A Now Technologies a legígéretesebb startup, a Bitrise pedig a legjobb scale-up Magyarországon 2021-ben. A StartUp Online TOP15 rangsorai közösségélénkítő kampány keretében és egy neves zsűri szavazásának eredményeként álltak össze.
Első alkalommal készült el a TOP 15 legígéretesebb magyar startup és a TOP 15 scale-up rangsor, amelyeket a StartUp Online a The Launch Code szakmai partnerségével, egy neves szakértő grémium támogatásával és egy közösségépítő kampány keretében készített el. 2021-ben a legígéretesebb startup rangsor első helyén a NowTechnologies Zrt. végzett, amely medtech innovációjával a kerekesszékkel közlekedők számára fejleszt kontrollert.
A lista második helyén a DicomLab került, a cég a fogorvos szakma digitális támogatásán dolgozik, a dobogó harmadik helyét pedig a D-Tag Analytics foglalta el, a vállalkozás a piackutatást teszi hatékonyabbá. A rangsor negyedik helyén a Scolia Technologies, az ötödiken az ff.next fintech startup és ügynökség, a hatodikon pedig a vállalati belső kommunikáció innovátorai, a Blue Colibri App csapata végzett.
Teljes lista:
A Top 15 Scale-up listára olyan, már jól ismert, cégek kerültek be, amelyek növekedési pályáját az elmúlt években jól nyomon követhettük. A TOP15 Scale-up rangsor első helyezettje ezúttal a Bitrise lett, megelőzve az Omixon Biocomputing, és a Starschema szintén dobogós vállalkozásokat. A negyedik helyet a SEON Technologies, az ötödiket pedig a BitNinja szerezte meg. Az ő esetükben már komoly sikereket ünnepelhetünk, egyben ösztönző példát állítanak a még korábbi szakaszban járó pályatársaiknak.
Teljes lista:
1. Bitrise
2. Omixon Biocomputing
3. Starschema
4. SEON Technologies
5. BitNinja
6. Brokerchooser
7. Norma Instruments Zrt.
8. Oriana International
9. Antavo
10. Recart
11. OptiMonk
12. Conversific
13. Neticle
14. Webshippy
15. Green Fox Academy
A rangsorok több hónapos előkészítő munka eredményeként születtek meg, azzal a céllal, hogy a már nemzetközileg is eredményes startup vállalkozások mellett felhívják a figyelmet azokra a csapatokra is, amelyek még korábbi fázisban vannak, előremenetelük azonban ígéretes, így inspirálóak lehetnek a közösség és a vállalkozás előtt állók számára. (A startupok azok a korai fázisú cégek, amelyek még a számukra legmegfelelőbb célcsoport megtalálásán, a termék és a piac találkozásán (product-market-fit), valamint a bevételszerzésen dolgoznak. Ezzel szemben a scale-up vállalkozások már növekedési szakaszban vannak, validálták a terméküket a piacon és megbizonyosodtak arról, hogy üzleti modelljük fenntartható és skálázható.)
„Célunk, hogy megvalósítsunk egy olyan össziparági együttműködést, mely mobilizálja, és közös cselekvésre készteti a magyarországi startup ökoszisztéma szereplőit és további lendületet ad a hazai innovációs szektornak. Éppen ezért a más platformokon is elismert és bizonyított startupok mellet olyan innovatív induló vállalkozásoknak is szeretnénk ezzel teret és figyelmet biztosítani, akikről jellemzően keveset hallunk és az elismerés jelentősen hozzájárulhat a fejlődésükhöz” –mondta el Várdy Zoltán, a The Launch Code megalkotója, vállalkozásfejlesztési mentor, egyben a zsűri elnöke.
Tekintettel a startup ökoszisztéma közös cselekvésre inspiráló célkitűzésre, az általuk értékelt startupok egyedülálló módon nem egy teljeskörű merítésből kerültek ki, hanem egy közösségélénkítő kampány keretében a zsűritagok mellett a listára a StartUpOnline olvasói is jelölhettek csapatokat, akiket érdemesnek tartottak a legígéretesebb csapatok címre. „Nagy örömmel láttuk, hogy habár a jelölés anonim volt, mégis szembetűnő, hogy a vállalkozók nem feltétlenül a saját startupjukat jelölték, hanem valóban körülnéztek a környezetükben és azokat javasolták értékelésre, amely céggel például közös akcelerációs programban vettek részt, vagy egy co-working irodában dolgoznak” – mondta el Simon Krisztián, a StartUp Online főszerkesztője. „Azt gondoljuk, ez jól prezentálja, hogy a hazai ökoszisztéma szereplők évtizedes munkájának –legyen az akcelerátor-, inkubátorprogram, rendezvényszervezés, tartalomgyártás, vagy egyéb szellemi műhely, szervezet működtetése – óriási eredménye, hogy mostanra egy organikusan jól működő, egymást inspiráló és támogató közeget hozott létre” – tette hozzá Jánoska Rita, kommunikációs szakember, a StartUpOnline szerkesztője.
A közösség és a zsűri jelöltjeiről a grémium egy rövid önbevallásos kérdőív segítségével gyűjtötte be azokat az információkat, amiket az értékeléskor a zsűri szempontrendszeréhez elengedhetetlenül fontosnak tartott. Az értékelés szempontjai a következők voltak: az ötlet, a technológia és az üzleti modell innovatív mivolta, a bevétel és az ügyfelek növekedésének mértéke és üteme, a finanszírozás körülményei, illetve a tőkebevonás módja, mértéke, a nemzetközi jelenlét, illetve a csapat szakmaisága és összetétele.
Ezen információgyűjtést követően a szakmaiság és az eredeti célkitűzés úgy kívánta, hogy a különböző érettségi fázisban lévő cégek külön elbírálásban részesüljenek, így a végleges értékelés során különválasztották a startup és a scale-up (növekedési fázisban lévő) cégek listáját.
Várdy Zoltán, a zsűri elnöke szerint: „Egyértelműen látszik, hogy pár évvel több tapasztalat is már mennyivel többet nyom a latba, hiszen a scale-up listára végül azok a vállalkozások kerültek, akik már régebb óta vannak jelen a piacon. Nekik már volt idejük finomra hangolni akár az üzleti modelljüket, a termék-és értékesítési stratégiájukat, akár a szervezeti folyamataikat. Ugyanakkor ennek a kettős listának köszönhetően kaptunk egy összképet arról is, hogy mennyi feltörekvő, nagy potenciállal rendelkező startup-ra érdemes odafigyelni és velük is foglalni.”
A lista összeállításában egy, a hazai innovációs ökoszisztémában jól ismert nevekből álló, nívós zsűri vett részt: Kozma Andrea, a CEU InnovationsLab igazgatója, Kecsmár Zsuzsa, az Antavo társalapítója, Dr. Oszkó Péter, az OXO Technologies Holding igazgatóságának elnöke, Fehér Gyula, az Oktogon Ventures alapítója, Lantos Csaba, a Lantos Vagyonkezelő tulajdonosa, Zsembery Levente, az X-Ventures igazgatója, Kovács Zsolt, a Startup Campus vezérigazgatója.
„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a zsűri tagja lehettem. Nagyon jónak tartom ezt a kezdeményezést, hiszen már önmagában a listára való felkerülés komoly fegyvertény lehet egy-egy cégnek. A scale-up mezőnyben kevés volt a meglepetés, tényleg ott vannak az elmúlt évek hazai ígéretei. Az nagyon tetszik, hogy ha viszont a teljes palettát nézzük, akkor az igazán sokszínű, jól adja vissza a hazai startup világ tarkaságát” – mondta el Zsembery Levente.
„Vannak állócsillagok, akik kötelezően bekerülnek minden listára. Ez az első év még nekünk, zsűritagoknak is sok fejtörést okozott, sokat gondolkodtunk olyan értékelési módszer kialakításában, ami az igazán ígéretes csapatokat is a felszínre hozza, akik más listákon esetleg nem szerepelnek. Bízom a lista hagyományteremtő erejében, és abban, hogy új tehetségek kerülnek az értékelésnél a nagyítóink alá minden évben” – véleményezte a közös munkát Kozma Andrea.