Ezért népszerű a munkaerő-kölcsönzés

A munkaerő-kölcsönzés foglalkoztatási időtartama sok esetben határozatlan idejű, a gyakornokokat pedig saját állományba veszik át a kölcsönvevők. A legmagasabb foglakoztatási napok a HR, toborzási és kiválasztási, valamint a közösségi média specialisták esetében jelentkeznek. Legrövidebb időt laboratóriumi minőségellenőr, betanított munkás, húsfeldolgozó és hulladékgazdálkodási munkatárs pozíciókban töltenek a munkavállalók. Alapfokú végzettséggel bruttó 161.000 – 346.000 forint, sikeres középfokú tanulmányokkal bruttó 210.600 – 800.000 forint, felsőfokú diplomával pedig bruttó 230.000 – 1.500.000 forint bér is megkereshető – derül ki a Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetsége legfrissebb felméréséből.

A munkaerő-kölcsönzés a legelterjedtebb atipikus foglalkoztatási forma, számosságában a legnagyobb volumenű. Háromoldalú munkavégzésre irányuló jogviszony, amelyben a munkaerő, vagy más néven munkavállaló a kölcsönbeadó céggel munkaszerződést köt azzal a céllal, hogy egy vagy több harmadik félnél, az úgynevezett kölcsönvevőnél végezzen munkát. Míg egy tipikus jogviszony esetében egy konkrét munkáltatónál könnyen utcára kerülhet valaki, a munkaerő-kölcsönzésnél 50-100 partner jelent megoldást új területen vagy szakmán belül, versenyképes fizetésért történő továbbfoglalkoztatásra.

Egyaránt alkalmazzák magasan képzett munkavállalók rövid időre történő kölcsönzésénél: ezek általában középvezetői pozíciók – átszervezés, válságkezelés vagy különböző projektek esetén, mint ahogy alacsonyabban képzett munkavállalók igénybevételével, betanított jellegű feladatok ellátására (szakmunka) is. Minden esetben másként megközelítve a HR–szolgáltatás komplex kihívásait: nagyobb flexibilitást és biztonságot jelentve az úgynevezett próbaidő alkalmával. A foglalkoztatás időtartama néhány héttől akár öt éven keresztül is történhet, s gyakran előfordul ezt követően a kölcsönzött munkavállalónak a megrendelő / kölcsönvevő saját állományába történő átvétele.

A foglalkoztatás jellemző esetei közé tartozik, amikor a vállalatnak nem áll annyi munkavállaló a rendelkezésére, mint amennyire szüksége lenne. A termelés nem kiszámítható, gyakran változik. Nincs megfelelő – vagy csak lokális – HR osztály a szükséges munkaügyi adminisztrációhoz. Úgynevezett létszámstop miatt nem növekedhet az állományi létszám. Amikor az engedélyeztetési folyamatok időben túlszárnyalják a projektet, vagy olyan esetekben, amikor nincs kapacitás a munkaerő területi átcsoportosítására, vidéki szállítására, munkásszállás biztosítására.