Hódítanak a magyar filmek a mozikban

Idén télen tele a moziműsor változatos magyar filmekkel, az ünnepi időszakban izgalmas, megindító és díjnyertes hazai alkotások közül is válogathatunk a Cinema City-ben. A külföldi gyártású filmek esetében évről-évre népszerűbbek a feliratos vetítések, de persze a hazai mozinézők továbbra is kedvelik a magyar nyelvű moziélményt: a közönség 73 százaléka szinkronizált filmeket részesíti előnyben. Az örök vitakérdésben a Z generáció is véleményt nyilvánított, és náluk ez már másabb képet mutat: a 16-29 éves korosztály 42 százaléka inkább eredeti nyelven, magyar felirattal vagy épp anélkül szeret mozizni – derült ki a Cinema City friss, országos reprezentatív kutatásából.

A Cinema City 2024-ben átfogó országos reprezentatív kutatást végzett a 16-69 éves lakosság körében, hogy feltérképezze a magyarok mozilátogatási szokásait és preferenciáit. A felmérésből kiderült, hogy évente átlagosan 3 alkalommal járnak moziba a magyarok, és 64 százalékuk szívesen járna még többször. A karácsony és szilveszter közötti napok, vagyis az iskolaszünet kiemelt időszaknak számít, mert nagyon sokan ekkor pótolják be elmaradt filmjeiket, vagy töltik szabadidejüket mozizással.

A megkérdezettek fele (53%) arról nyilatkozott, hogy ugyanolyan rendszerességgel látogatta a mozikat, mint a pandémia előtt, 10-ből 1 gyakrabban ül be vetítésre, mint a járványt megelőző időszakban. A kutatás rávilágított, hogy a válaszadók háromnegyede továbbra is a szinkronizált filmeket kedveli a moziban. A legnépszerűbb választásnak az amerikai gyártású filmek számítanak (79%), emellett a mozilátogatók fele (53%) szívesen néz hazai gyártású műveket is.

Szinkronban a közönséggel

Szinkron vagy felirat? A mozipiac évről-évre visszatérő kérdése, hiszen míg egyesek az eredeti verziót kedvelik, addig mások a legendás magyar hangok varázsára esküsznek. A Cinema City országos felmérése a szinkronizált vetítések népszerűségére világított rá: a mozinézők 73 százaléka a magyar szinkronos mozifilmeket preferálja, szemben az eredeti nyelvű feliratos (21%) és felirat nélküli (6%) vetítésekkel. Ez az arány némileg változott a mozihálózat 2017-es felmérési eredményeihez képest, ekkor a mozilátogatók még 78 százaléka szavazott a magyar szinkronra, 17 százaléka feliratos, 5 százaléka pedig az eredeti nyelvű, felirat nélküli lehetőségekre, vagyis az idegennyelvű tartalomfogyasztás térhódítása az elmúlt 6 év során némileg nőtt.

A fiatal felnőttek körében is nyert a szinkron, de csak épphogy: a 16-29 éves válaszadók 58 százalékrészesíti előnyben a szinkronizált filmeket a mozikban, 29 százalékuk a feliratos vetítéseket jelölte meg ideális választásként, míg 13 százalékuk eredeti nyelven, felirat nélkül élvezi leginkább a filmeket.

Nemcsak a magyar hang, de a magyar filmek is népszerűek

A filmek gyártását tekintve a megkérdezettek körében egyértelműen taroltak a hollywoodi kasszasikerek, a mozinézők 79 százaléka tette le mellettük a voksát. A kutatás rámutatott, hogy az amerikai filmek mellett a hazai alkotások is kiemelkedően népszerűek, a résztvevők 53 százaléka magyar filmet is szívesen választ az elérhető kínálatból és a közelmúltban szerzett mozis élményeik esetében elsők között említettek magyar alkotásokat is.

Filmkínálat, mindenki igényeire szabva

Legyen szó műfajról, eredetről vagy szinkronról, a Cinema City ünnepi kínálata alkalmazkodik a mozilátogatók sokszínű igényeihez. A mozihálózat műsorából többek közt olyan szinkronos, feliratos vagy épp eredeti nyelvű produkciókra válthatunk jegyet, mint a varázslatos Wicked musical; az animációs kalandfilm folytatása, a Vaiana 2,; Andrew Garfield és Florence Pugh romantikus drámája a Szerelem ideje; Paolo Sorrentino legújabb rendezése a Parthenopé: Nápoly szépe vagy Robbie Williams életrajzi filmje a Better man: Robbie Williams.

Magyar alkotásokból sincs hiány a vásznakon, a nézők ugyanis olyan hazai művek közül választhatnak, mint Baukó Attila zenei karrierjét bemutató Mi vagyunk Azahriah, Herendi Gábor Futni mentem! című filmje, amelyet a bemutató óta már több mint 180 ezren láttak, vagy a héten mozikba kerülő, Demjén Ferenc slágerei által inspirált Hogyan tudnék élni nélküled? Sőt a két ünnep között a hálózat premier előtt műsorra tűzi Lakos Nóra tiniknek szóló Véletlenül írtam egy könyvet című filmjét is.

Mi csábít minket a moziba?

Mielőtt döntenek egy filmről, valamint annak szinkronos vagy épp feliratos változatáról, a megkérdezettek azt is elmondták, milyen egyéb kritériumok alapján ülnek be egy vetítésre. Filmválasztás tekintetében egyértelműen a műfaj bizonyult a legfontosabb tényezőnek, amit a nézők 42 százaléka jelölt meg elsődleges szempontként. A magyar közönség ugyanakkor jelentős mértékben támaszkodott az ismerősök és a család ajánlásaira is (29%), emellett pedig a színészek ismertsége is fontos szerepet játszott döntéseikben (29%).

A büfé a moziélmény szerves része

A megkérdezettek 71 százaléka szívesen visz be magával nassolnivalót a vetítésre, a látogatók 56 százaléka minden alkalommal fogyaszt valamilyen büféterméket, vagyis a popcorn, a nachos vagy az üdítők a moziélmény fontos kellékei. Idén télen az exkluzív mézeskalács ízesítésű popcorn a Cinema City mozitermeibe is elhozza a karácsonyi mesevilágot, fahéjas és gyömbéres ízesítéssel idézi meg az ünnepi ízeket – a készlet erejéig.