Egyre vonzóbb a befektetők számára a fenntartható működés

Világszerte vonzóvá váltak a fenntartható fejlődést elősegítő befektetések – mutat rá az EY 127 magántőke-társaság és 72 intézményi-befektető bevonásával készült globális kutatása. A megkérdezettek közel fele (49%) már a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) szempontokat is figyelembe veszi pénzügyi beruházásainál, ami rákényszeríti a cégeket arra, hogy részletesen beszámoljanak ilyen irányú kezdeményezéseikről.

Egyre többen invesztálnának olyan pénzügyi lehetőségekbe, amelyek egy fenntarthatóbb gazdasági és társadalmi környezet kialakításához is hozzájárulnak – derül ki az EY tanulmányából. A kereslet dinamikus növekedése miatt a megkérdezettek majdnem fele a következő 2-3 évben ezen a területen kívánja növeli magán- és kockázati tőkebefektetéseit. Az átalakuló piaci igények hatására pedig az európai magántőke-társaságok kétharmada (66%) már kínál ilyen típusú konstrukciókat ügyfeleiknek.

Az általános befektetői hozzáállás változását jól tükrözi, hogy a beruházásokat kezelő cégeknek alig harmada (32%) állította azt, hogy kizárólag a profitszerzés érdekli, a többség már komoly figyelmet szentel annak, fenntarthatóan működik-e egy cég. A munkavállalókkal való nem megfelelő bánásmód és a környezet védelmének elhanyagolása a leggyakoribb kizáró okok egy befektetési portfolió kialakításakor.

„A sikeres jövő záloga, hogy a cégeknek úgy kell átalakítaniuk a tevékenységüket, rövid és hosszú távú stratégiájukat, hogy abban központi szerepet kapjon a környezettudatos gazdálkodás és a társadalmi felelősségvállalás. A területen elért eredményeiket transzparensen be kell mutatniuk jelentéseikben is, hogy megfelelhessenek a befektetők elvárásainak” – hangsúlyozta Domoszlai Rita, az EY szakértője. „Ezek az igények minden szektorban egyediek, így a tájékoztatóhoz leginkább szükséges kritériumok meghatározásához szükség lehet külső szakértő bevonására is” – tette hozzá.

Európában az intézményi befektetők döntő többsége (92%) rendelkezik fenntarthatósági irányelvekkel, amivel megelőzik az ázsiai (67%) és az észak-amerikai (64%) szereplőket. Ezeknek a szabályzatoknak azonban mindössze harmada (38%) kötelezi az adott társaságot arra, hogy tájékoztasson ESG-kezdeményezéseiről.