A felnőtt magyarok több mint fele bízik abban, hogy a koronavírus elleni oltások hatására nyárra már teljesen felszabadulhat az ország a korlátozások alól – derült ki a Reacty Digital 2021. januári kutatásából. A távmunkát azonban nem engednék el, a foglalkoztatottak háromnegyede szívesen dolgozna a jövőben (is) otthonról legalább a hét egy napján. Főként a felsőfokú végzettséggel rendelkezők vélik úgy, hogy a home office társadalmi elfogadása növekedni fog és a munkaadók is jobban kezelik majd, ha a munkavállaló otthonról szeretne dolgozni.
A Reacty Digital kutatása alapján a teljes- vagy részmunkaidős munkavállalók 37 százalékának volt lehetősége az otthoni munkavégzésre január végén. A budapestiek, illetve a felsőfokú végzettséggel rendelkezők az átlagnál nagyobb arányban vették ezt igénybe, akár a hét minden napján távmunkában dolgoztak. A vezető, illetve a beosztott értelmiségi munkakörben dolgozók harmada élt a folyamatos távmunka lehetőségével, míg a szakmunkások 90 százalékának egyáltalán nem volt lehetősége az otthoni munkavégzésre. Utóbbiak között vannak legnagyobb arányban azok, akik a járvány lecsengése után sem dolgoznának home office-ban, feltételezhetően elsősorban munkájuk jellegéből adódóan.
A menedzserek a jövőben legszívesebben 3 vagy 5 napot, míg a beosztott értelmiségiek 2 vagy 5 napot dolgoznának otthonról. Vegyes munkarend esetén elsősorban a 2:3 arányú felosztás népszerű, tehát két napot otthonról, hármat az irodából, vagy fordítva. Sem a csupán heti egy napos távmunka, sem a heti egy napos irodába járás nem számít kedvelt felállásnak. Megfigyelhető, hogy sokan a jelenlegihez hasonló rendben dolgoznának tovább a járvány elmúltával is. Azaz, aki most három vagy több napot otthonról dolgozik, az a későbbiekben is szívesen végezné a munkáját akár teljesen távmunkában, míg azok, akik jelenleg heti 1-2 napot vannak otthon, azok a jövőben is preferáltan két napot szeretnének home office-ban lenni. A többségében távmunkában dolgozók az átlagnál kevésbé érzik stresszesnek a munkájukat; 32 százalékuk jelezte, hogy az egyáltalán nem megterhelő számára mentálisan, míg a home office lehetőségekkel nem rendelkezők esetében ez az arány csak 18 százalék.
Főként a foglalkoztatottak remélik, hogy a koronavírus elleni oltások hatására nyárra már teljesen felszabadulhat az ország a korlátozások alól. A távmunka lehetőséggel jelenleg nem rendelkezők átlag feletti arányban gondolják, hogy ez megtörténhet, míg a legalább három napot otthonról dolgozók kevésbé bizakodóak ilyen tekintetben.
Elsősorban a budapestiek, illetve a jelenleg is legalább 3 napot otthonról dolgozók gondolják azt, hogy a jövőben a munkaadók a korábbiaknál jobban elfogadják majd, ha a munkavállaló otthonról szeretne dolgozni, illetve szerintük a home office társadalmi elfogadottsága is növekedni fog. Nagy arányban vélik úgy, hogy az általános irodai jelenlét csak akkor lenne elvárható a munkavállalóktól, ha az országban minden korlátozást feloldottak.
A felmérés eredményei alapján a lakosság fele a korlátozások feloldása után is igyekszik majd betartani a jelenlegi biztonsági intézkedéseket (pl. maszkviselés, távolságtartás). A nők, illetve az idősebb (60-79 éves) korosztály tagjai az átlagnál nagyobb hajlandóságot mutatnak erre.