztését, valamint a segítségnyújtás, tájékozottság fontosságát hangsúlyozó kampányunkat emelném ki, amely két színész, Csuja Imre és Kovács-Nyári Diána közreműködésével, valamint a Mediaworks partnerségével valósult meg. Az Országos Mentőszolgálat Alapítvánnyal közös egyéves kezdeményezésünk lényege, hogy feltérképezzük a lakosság elsősegélynyújtási tudását az olyan kérdésekre vonatkozóan, mint például milyen esetekben hívjunk mentőt, milyen számról keressük őket, miről tájékoztassuk a mentésirányítót, hogyan segítsük a mentőket vagy hogyan engedjük el a mentőautót. A közös munka során a BioTechUSA azzal segítette a Mentőszolgálat munkáját, hogy három hónapra elegendő multivitamint biztosított a cég 9000 fős személyi állománya számára 50 millió forint értékben. Ez nem csupán a vállalatunk eddigi legnagyobb létszámot integráló adománya volt, de történetünk során először támogattuk egy egészségügyi szervezet összes munkavállalóját, amire úgy érzem, méltán lehetünk büszkék.

- Miért fontos a társadalmi felelősségvállalás a BioTechUSA számára?

- P. D. G.: Ezt a kérdést minimum három dimenzióban lehet értelmezni. Az egyik az érzelmi dimenzió, amiben a jótékonyságot a tulajdonosaink önzetlensége, társadalmi érzékenysége motiválja. Fontos számukra, hogy a gazdasági sikereinket érzelmileg is megéljék, így költünk nemcsak üzleti, hanem jóléti szempontból is nélkülözhetetlen dolgokra. A második a vállalati kultúra, aminek szerves része, hogy mi nem valakik vagyunk, hanem valamit csinálunk. A munkavállalóink kiválasztásában fontos szempont, hogy őszintén higgyenek abban, hogy akkor vagyunk a legsikeresebbek, ha minél többet tudunk visszaadni a közösség számára. Végezetül pedig ne legyünk álszentek: a harmadik dimenzió az üzleti, márkaismertség-növelési szempont. A partnereink rendszerint patinás kórházi intézmények, amelyek nagyban hitelesítenek minket. Emellett a CSR segít új célközönségeket megszólítani, például egy evészavarosoknak szóló sajtótájékoztatóval az egészségügyi médiumokat, a vidéki plázákba szervezett PSA-szűrésekkel regionális lapokat, a Szépkorúak Mozgásban kampányunkkal meg egy idősebb vásárlói réteget. Tagadhatatlan az is, hogy az ezen kampányokra épülő médiamegjelenéseknek jelentős a márkaismertség-növelő hatása, ami közvetve, de kimutathatóan jó hatással van az eladási adatokra.

- Tavaly mi állt a CSR-stratégiátok középpontjában, és az idén lesz-e ebben változás?

- H. A.: Tovább folytatjuk a fejlődést, egyre nagyobbat álmodunk, így növeltük a támogatásunk keretösszegét, hogy még hatékonyabban tudjunk hozzájárulni a társadalmi ügyekhez. A CSR-stratégiánkat és a tevékenységünket évről évre igyekszünk olyan irányban fejleszteni, ami egyrészt számunkra folyamatosan új, egyre magasabb szintű kihívást, másrészt egyre mélyebb elköteleződést és szélesebb körben elért hatást jelent egy-egy téma kapcsán. Tavaly az integrált kampányok létrehozása és a saját projektek megálmodása állt a középpontban. Így született meg a már említett Back to the gym PR- és CSR-integrált edukációs kampányunk és így hívtuk életre a BioTechUSA az Egészségért Díjat mint önálló kezdeményezést, amely egyedülálló egészségügyi projektek támogat. Az idén ebben annyi változás lesz, hogy az innovatív megoldásokra és az eddigi területeken elért eredmények kiterjesztésére, fejlesztésére helyezzük a fókuszt, miközben továbbra is törekszünk arra, hogy a CSR, a PR és a marketing szorosan együttműködve egy egymást erősítő, egységes és hatékony szinergiát alkosson.

- Mik lesznek a fontosabb társadalmi felelősségvállalási programjaitok idén?

- H. A.: Étrend-kiegészítőket, speciális élelmiszereket gyártó és forgalmazó cégként felelősségvállalási kampányainkban már a kezdetektől fogva kiemelt célunk volt, hogy egészség ügyileg és társadalmilag olyan fontos ügyeket dolgozzunk fel, és olyan témákban kezdeményezzünk párbeszédet, mint az evészavar, a demencia vagy a mentális egészség. Ezen gondolat mentén született meg az az elképzelés, hogy ezekben a kiemelt témákban tevékenykedő, az eddig támogatott partnereinket, saját szakértőinket és márkanagyköveteinket bevonva egy négy „aktából” álló cikksorozatot hozzunk létre a femina.hu együttműködésével, publicitást adva ezzel olyan ügyeknek, amelyek még mindig nem kapnak kellő figyelmet. Mindezt nem egy önálló platformon tettük, hanem egy sokak által olvasott médium felületébe ágyazva, hogy minél szélesebb réteget érjünk el. Az első akta a mentális egészség témakörét dolgozza fel, amelyet a méhnyakrák, az evészavar és a cukorbetegség követ. Ezenkívül az idén tervezünk egy középiskolás gyermekek helyes táplálkozását segítő kampányt edukációval és közös főzéssel a Táplálkozástudományi Intézet közreműködésével, egy szintén gyerekeknek szóló, az evészavar témakörét feldolgozó színházi edukációs program támogatását és természetesen az idén is megrendezzük a BioTechUSA NN Ultrabalaton Charity programunkat, valamint átadjuk a BioTechUSA az Egészségért Díjat.

- A tapasztalataitok vagy a mérési eredmények alapján hogyan hatnak a márkaismertségetekre a CSR-kezdeményezéseitek?

- P. D. G.: Cégcsoportunknál ugyanaz a kizárólag in-house szervezeti egység foglalkozik a PR-rel, a vállalati kommunikációval és a tulajdonosok szakmai támogatásával, mint ami CSR-ral és a munkáltatói márkaépítéssel. Szerencsés szinergia és tudatos építkezés eredménye ez, hiszen így ezen tevékenységek kivitelezése nem izolált, hanem egymást hatékonyan támogatja. Az elmúlt évben 32 médiakampányt és 900 médiamegjelenést, több száz közösségimédia-aktivitást menedzseltünk, amelynek a 40 százalékát a felelősségvállaláshoz kötődő témák adták. Ez közvetve jelentős bevételt generált, a felméréseink alapján pedig 17 százalékkal növelte a hazai márkaismertségünket. A szakmánkban tapasztalható egy alapvető feszélyezettség – durvább szóval őszintétlenség – ezzel kapcsolatban, de szerintem nem kell szégyellni kimondani, hogy morálisan jót tenni üzletileg is lehet kifizetődő. Ami viszont nagyon nem mindegy, az ennek a kivitelezése és a megfelelő arányok betartása. Számomra aligha tekinthető felelősségvállalásnak és etikusnak az, amikor egy tízmilliós költségvetésű imázskampányt tessék-lássék „bekoszolunk” egy kis faültetéssel vagy kerítésfestéssel, a CSR-t pedig az üzleti célok szolgálóleányává silányítjuk. Mi úgy gondolkozunk erről, hogy ha van X forintnyi forrásunk egy karitatív célra, akkor ezzel igyekszünk a lehető legnagyobb társadalmi hatást elérni. Ennek érdekében a költségvetésünk közel 100 százalékát adjuk oda a partnereinknek támogatás formájában, amelyek kiválasztásában fontos szempont, hogy közösen olyan, mindkét fél számára előnyös, a fogyasztók számára pedig hasznos üzeneteket találjunk, amelyekkel sokakat érhetünk el. Erre szuper kollégáink vannak, akik nem a támogatási keretösszegek kárára pipálják ki a PR-célokat, hanem képesek nagy volumenű médiakampányokat akár nulla forintból is felépíteni. Ezeket visszamérjük, én pedig akkor vagyok elégedett, ha a támogatásra fordított összeget visszahozza a media value.

- Mennyire épülnek be a CSR-aktivitások a cég mindennapi életébe, a munkatársak hogyan viszonyulnak ezekhez a kezdeményezésekhez, mennyire tudjátok bevonni őket?

- P. D. G.: A stratégiánkat úgy alakítottuk ki, az együttműködő partnereinket és felkarolandó ügyeinket pedig úgy választjuk meg, hogy azokba lehetőség szerint a kollégáinkat is bevonhassuk. Ezekkel a programokkal nem titkolt célunk, hogy hozzájáruljunk munkatársaink mentális jóllétéhez, javítsuk az iparági átlagnál magasabb munkaerőmegtartó képességünket, közben pedig növeljük a társadalmi ügyek melletti elköteleződésüket és érzékenységüket. Ennek jegyében festettünk mesefalat a Pécsi Gyermekklinika gyermekrészlegén vagy a Mozgásjavító Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény egyik kezelőjében, készítettünk szendvicset hajléktalan embertársainknak, sportolással buzdítottunk adománygyűjtésre a Bátor Tábor számára vagy érzékenyítő előadáson vehettünk részt az SOS Gyermekfalvak jóvoltából. HR-osztályunk a közelmúltban egy átfogó, több elemből álló egészségprogramot is létrehozott, amely dolgozóink jóllétének az elősegítését célozta. Ennek keretében rendszeresen szervezünk PSA- és HPV-szűréseket is. Az egyik legnépszerűbb aktivitásunk pedig a már évek óta december elején tartandó csúnya pulcsis reggeli, amelyet azért hívtunk életre, hogy felhívjuk a figyelmet a Baptista Szeretetszolgálat Cipősdoboz-akciójára.

- BioTechUSA az Egészségért Díj néven új elismerést alapítottatok tavaly. Miért döntöttetek így, és ez a kezdeményezés mennyire váltotta be a hozzá fűzött reményeket? Az idén is lesz ilyen díj?

- H. A.: A munkánk során folyamatosan azt tapasztaljuk, hogy rengeteg az olyan innovatív látásmódú profi szakember az egészségügyi szférában, aki nemcsak elkötelezett, de olyan ötletei is vannak, amelyek megvalósításával hatékonyabb, gyorsabb lehet a segítő, életmentő munka. A pályázati rendszerünknek az a célja, hogy lehetővé tegyük ezen ötletek megvalósítását, megteremtsük az ezekhez nélkülözhetetlen forrásokat, és olyan infrastrukturális, edukációs és módszertani fejlesztéseket indítsunk el, amelyek segíthetnek abban, hogy a betegek és a szélesebb társadalom számára is fontos, hasznos innovációk jöjjenek létre. Nagyon örülünk neki, hogy ebben a küldetésünkben olyan partnerekre találtunk, mint a Magyar Kórházszövetség, a Central Médiacsoport vagy kampányunk arca, Lékai-Kiss Ramóna.

- P. D. G.: Meg vagyok győződve arról, hogy a „longevity”, vagyis a teljes, hosszú és minőségi élet megfelelő számú és felkészültségű egészségügyi szakember, szakszerű ellátás, valamint tömegeket edukáló preventív kampány nélkül aligha valósulhatna meg, éppen ezért döntöttünk e díj megalapítása mellett. Büszke vagyok rá, hogy már az első évben 49 pályázat érkezett négy kategóriában, a közönségszavazásra több mint 10 ezer voks jött, a díjat kísérő médiakampány több mint 50 megjelenést eredményezett, összesen pedig 18 millió forintnyi forrást biztosítottunk új ötletek megvalósítására. Ami ennél is fontosabb, hogy olyan egészségügyi innovációkra tudtuk ráirányítani a figyelmet, mint a traumatudatos nőgyógyászati ellátás biztosítása hajléktalan nők számára, az egészségügyi dolgozók mentális és fizikai rekreációjának fontossága, valamint a szülők által a kórházban hagyott csecsemők helyzete. A nagy érdeklődésre való tekintettel az idén megemelt keretösszeggel és új pályázati kategóriákkal kibővítve hirdetjük meg a pályázatot.

- Ti mennyire vesztek részt ezekben az aktivitásokban?

- H. A.: Személy szerint nagyon hiszek az aktív részvételben, ezért ahol csak lehetőségünk van, igyekszünk bekapcsolódni ezekbe a projektekbe. Véleményem szerint a közvetlen tapasztalás és a személyes bevonódás a leghatékonyabb módja az érzékenyítésnek. Ezért van az, hogy nemcsak támogattuk, de mi is részt vettünk a Magyar Máltai Szeretetszolgálat által szervezett, A Sport Egyenlővé Tesz elnevezésű esélyegyenlőségi sportnapján, ahol a fogyatékossággal élő és mozgáskorlátozott fiatalok környékbeli diákokkal sportoltak együtt, hogy felhívják a figyelmet a fogyatékkal élők elfogadására. Ebbe a programba ráadásul Jószívű Testépítőink, jótékony márkanagyköveteink is aktívan részt vettek. Vagy említhetném a Mozgással a demencia ellen kampányt, ahol több mint száz idősotthonban lakó tornázott együtt velünk és márkanagyköveteinkkel a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Gondviselés Háza Baglyaskő Időskorúak Otthonában Salgótarjánban, felhívva ezzel a figyelmet a mozgás fontosságára az időskorúak életminőségének javítása érdekében – különös tekintettel a demenciában szenvedőkre. Semmi sem adhat mélyebb megértést, mint amikor valós kapcsolatba kerülünk az érintettekkel, megismerjük a nehéz sorsokat és a mögöttük rejlő történeteket. Ezek az élmények nemcsak szemléletformálók, hanem inspirációt is adnak ahhoz, hogy még hatékonyabban és elkötelezettebben dolgozzunk társadalmi ügyekért.

- P. D. G.: Pont tavaly decemberben kaptam az élettől egy erős személyes emlékeztetőt arra vonatkozóan, hogy miért is csináljuk ezt az egészet. Ötödik éve támogatjuk ugyanis a Budapest Bike Maffiát, amely fáradhatatlanul és hatalmas szívvel dolgozik az utcán élők megsegítésén. Miközben egyrészről nagyon büszke vagyok rá, hogy a téli időszakban ezúttal is 400 ezer darab C- és D-vitamint ajánlottunk fel számukra 21 millió forint értékben, másrészről nem tudtam elugrani az önkritika elől. Sajnos a vállalati kommunikációs, PR- és CSR-vezetői munkám mellett – bár rengeteg jótékonysági projektet irányítok – kevés időm jut effektíve önkénteskedni. Éppen ezért karácsony előtt nagyon fontos és szemfelnyitó hatású élmény volt számomra a Nagy Szendó Nap a Másik Szoba kávézóban, ahol szuper kollégáimmal és a többi önkéntes csapattal együtt több ezer szendvicset készítettünk a rászorulóknak. Akkor megfogadtam, hogy az idén változtatok, és igyekszem még gyakrabban „kimenni” az irodából – amit egyébként minden hozzám hasonló nagyvállalati megmondóembernek sok szeretettel és tisztelettel javaslok. Szerencsére ez az ígéretem azon kevés újévi fogadalmaim közé tartozik, amit azóta is sikerül tartanom.