Az aktuális ingatlanpiaci környezet lehetőséget nyújt azok számára is, akik kisebb költségvetéssel vágnának bele egy nyaralóprojektbe. A money.hu és az ingatlan.com szakértői rámutattak 10 olyan településre, ahol átlagosan 15 milliós vételár alatt, népszerű üdülőövezetek közelében lehet telekhez jutni. Körbejárták a könnyűszerkezetes vagy mobilház felépítése kapcsán elérhető banki finanszírozás lehetőségeket is.
A nyári időszakban sokan álmodoznak egy saját nyaralóról, azonban a hagyományos ingatlanok magas árai elriaszthatják a vásárlókat. „Egy telek megvásárlása és később egy könnyűszerkezetes vagy akár mobilház felépítése jóval kedvezőbb pénzügyi megoldás lehet. A Balaton környékén egy ideje budapesti árszinten cserélnek gazdát a lakóingatlanok, így már csak ezért is lehet a szerényebb költségvetésben gondolkodó nyaralóvásárlóknak perspektíva egy kedvezőbb árú telek, amire most vagy akár később is rákerülhet a vágyott víkendház. De nemcsak a Balaton környéke lehet vonzó a nyaralót tervezők számára” – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. A szakember kiemelte, hogy a telekvásárlás biztonságos befektetésnek tekinthető, mivel a telkek száma minden településen korlátos, ezért kiszámítható módon tudják tartani az értéküket.
Elemezve a népszerű üdülőövezetek közelében elhelyezkedő településeken meghirdetett telkek árait, a 15 millió forint alatti medián telekárral rendelkező települések között kiemelkednek olyan helyek, mint Abádszalók (5,9 millió Ft), Túrkeve (2,5 millió Ft), Balatonszentgyörgy (12,5 millió Ft), Zalakaros (12,9 millió Ft), Hajmáskér (10,3 millió Ft), Lepsény (12,2 millió Ft), Tiszacsege (4,7 millió Ft), Kehidakustány (7 millió Ft), Neszmély (12,9 millió Ft) és Csongrád (3,9 millió Ft).
Ezek a települések nemcsak azért lehetnek ideálisak egy hétvégi házhoz, mert elérhető telekárakkal rendelkeznek, hanem mert népszerű üdülőövezetek közelében helyezkednek el, ami pedig emeli a telek ingatlanpiaci értékét, és több kikapcsolódási, rekreációs vagy akár kulturális potenciált is tartogat.
„Egy nyaralóprojekt-finanszírozás megtervezésekor több lehetőséget kell mérlegelnünk. Mobilház esetén ugyan nem elérhető lakáshitel, de a szabad felhasználású kölcsönök, mint például a személyi kölcsön vagy a Babaváró hitel alkalmasak lehetnek erre a célra. Könnyűszerkezetes ingatlant a hazai pénzintézetek jó része finanszíroz, fontos, hogy egyes bankok ezt ÉME/ETA/NMÉ/EMÉ engedélyek benyújtásához kötik. Arra mindenképpen felhívnánk a figyelmet, hogy minden esetben figyelembe kell venni a helyi rendezési tervben foglaltakat. Ugyanis az, hogy lakóépület vagy üdülő építhető-e a telekre, befolyásolja a hitel típusát és feltételeit is” – emelte ki Korponai Levente, a money.hu vezetője.
Településenként az építési engedélyek és a helyi rendezési tervek is eltérőek lehetnek, így azok felülvizsgálata is kulcsfontosságú.
Könnyűszerkezetes ingatlan építésekor is szükséges az egyszerű bejelentés és a finanszírozás az ingatlan típusától függ: lakóépületre támogatás és támogatott hitel is igényelhető, üdülő esetén azonban csak piaci lakáshitel érhető el. Amennyiben lakóingatlan is építhető a telekre és esetleg falusi CSOK vagy támogatott hitel (falusi OTK vagy CSOK Plusz) igénybevétele lenne a cél, számolni kell azzal, hogy a cél ingatlanban állandó lakóhelyet kell létesíteni és 10 évig életvitelszerűen ott kell lakni.
Az építésfelügyelet az adott telek típusától függően adhat engedélyt lakóépület vagy üdülő építésére, amit a helyi rendezési terv szabályoz.
Érdemes akár a helyi rendelkezések alapján is szűrni, mert például Balatonszentgyörgy önkormányzata nemrégiben rendhagyó lépéseket tett a fiatalok településre vonzására. Az önkormányzat kedvező áron kínál telkeket a fiatalok számára, hogy segítsen megállítani a település elöregedését és vonzóbbá tegye azt a fiatal családok számára. Ez az intézkedés elsősorban a demográfiai problémák kezelését, az ottani letelepedést célozza.