2019. júliusától a MikroCredit Zrt. nemcsak Magyarországon, de a régióban is elsőként vezeti be az úgynevezett nem valós idejű ügyfélazonosítást, amelynek használatával éjjel-nappal, bárhonnan elindítható a hitelügyintézés.
Sárközi Zoltán, a MikroCredit Zrt. vezérigazgatója elmondta „Az európai piacon a bankok és hitelintézetek elmaradásban vannak az igazi digitális transzformációban Európa más országaihoz vagy Amerikához képest. Magyarországon nem olyan régen még ugyanúgy vettünk fel hitelt, mint 20 éve. A fogyasztói szokások és elvárások azonban megváltoztak, a fiatalabb generáció részéről szinte már elvárás, hogy online, bármikor, bárhonnan és legfőképp nagyon gyorsan tudják intézni ügyeiket, köztük a pénzügyeiket is. Mi magunk is azt tapasztaljuk, hogy ügyfeleink a teljes napszakban indítanak kölcsönigényléseket. Fintech piaci szereplőként úgy alakítottuk ki folyamatainkat és technológiai hátterünket, hogy minél gyorsabban tudjunk alkalmazkodni a piaci lehetőségekhez. A nem valós idejű ügyfélazonosítást lehetővé tevő rendelet 2018 decemberében látott napvilágot, s mi már most elindulunk az online hitelfelvételt még gyorsabbá tevő, bármikor készíthető szelfi alapú ügyfélazonosítással.”
MiniKölcsön 2.0 – Nonstop önkiszolgáló online hiteligénylés és -folyósítás
A pénzügyi vállalkozás a régióban is egyedülálló elektronikus aláírást tud biztosítani, amelyhez nem szükséges semmilyen külső eszköz, sem applikáció letöltése. Ehelyett csupán, a beépített böngésző segítségével pár kattintással fokozott biztonságú elektronos aláírással lehet ellátni a hitelszerződést. Az önkiszolgáló szobában a MikroCredit ügyfeleinek 99%-a él a digitális aláírás adta kényelemmel, aminek előnye a gyorsaság mellett, hogy jóval költséghatékonyabbá, kötetlenebbé, és persze környezettudatosabbá teszi a kölcsönfolyósítás folyamatát.
Annak érdekében, hogy az ügyfeleknek még egyszerűbb legyen a dokumentumok feltöltése – főként a jövedelemigazolást kiváltó bankszámlakivonat feltöltése – a rendszer automatikusan képes a bankszámlakivonatok letöltésére. Általában a hiteligénylés folyamatát korábban az hosszabbította meg, hogy a hiteligénylőnek a munkáltatóval igazoltatnia kellett jövedelmét. Ez a lépés ez esetben nem szükséges, hiszen a háttérrendszer valós időben automatikusan lekérdezi az ügyfél jövedelem adatait. Mindez a törvény által előírt jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató megállapításához és a hitelfolyósításhoz szükséges.
A megújuló MiniKölcsön biztonságos nemcsak az ügyfelek adatvédelme tekintetében is, de azért is, mert nem lehet véletlenül magasabb összegű kölcsönt felvenni – például egy nulla elütése miatt – , mint amennyit valóban szeretne igényelni az ügyfél. Mindemellett a beépített rosszul látó mód a gyengénlátók számára is támogatja a szolgáltatás igénybevételét.
„Azzal, hogy a hazai piacon és a régióban elsőként vezetjük be a nem valós idejű ügyfélazonosítást, nagyobb sebességre kapcsolhatunk: a nem valós idejű szelfi videós azonosításnak köszönhetően júliustól a hétköznap éjszaka indított hitelfelvételi kérelmeket másnap reggel 8-tól, míg a hétvégén elindított igényeket hétfő reggel 8 órától már jóvá tudjuk hagyni, amennyiben az ügyfél expressz szolgáltatást is igényelt. Most már csak egy lépésre vagyunk attól, hogy éjjel nappal és a hétvégén is egy órán belül tudjunk kölcsönt folyósítani. Ennek csupán egy szabályozói akadálya van: az azonnali átutalás bevezetése. Korábban arra készültünk, hogy az azonnali átutalás már idén július 1-jétől bevezetésre kerül, – amely most nyolc hónapot csúszik – de biztosak vagyunk benne, amint ez lehetővé válik, nagyon gyorsan elkészülünk a MiniKölcsön 3.0-val, hogy akár 1 órán belül 0-24 órában tudjuk kölcsöneinket folyósítani.”– tette hozzá Sárközi Zoltán.
A videós szelfi azonosítás mögött különleges technológia, biztonságos, egyedi know-how áll
A pénzügyi vállalkozás technológiai partnere, a TechTeamer terméke a FaceKom VideoChat szoftverbe épített egyedi megoldása teszi lehetővé a szelfi videóban szereplő személy és a feltöltött személyi igazolványban szereplő fotó arcfelismerését és összehasonlítását. Az arcfelismerést az SSD (Single Shot Multibox Detector) mély neurális háló segítségével valósították meg, amely a ma ismert egyik leginnovatívabb módszer. Az arcfelismerés alapmodellje a WIDER nevű adathalmaz elemzése során készült, ami több mint 32 ezer képen található 390 ezer arc tanítása után állt elő.
Bodnár Zsigmond, a TechTeamer Kft. ügyvezető igazgatója hangsúlyozta: „A banki szektor digitalizációja nagy kihívások előtt áll. Az nyilvánvaló, hogy minden bank és hitelintézet ebbe az irányba halad, de sajnos sokan a digitalizációt csupán egy értékesítési csatornaként értelmezik és használják, ahol a meglévő offline termékeiket akarják eladni. A MikroCredit több mint egy évtizede az első vállalkozás, aki újonnan lépett színre a hazai a pénzügyi hitelezési piacra. Nagy előnye, hogy a nulladik ponttól az online hitelezésre építette a szervezetét, így nagyon gyorsan tudja implementálni a legújabb technológiai újításokat.”