
2024 több szempontból is a CIB Csoport történetének legsikeresebb éve volt: jelentősen bővülő megtakarításállomány és hitelportfólió, valamint bevételnövekedés; ügyfél- és növekedésközpontú stratégiai építkezés; digitalizáció; költségkontroll; rekordmagas munkatársi elégedettség. Ezzel a CIB Csoport a 2022-2025 közötti stratégiai ciklus harmadik évét kiemelkedő eredményekkel zárta, biztos alapot teremtve ahhoz, hogy a 2025-re vonatkozó célszámait jelentősen meghaladva tudja teljesíteni. Az Intesa Sanpaolo Nemzetközi Banki Divíziójának teljes körű támogatásával, a CIB Csoport tovább tudta növelni piaci részesedését stratégiailag kiemelt szegmensekben, bővült a digitális szolgáltatásai köre és az azokat igénybe vevő ügyfelek aránya. Mindezek eredményeként a költséghatékonyság a 2024-es évben is kiválóan alakult. A Csoport a 2024. üzleti évet 71,905 milliárd forint nyereséggel zárta, 14,1 százalékkal meghaladva a 2023. évi értéket. Mérlegfőösszege 3.463,210 milliárd forintot tett ki 2024 december végén, 4,4 százalékkal meghaladva a 2023. decemberi adatot.
A CIB Csoport a világ egyik legerősebb bankcsoportjának, az Intesa Sanpaolonak a tagjaként, a magyar bankszektor meghatározó szereplőjeként több mint 2000 munkavállalót foglalkoztat, tőkeerős, stabil, kiváló likviditási helyzetben lévő pénzintézet. Miközben a 2024. üzleti környezetet néhány nagyon jelentős esemény befolyásolta, a CIB Csoport 2024-ben is azt tekintette legfontosabb feladatának, hogy támogassa ügyfeleit céljaik megvalósításában, valamint, hogy hozzájáruljon a reálgazdaság fejlődéséhez, és saját eszközeivel segítse ügyfeleit a hazai és nemzetközi gazdasági környezet rendkívüli kihívásainak kezelésében. Tette ezt kedvező termékajánlataival, kihelyezett új támogatott hiteleivel, valamint számos kedvezményes ajánlatával, amelyek egyre növekvő számban, nemzetközi és hazai irányelveknek megfelelő ESG (környezeti, társadalmi és vállalatirányítási) szempontoknak is megfelelnek. A Csoport tovább tudta növelni piaci részesedését stratégiailag kiemelt szegmenseiben, bővítette a távoli szerződéskötéssel igénybe vehető szolgáltatásainak körét és a digitális csatornákon keresztül elérhető termékeinek kínálatát.
A CIB Csoport - az Intesa Sanpaolo Nemzetközi Banki Divíziójának teljes körű támogatásával - stabil pozíciókat alakított ki ahhoz, hogy megbirkózzon a legkülönbözőbb kihívásokkal: tőkeerős, stabil, kiváló likviditási helyzetben lévő, átlagon felüli minőségű, egészséges portfólióval rendelkező pénzintézetként áll ügyfelei rendelkezésére, és aktív résztvevője kíván lenni a magyar gazdaság további fejlődésének. Kiemelt céljai közé tartozik a digitális banki szolgáltatások továbbfejlesztése, ezzel párhuzamosan a fiókhálózat szerepkörének átalakítása, a fenntartható hitelezés bővítése, a költséghatékonyság javítása és a bevételek növelése a hitelportfólió jó minőségének a fenntartása mellett. Szilárd anyabanki támogatással a háttérben a fő fókuszpontjai között továbbra is megtalálható az arra való törekvés, hogy magas igényeket támasztó lakossági és vállalati ügyfeleik számára folyamatosan kiemelkedő szolgáltatásokat nyújtó bank legyen, úgy, hogy ennek során javítsa az ügyfélélményt, továbbá értékteremtést, innovációt és hatékonyságot biztosítson. Meggyőződése, hogy csak akkor folytathat hosszú távon is sikeresen fenntartható tevékenységet, ha ezeket az értékeket vallja és a felsorolt célok elérésére törekszik.
2024-ben az üzleti fejlesztések középpontjában továbbra is az értéknövelt szolgáltatáskínálat, a befektetési és vagyonkezelési szolgáltatások, banki biztosítási termékek és legfőképpen a digitalizáció állt.
Tovább léptett a fiatal célcsoportok megszólításában is, valamint folytatta az életszakaszokhoz illeszkedő ECO számlacsalád értékesítését, újszülött kortól nyugdíjas korig.
Bevezetett egy teljesen innovatív, családi bankolást támogató új kedvezménycsomagot, CIB Családi flottacsomag néven.
A piacon bevezetett számos újítás révén tovább bővült a digitális csatornákon keresztül elérhető szolgáltatásai köre.
Mindeközben további lépéseket tett
- a bank díjbevétel-termelő képességének erősítésére, mérlegszerkezetének átalakítására, hogy bevétel-termelő képessége még kevésbé függjön a kamatkörnyezet változásától. Az évek óta tartó következetes munka eredményességét igazolja, hogy miközben az átlagos kamatszint a felére csökkent, a CIB képes volt nettó működési bevételét növelni. Ehhez a hitel- és betétállomány megelőző években már bizonyított intenzív növelésének folytatása mellett olyan szolgáltatások felfuttatása és továbbfejlesztése járult hozzá, mint a banki biztosítás, a vagyonkezelés vagy az ún. Confirming faktoring szolgáltatás.
- tevékenységei egyszerűsítése irányába automatizáláson, folyamatai újratervezésén és új prioritások felállításán keresztül.
- ESG stratégia végrehajtására, energia-felhasználásunk optimalizálására, ESG szempontok vállalatirányítási szintű beépítésére, a termékportfolió ESG szempontú bővítésére, átalakítására.
- kibercsalás-kísérletek még aktívabb megelőzéséért integrált kampányokkal hívta fel a lakosság figyelmét a veszélyekre és megelőzési módokra. A kommunikációs csatornák kiválasztásakor a különböző célcsoportok leghatékonyabb elérésére összpontosított, ennek, valamint a kártyablokkolás-funkció hatékony kommunikációjának köszönhetően számos támadási kísérletet sikerült meghiúsítania, miközben a sikeres csalások száma stagnált a növekvő próbálkozások ellenére.
- munkatársak jóllétének biztosítására folytatta a munkatársai megtartását célzó programokat, valamint azt a törekvését, hogy üzleti céljainak és a munka-magánélet egyensúlyát egyszerre biztosító vállalati kultúrát alakítson ki. Jelentős erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy megerősítse munkatársai elköteleződését és motivációját, és törekedett rá, hogy bevonja őket nem csak a stratégia megvalósításába, de a Csoport által indított társadalmi és környezetvédelmi programokba, energiatakarékossági kezdeményezésekbe is.
- társadalmi hatásának erősítésére számos, immár hagyományos társadalmi program mellett a CIB Csoport, fennállása óta, a valaha volt egyik legnagyobb társadalmi hatású kezdeményezést szervezte meg az egyik decemberi szombati munkanapon, amelyen a CIB Csoport összes munkatársa többszáz önkéntes munkát végzett el az ország teljes területén.
A CIB Csoport a 2024. üzleti évet 71.905 millió forint nyereséggel zárta, 14,1 százalékkal meghaladva a 2023. évi értéket.
A CIB Csoport mérlegfőösszege 3.463.210 millió forintot tett ki 2024 december végén (+4,4% 2023. decemberhez képest). A növekvő mérlegfőösszeget főként az ügyfél és banki források növekedése eredményezte.
2024. december végén a CIB Csoport konszolidált bruttó ügyfélhitel állománya 1.668.719 millió forint volt (+4,4% növekedés 2023. végéhez képest). A vállalati szegmensben a gazdasági bizonytalanságok és az NHP nagymértékű kifutása miatt alacsony volt az új finanszírozás iránti kereslet, ezzel szemben a lakossági piacon az új jelzáloghitelek iránti kereslet 17 százalékkal nőtt a fellendülő lakáspiaccal összhangban, míg a személyi kölcsönök új folyósítása 60 százalékkal emelkedett.
Az ügyfélbetétek állománya 2.530.108 millió forint volt december végén (+5,5 százalékkal magasabb a 2023. végi értéknél), a növekedéshez elsősorban a lakossági szegmensek járultak hozzá.
A CIB Csoport saját tőkéje az időszak végén 356.138 millió forint volt (+12,4% 2023. végéhez képest), a növekedés főként a tárgyidőszaki nyereségnek köszönhető.
A CIB Csoport bevételei 174.223 millió forintot tettek ki (+3,5% 2023. hasonló időszakához képest). A bevételek az alacsonyabb kamatkörnyezet ellenére is nőttek 2023-hoz képest, köszönhetően a növekvő üzleti aktivitásnak, különösen az ügyfélhitelezésben és a megtakarításokban, valamint a növekvő tranzakciós forgalomnak.
A CIB Csoport hitelportfoliójának minősége erős maradt, a 90 napon túli késedelemben lévő hitelek aránya 0,5 százalékra javult (-0,07% csökkent 2023. végéhez képest).
Jutalékbevételeink a piaci átlagot meghaladóan növekedtek, a működési költségek növekedésének üteme pedig a szektor átlag alatt maradt. A CIB Csoport működési költségei 12,9 százalékkal emelkedtek az előző évi szinthez képest és 73.830 millió forintot tettek ki bankadó és extraprofit adó nélkül, főként a beszállítók inflációs áremelése és a béremelések miatt.
A CIB Csoport által fizetett bankadó az extraprofit adóval együtt 14.472 millió forinttal járult hozzá a magyar költségvetéshez 2024-ben.
A CIB Csoport költség/bevétel aránya 2024-ben nagyon egészséges 42,4 százalékot ért el.
Növelte piaci részesedését vállalati betétgyűjtésben (5,1 százalékról 5,4 százalékra), és a piacnál gyorsabban nőtt a lakossági személyi kölcsön új folyósításban (CIB Csoport +60,0%; piaci átlag +57,2%).
A lízing piacot 2024-ben több területen is jellemző jelentős visszaeséshez képest a CIB Lízing az agrárlízing terület új folyósításában meg tudta tartani a finanszírozási volumenét (CIB Lízing -0,8%; piaci átlag -28,6%.), és a gép lízing finanszírozás területén +45,2 százalékos növekedést ért el az új folyósításban, miközben a piaci átlag -4,9% volt.