A budapesti kerületekben a 2022-es négyzetméterárakhoz képest átlagosan 10 százalékos drágulást mutatnak az adatok, mérsékelt csökkenés, stagnálás mindössze öt kerületben tapasztalható. Hatra bővült az egymillió forint feletti átlagos négyzetméterárral rendelkező kerületek száma, a fővárosi ingatlanvásárlók a XII. kerületben találkozhatnak a legmagasabb átlagos egységárral, míg a legolcsóbb négyzetméterárú otthonokat Pesterzsébet kínálta tavaly a Duna House adatai szerint.
A gazdasági bizonytalanságok, a magas hitelkamatok és az infláció következtében érdeklődők és tranzakciószámok tekintetében is alulteljesített 2023-ban a fővárosi ingatlanpiac, ennek ellenére mégsem maradt el az áremelkedés. A Duna House 2022-es értékesítési adatai alapján a fővárosban átlagosan 68 négyzetméteres alapterületű ingatlanok vásárlására 54,9 millió forintot fordítottak a vevők, az átlagos négyzetméterár 805 ezer forint volt. Ezzel szemben 2023-ban 10%-os négyzetméterár emelkedést mutatnak az adatok, így már 884 ezer forintra rúg az átlag, az ingatlanvásárlásra költött összeg 4%-kal, 57,3 millió forintra nőtt, ugyanakkor az alapterület 65 négyzetméterre csökkent. A KSH Ingatlanadattár 2022-es adatait vizsgálva magasabb árszint látható, itt az összes fővárosban értékesített ingatlan alapján számított átlagos négyzetméterár 848 ezer forint volt.
Ahogy az érdeklődés mértéke, úgy a négyzetméterárak változása is eltérően alakult Budapest 23 kerületében, amelyek közül 12 esetben emelkedtek 10%-os vagy azt meghaladó mértékben az árak. A legmarkánsabb árváltozás a XVI. kerületben jelentkezett, itt 33%-os növekedést követően 773 ezer forint lett az átlag, a megközelítőleg 120 négyzetméteres nagyságú ingatlanokért pedig átlagosan 93 millió forintot adtak a vevők. Szintén jelentős, 20 százalék feletti árkülönbözetet mutatnak az értékesítési adatok a budai II., III. és a XII., valamint a pesti XVIII. kerületben is. Mindössze alig 1%-ot emelkedtek az árak a XIX. kerületben és Újbudán, stagnált az árszint Budafokon, és 1%-ot csökkent a IV. kerületi és a csepeli ingatlanokért négyzetméterenként kért összeg. Emellett 3-4%-os mérséklődés tapasztalható Zugló és Soroksár ingatlanjai esetében.
Az egy év alatt 20 százalék feletti mértékben drágult kerületek között két, millió feletti négyzetméterárral rendelkező kerület is található, azonban a milliós kerületek köre ennél tágasabb lett az elmúlt év során. A 2022-es évhez képest – amikor mindössze 3 kerület tartozott mindössze ebbe a kategóriába – az év végére hatra bővült a milliós kerületek köre, így már a budai I., II., és XII., valamint a pesti V., VI. és a XIII. kerület kínálja millió feletti átlagos négyzetméteráron az ingatlanjait. Ezek közül a legjelentősebb kiadásra a XII. kerületi lokációt választóknak kell készülniük a tavalyi értékesítési adatok alapján, itt ugyanis már az 1,3 millió forintot is meghaladta az ingatlanokért kért négyzetméterenkénti összeg, az átlagos ingatlanérték pedig 89,2 millió forint volt, míg a milliós kerületek között a legolcsóbb 1,02 millió Ft/m2-rel a XIII. kerület, ahol átlagosan 54,6 millió forintba került az ingatlanvásárlás.
Az 1,2 millió forintos átlagos négyzetméterárral rendelkező I., és a második legdrágábbnak (1,25 millió Ft/m2) mondható V., valamint a XII. kerület mellé frissen csatlakozott a millió feletti négyzetméterárú kerületek kategóriájába a budai II. kerület, itt 26%-os emelkedés után 1,24 millió forintra nőtt az ingatlanok egységára. Bár négyzetméterárakban nem törhetett az élre, átlagos ingatlanérték tekintetében azonban tartolt a kerület. 114,2 millió forintos átlaggal ugyanis sikerült megelőznie az V. kerületet is, ahol ez az érték 100 millió forint körül alakult. A magasabb kiadás egyébként egy teljes értékű szobával, 12 négyzetméterrel nagyobb életteret is jelentett a tiszta levegőjű, zöld környezet előnyei mellett a II. kerületben vásárlók számára. A szintén újoncnak számító, befektetők által is kedvelt belvárosi lokáció, Terézváros 16%-os drágulást követően haladta meg a milliós határt. A VI. kerület mellett voksoló vevők 1,04 millió forintot fizettek átlagosan egy négyzetméterért és közel 59 millió forintot szántak ingatlanvásárlásra, amelyért 56 négyzetméteres lakásokat kaptak.
A fővárosban egyébként Csepelen lehetett a legkevesebb összegből ingatlant vásárolni, itt 34,8 millió forint volt az átlag 2023-ban, amiért 57 négyzetméteres alapterülettel gazdagodhattak az új tulajdonosok. Négyzetméterárak tekintetében ugyanakkor a XX. kerületi ingatlanokat vásárolhatták meg a vevők a legalacsonyabb áron, itt mindössze 590 ezer forintba került egy négyzetméter és 60 négyzetméteres otthonért átlagosan 35,6 millió forintot költöttek az ügyfelek.