Feszül a hazai IT-piac

Conceptual shot of the information highway - ALL design on this image is created from scratch by Yuri Arcurs' team of professionals for this particular photo shoot

Az idei év legjelentősebb technológiai fókuszterületei az AI, az üzleti intelligencia és az automatizáció lesznek, a legnagyobb kihívást pedig a költség- és humánerőforrás-korlátok jelenthetik – derül ki a Protechtor CIO Navigátor felmérésből, mely több mint 70 hazai vállalati IT-vezető megkérdezésével készült. Az innovációs szándék tehát megvan, sőt, a cégek 56 százaléka ma már előre definiált digitalizációs stratégiát követ, ami óriási előrelépés. Ugyanakkor komoly a szakadás a piacon: míg a vezetők nagyobb része optimistán tekint a 2025-ös évre és 50 százalékuk bővülő IT-büdzséből remél gazdálkodni, éppen ennyien aggódnak amiatt, hogy változatlan vagy alacsonyabb pénzügyi források mellett kell helytállniuk a fokozódó technológiai versenyben.

A Stylers Group idén először készítette el a Protechtor CIO Navigátor kutatást azzal a céllal, hogy feltérképezze a magyar IT-vezetők stratégiai döntései mögött álló tényezőket, feltárja a 2025-ös év főbb piaci trendjeit, valamint a CIO-kat leginkább foglalkoztató kihívásokat. A felmérésben 72 innovatív közép- és nagyvállalati felsővezető (CIO, CTO) vett részt, akik piacukon meghatározó vállalatokat képviselnek, többek között olyan iparágakban, mint a bankszektor, a vegyipar, az építőipar, a logisztika vagy a hadiipar. „Miközben a válaszokból egy szélsőségek között feszülő IT-piaci körkép rajzolódik ki, két dologban egyetértett a megkérdezettek többsége: 2024-et kifejezetten nehéz évnek élték meg (57%), idén a CIO-k legfontosabb prioritása pedig továbbra is a költséghatékony működés és az üzleti folyamatok optimalizálása marad” – foglalja össze Laczkó Gábor, a Protechtor technológiai és üzleti tudásmegosztó közösséget működtető Stylers Group egyik alapító tulajdonosa.

Habár a válaszadók 60 százaléka pozitív piaci változásokra számít 2025-ben, kihívás is akad bőven. A CIO-kat leginkább a negatív piaci folyamatok IT-büdzsére gyakorolt hatása (28%) foglalkoztatja, melyet szorosan követ 22 százalékos aránnyal az AI implementáció, illetve a technológia optimális és biztonságos használata. Ez utóbbi kapcsán a vállalatok jelentős része küzd a megfelelő kompetenciák kiépítésével, ami mellett megjelenik az adatvagyon hatékony strukturálásának igénye is. Általánosságban véve az innovatív technológiák bevezetésének útjában mindezek mellett a szabályozói megfelelés áll, így például a NIS2 irányelvek és egyéb adatvédelmi előírások betartása. Mindez komoly fejtörést okoz az IT-döntéshozóknak, hiszen jól tudják: ha lemaradnak a versenyben vagy nem sikerül hatékonyan implementálni az új technológiákat, annak komoly következményei lesznek.

A technológia édeshármasa: felhő, AI és low-code

A Protechtor CIO Navigátor kitér arra is, hogy a megkérdezettek több mint a fele (56%) rendelkezik belső digitalizációs stratégiával 2025-re, és 2024 év végén további 21% már dolgozott rajta. A digitalizációs törekvések középpontjában továbbra is az operatív, hatékonyságnövelő folyamatok állnak, elsősorban a HR és pénzügyi területen (65%), de a döntéshozatal támogatása (63%) és az üzleti intelligencia-megoldások (54%) is egyre nagyobb hangsúlyt kapnak. A megkérdezettek kétharmada tervezi új technológia bevezetését a következő 12 hónapban, a fókuszterületek tekintetében pedig nincs sok meglepetés. A felhőtechnológia népszerűsége nem lankad: a cégek 61 százaléka jelezte, hogy nőni fog az ehhez kapcsolódó szolgáltatások szerepe az IT-stratégiájukban, ugyanakkor az is kiderült, hogy csupán egyötödük (21%) működik tisztán felhő környezetben és a többség (63%) a hibrid megoldást választja a vállalati alkalmazások hosztolása során.

A fejlesztési hatékonyság növelését célzó low-code/no-code technológia szintén egyre meghatározóbb a vállalati alkalmazások készítése során, a felmérésben részt vevők mintegy 40 százaléka használ ilyen eszközöket a fejlesztéshez, miközben további 25 százalékuk már tervezi azok bevezetését. Az idei évben ráadásul a megkérdezett CIO-k 43 százaléka tervezi bővíteni a low-code/no-code projektek számát, ami a megoldás további dinamikus terjedésére utal a hazai cégek körében. Ha viszont 2025 meghatározó technológiai trendjét keressük, egyértelműen a mesterséges intelligencia kerül ki győztesen. Az IT-vezetők kétharmada készül AI automatizációs megoldások bevezetésére, dominánsan az adatelemzés, a döntéshozatal és a vállalati alkalmazások támogatása, valamint a sales és marketing területeken.

Figyelemreméltó eredmény, hogy a felmérésben részt vevő vállalatok döntő többsége (78%) már jelenleg is napi szinten alkalmazza a különböző AI-alapú megoldásokat a működése során, elsősorban a munkatársak támogatására (64%), szoftverfejlesztésre (48%) és adatelemzésre (39%), de egyre jelentősebb a vállalati alkalmazások hatékonyságának növelésében is, így például a termelésmenedzsment optimalizálásában vagy az infrastruktúra üzemeltetésében. Érdemes azt is említeni, hogy az AI húzza maga után biztonsági aggályokat, leginkább az adatmanipuláció (64%) és a zsarolással kapcsolatos kiberfenyegetések (56%), valamint az ipari kémkedés (31%) foglalkoztatja a CIO-kat – ennek ellenére azonban a sok esetben megoldást jelentő blockchain technológia népszerűsége mégsem nő.

Válaszút előtt: biztonsági játék vagy előremenekülés

Az új technológiát bevezetők 89 százaléka számít kihívásokra a folyamat során, az implementáció előtt álló legjelentősebb akadályt éppen az emberi erőforrás és a belső tudás hiányában látják (46%), és mivel a válaszadók többsége az üzleti igények gyors kielégítésére törekszik, a senior és expert szakemberek iránti kereslet a legnagyobb – képezni nincs idő és az erre fordítható források is szűkösek. A legkeresettebbek a fejlesztők (50%), nem meglepő módon őket szorosan követik 47 százalékkal az AI specialisták, valamint az üzemeltető és DevOps oldali szakemberek, de üzleti IT-szakértőkre is sok cégnél lesz szükség (45%). Adatszakértőt már csak a megkérdezett CIO-k 25 százaléka keres, míg az IT-biztonsági szakemberek, architectek, PM/PO-k vagy a tesztelők iránti kereslet elhanyagolható a felmérés alapján. Jó hír, hogy 2024-ben a vállalatok kétharmada rövid időn belül, kevesebb mint 4 hónap alatt találta meg a keresett szakembereket, már csak az a kérdés, hogy hogyan viszonyul majd ehhez az AI-szaktudáshoz kötődő kereslet.

„Az elkészült CIO Navigátor tanulsága szerint jelenleg egyértelmű a prioritás: az innováció, a hatékonyságnövelés és az üzleti igények mihamarabbi fejlesztésbe fordítása elsőbbséget élvez minden mással szemben. Hogy a cégek hogyan tudnak lavírozni a végletek között és megtalálni a számukra működő megoldóképletet, az mindenhol más és más lesz” – teszi hozzá Laczkó Gábor.

Néhány előrejelzés és vélemény a Protechtor CIO Navigátor felmérésben részt vevő IT-vezetőktől:

Fucsala András, CIO @ MNB

“A kiberbiztonság súlya nőni fog, többek között az AI-eszközökkel való támadások miatt, ebből adódóan a védelmi eszközökben is erősödik a mesterséges intelligencia szerepe.”

Hodicska Gergő, Scaling Engineering Org. Expert, Co-Founder @ CraftHub

“Az ügyfeleket csak egy dolog érdekli: magas felhasználói élményt nyújtó szolgáltatások. Ehhez a “projekt“-alapú működésről egy iteratív, termékközpontú szemléletre kell váltanunk.”

Turbéky Judit, Tech lead @ NN International

“Az üzleti és technológiai igényeket egyre szabályozottabb környezetben kell megvalósítanunk, a kiberbiztonságot és az IT működés fenntarthatóságát is fókuszban tartva.”

Rab Árpád, Tudományos főmunkatárs @ NKE EJKK ITKI

“A jövő az okos, problémákat megoldó, megbízhatóan működő technológiáké, soha ennyi lehetőség, ekkora játéktér nem állt előttünk. “

Ott Kitti, CIO @ DPD Hungary Kft.

“A prioritás a meglévő erőforrások maximális kihasználása és a költségek szoros kontrollja marad.”

Svébis András, Group CIO @ Mol Nyrt.

“Az üzleti és IT terület közeledésének trendje tovább fog folytatódni, ezzel párhuzamosan az IT-nak még több üzleti tudást kell megszereznie.”

Czeglédi Zsolt, Head of IT Development @ Fundamenta-Lakáskassza Zrt.

“Az AI és a low-code eszközök integrációjában látok lehetőséget, mert így szélesebb körben lehet használni ezeket a megoldásokat.”

 

A Protechtor CIO Navigátor kiadvány itt tölthető le.