Folytatódik a Kincsvadászok szakértőjének videósorozata

Megyesi Balázs műtárgyszakértő, a TV2 Kincsvadászok című műsorának szakértője tavaly ősszel indította útjára Keressük a helyét című videósorozatát. A 32 epizód során a szakértő nem mindennapi tárgyakat – legyen szó egy padláson megbújó relikviáról vagy egy néző által felajánlott régiségről – juttatott el méltó helyükre, ahol valóban műtárgyakként kezelik őket. A sorozat azonban nemcsak tárgyak útját követte: a Portré epizódokban Balázs kortárs magyar művészekkel beszélgetett, bepillantást engedve műtermeik világába, míg a Keressük a helyét Plusz részek extra érdekességekkel bővítették a kalandot.

A videók főszereplői, azaz a műtárgyak mögött meghökkentő, izgalmas vagy éppen megható történetek rejtőztek. Az elmúlt időszakban több különleges darab is visszatalált méltó helyére: egy hiányzó tálca az Astoria vitrinjébe, Eszterházy-családi tárgyak Csákvárra, egy régi levél a Gerbeaud-ba vagy éppen egy kézi késélező az ország egyetlen vízi vágóhídjára. Penyigén egy egész falu ünnepelt, amikor visszakerült egy régi szövőszék – vagy amikor egy Petőfi-kötet került be a helyi múzeumba.

Balázs sorozatának ötlete abból született, hogy már évek óta dolgozott együtt kisebb múzeumokkal, helytörténeti gyűjteményekkel – ezek sokszor forráshiányosan, társadalmi munkával működnek, de hatalmas értéket őriznek. Számukra nagy segítség, ha valaki felajánl egy-egy régiséget, amit ők méltó módon tudnak megőrizni. És bizony sokan vannak, akik örömmel adnák tovább családi tárgyaikat – csak épp nem tudják, hová.

„Imádtam forgatni a Keressük a helyét részeit” – mesél videósorozatáról Megyesi Balázs. – „Míg a nagy értékű műtárgyak évtizedeken, sőt generációkon át megőrződnek, a kisebb értékű, hétköznapi régiségek – amik ugyanúgy mesélnek a múltról – gyakran egyszerűen eltűnnek. Kidobják, elkopnak, elkallódnak. A Keressük a helyét epizódokban pont ezekre a mindennapi emlékekre fókuszálok, és arra törekszem, hogy ezek a tárgyak jó helyre kerüljenek – múzeumba, helyi gyűjteménybe, vagy épp vissza abba a közösségbe, ahol valaha fontos szerepet töltöttek be.”

Orvosi eszköz az ókori Rómából, 100 éves szerelmi vallomás és Kossuth levélnyitója

Egy eredeti, tiszta fából, kézzel készült Gerbeaud süteményes dobozban lapult az a több mint 100 éves szerelmeslevél, amit Megyesi Balázs a legendás budapesti cukrászdába vitt. A levél az 1910-es években íródott a Gerbeaud teraszán, valószínűleg a felszolgálóktól kapott ceruzával, a „szép reményű Emília kisasszony” számára:

„Kérem ne haragudjon förmedvényes viselkedésemért, de mint ígértem, megteszem. Elválok Önért, és bár most nem gondolja, én valóban megteszem. Elmenetele után csak tudja, szégyenemtől még a Gerbeud ablakai is megremegtek. Kérem engedje, hogy tovább csodáljam Önt, Emília. Kérem ne dobja el e levelem és édességem, mert benne van alázatom. Kezét csókoltatik, Aladár”

Kiskőrösre egy ritka Petőfi kötettel érkezett Megyesi Balázs, amit 1848-ban adtak ki, és az elején látható száraz pecsét alapján egykoron a geszti Tisza Kálmán -Tisza István kastély könyvtárának egy darabja volt. A feltételezés szerint még Arany János is foghatta a kezében ezt a könyvet, hiszen Arany volt Tisza István tanítója. Monokra a korszak egy másik kiemelkedő jelentőségű személyének, Kossuth Lajosnak egy használati tárgyát, egy levélbontó kést vitt a műtárgyszakértő, amit a Kikindai család ajánlott fel. Kikindai Ferenc az 1840-es években Kossuth Lajossal nagyon jó barátságban állt. 1848-ban a forradalomban való aktív szerepvállalásáért elítélték, ezért ’49-ben kimenekült Törökországba Kossuthoz, ahol a kiegyezésig együtt tartózkodnak. Innen hozta vissza magával azt a levélbontó tőrt, ami kint Kossuth Lajosé volt.

Megyesi Balázs a videósorozat során nagyon sok megkeresést, felajánlást kapott, ilyen volt az az ókori orvosi eszköz is, amit egy gyűjtőcsalád bízott a műtárgyszakértőre, hogy találjon neki méltó helyet. A 3-4. századi bronz sebészeti kanál meglehetős ritkaság, elhalt szövetek kiemelésére használták az ókorban. 

Szintén felajánlásként érkezett Balázshoz Kézdi-Kovács László festő és irodalommal foglalkozó polihisztor egy festménye, amit egy 1. kerületi hagyatékból ajánlottak fel, illetve a festő Berzsenyi Dániel Irodalmi és Művészeti Társaság Kaposvári Egyletétől kapott díszokirata is. A művész két fontos tárgya így egy kézben futott össze, és mindkét műtárgynak gondos restaurálás után kereste meg a helyét Megyesi Balázs.

Lámpamúzeumtól a New York Cafén át a Rockmúzeumig

Nemcsak a megtalált és felajánlott műtárgyak tekintetében szolgál érdekességekkel Megyesi Balázs videósorozata, a számukra megőrzési helyként választott helyszínek is bővelkednek izgalmas történetekben. A legelső részben a zsámbéki Lámpamúzeumban járt a műtárgyszakértő, amelyet 1979-ben alapított a ma már több mint 90 éves Borus Ferenc.  A gyűjtemény több ezer lámpát őriz, és 1995-ben a Guiness rekordok könyvébe is bekerült.

A sorozatban Budapest több ikonikus épületében is megfordult Balázs, köztük a világ legszebb kávéházaként számon tartott New York Caféban is. 1894-es megnyitásakor eredetileg egy nagyon bohém hely volt a kávézó, az éjszakai élet minden szegmensét bemutató színes társaságoknak adott teret. Írók, költők, művészek székháza volt, amit úgy tudtak elérni, hogy ingyen tintát és kutyanyelvet – vékony papírka, amire jegyzetelni lehetett - biztosítottak minden betérőnek. A városi legenda szerint a ’20-as években Molnár Ferenc egy átmulatott éjszaka után egy illusztris társasággal kisétált a Duna partjára, és a kávézó kulcsait a folyóba dobta, hogy az soha ne zárhasson be. A kávézó sorsa később igen hányattatott volt, nagyon kevés tárgy maradt meg a nyitásának az éveiből, így még különlegesebb volt, hogy egy eredeti New York Café poharat tudott vinni számukra.

Az utolsó Keressük a helyét részben Molnár Viktorral a Rockmúzeumban kalandozott Balázs. A rock történelmének olyan különleges darabjai találhatóak itt, mint Radics Béla ikonikus szamurájfejes pólója, Szörényi Levente első és máig használt gitárja, az Omega első füstgépe, sőt, még a Szabad Európa Rádió teljes eredeti stúdiója is, ahonnan Cseke László évtizedekig sugározta a legújabb nyugati slágereket.

Elindult a Kincsvadászok új évada és ezzel egy időben érkezik a Keressük a helyét Plusz

Miközben a TV2 műsorra tűzte a Kincsvadászok új évadát, a  Keressük a helyét is új részekkel folytatódik Balázs közösségi felületein. A Keressük a helyét Plusz heti több alkalommal jelentkezik majd. Balázs rövid, pörgős videókban mutatja be egy-egy izgalmas tárgy történetét, vagy épp azt, hogyan zajlik egy hagyatéki felmérés. Mindeközben pedig továbbra is készülnek portréfilmek, műteremlátogatások és riportok. 

„A Keressük a helyét egy olyan mániám is lett, ami híd akar lenni azok között, akik adni szeretnének, és azok között, akik örömmel fogadnák ezeket a tárgyakat” – meséli.- „Persze nem minden esetben fogadtak minket tárt karokkal, volt, ahol azzal utasítottak vissza, hogy ez túl sok „szervezési pluszmunkát” jelentene. De ezek kivételek: a legtöbb helyen szívesen látják a felajánlásokat, és rengeteg pozitív visszajelzést kapunk, az pedig, hogy már van olyan videó, ami közel van az 50.000 megtekintéshez, sőt, van olyan, ami 100.000 megtekintésnél jár, nem is reméltem. A közönséget érdekli ez a téma, ez pedig minden álmom felülmúlja.”