Félmilliárd forintot oszt szét műsorokra a Médiatanács

Az idén összesen ötszázmillió forintért pályázhatnak a Magyar Média Mecenatúra Program keretében a rendszeresen jelentkező hírműsorok, illetve közéleti és kulturális magazinműsorok készítői. Négy fordulóban lehet majd jelentkezni a Médiatanács közlése szerint, az első fordulóra a jelentkezés határideje április 11-e.

Az elnyerhető maximális támogatás a közéleti műsorok esetében adásonként ezúttal is 60, hírműsorokra és kulturális magazinműsorokra 40 ezer forint, ami most sem lehet több, mint a tervezett összköltség kétharmada.

Ugyanezen pályázat tavalyi, negyedik fordulójáról is döntött a testület, és huszonhárom televízió összesen 109,4 millió forint támogatásban részesült. Hírműsorokat készíthet hét médiaszolgáltató: a Győr+ Televízió, a Somogy TV, a Bajai Televízió, a dunaújvárosi D+ TV, a Fehérvár Televízió, a Keszthelyi Televízió és a Kanizsa TV. A közéleti magazin kategóriában sikeresen pályázott: a bükkábrányi Eleven Televízió, a Csongrád TV, a szegedi TiszapART Televízió, a Pomáz Televízió, a mohácsi Csele TV, a Putnoki Városi Televízió, valamint a fővárosi CITY TV és XV TV. A Kecskeméti Televízió, a Mezőtúri Városi Televízió, a Makói Városi TV, a Veszprém TV, a szekszárdi székhelyű Tolnatáj Televízió, a Szentes Televízió, a Miskolc Televízió és Budapestről a Hegyvidék Televízió kulturális magazinműsor készítésére fordíthatja az elnyert összeget.

A mecenatúraprogram történelmi dokumentumfilmek gyártását támogató, tavaly meghirdetett Nemeskürty István-pályázatán hat alkotónak összesen 143,3 millió forint támogatást ítélt oda a Médiatanács. A Vörös Gróf, Károlyi Mihály bűnei című filmben Kriskó László filmrendező az egykori magyar miniszterelnök személyiségét és tetteinek történelemre gyakorolt hatásait vizsgálja majd meg. A halál népbiztosa című film Szamuely Tibor portréján keresztül a terror és Tanácsköztársaság 133 napjának történetét fogja megeleveníteni Huth Gergely rendezésében.

Ízing Róbert A mi emberünk címmel a kommunizmus állambiztonsági szerveinek módszereit, a beszervezések emberi kapcsolatokra gyakorolt hatásait, a sajátos mentális folyamatot járja körül. Maksay Ágnes alkotása, a Lángolj és világíts! a Dallashoz közeli Irvingben működő, a kommunizmus elől elmenekült magyarok által alapított nívós ciszterci gimnázium múltját és jelenét mutatja majd be. Kálomista László A szovjet csapatok kivonulása Magyarországról címmel készít filmet, amely 1991 nyaráig idézi fel a történelmi eseményeket. A Hétköznapi Trianonban Koltay Gábor a múlt századi magyar történelem egyik legfontosabb eseményét, annak hatásait és tanulságait fogja elemezni.