Rekordévet zárt üzleti szempontból tavaly a Sziget, a VOLT és a Balaton Sound fesztivált szervező Sziget Kulturális Menedzser Iroda Kft., a társaság harmadával tudta növelni árbevételét. A legnagyobb rendezvények fölényét jól mutatja, hogy a Magyar Nemzet összeállítása szerint az összes nagyobb fesztivál együttvéve sem tudja megközelíteni a három nagy árbevételének a 25 százalékát, adózott eredményük pedig a 20 százalékát sem éri el.
Pénzügyi szempontból rekordévet zárt a Sziget, a VOLT és a Balaton Sound fesztivált szervező Sziget Kulturális Menedzser Iroda Kft. A korábban többször is a nullszaldóra panaszkodó Sziget-alapító Gerendai Károly cége tavaly harmadával, 10 milliárdról 13,1 milliárdra tudta növelni az idény árbevételét – írja összeállításában a Magyar Nemzet. A napilap arra is felhívja a figyelmet, hogy mára megváltoztak a tulajdoni viszonyok a Sziget Fesztivál környékén, januárban ugyanis egy nemzetközi befektetőcsoport vásárolta be magát a Sziget Kft.-be, a korábbi hírek szerint 8,5 milliárdért.
Magyarország legnagyobb zenei fesztiváljai azért is válhattak tavaly extrém nyereségessé, mert a látogatók számában is rekordot döntöttek: félmillióan voltak kíváncsiak a Szigetre, 157 ezren a Balaton Soundra, a VOLT-ra pedig 148 ezren.
A magyar fesztiválpiacon egyértelmű a szigetes szervezők dominanciája. Az összes nagyobb rendezvény együttvéve sem tudja megközelíteni a három nagy árbevételének a 25 százalékát, adózott eredményük pedig a 20 százalékát sem éri el. Ha kihagyjuk a számításból a B My Lake fesztivált szervező VOLT Produkció Kft.-t – itt a két tulajdonos egyben a Sziget Kft. kisebbségi tulajdonosa is –, akkor az összes többi fesztivál árbevétele csak 13 százaléka a Gerendai-féle rendezvényeknek.
Az egyre nagyobb népszerűségre szert tevő EFOTT fesztivál bevételei is évről évre nőnek. Tavaly már 565 millió forintot hozott – 900 ezres adózott eredmény mellett – a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) által szervezett rendezvény, míg 2015-ben ez a szám csak 402 millió forint volt – olvasható a Magyar Nemzet összeállításában.
A napilap szerint az orfűi Fishing on Orfű és a székesfehérvári Fezen fesztiválokat szervező cégek nem adták le a törvényben előírt határidőre a pénzügyi beszámolóikat, a két fesztivál 2015-ös árbevétele valamivel több mint 300 millió volt. A B My Lake-et szervező VOLT Produkciónak is csak a 2015-ös jelentése érhető el, akkor 877 millió forintos árbevétel mellett 41 milliós adózott eredményt produkáltak.