A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa tavalyi utolsó kamatdöntésén nem változtatott a 6,5 százalékos jegybanki alapkamaton. Az alapkamat alakulása azért fontos a hitelfelvételt tervezők számára, mert hatással van a banki hiteltermékek kamatára azáltal, hogy a kereskedelmi bankok árazásának alapjául szolgáló külső referenciakamatokat is befolyásolja. A money.hu szakértői ennek kapcsán megnézték, mire számíthatunk 2025-ben lakáshitelkamatok terén.
A hitelintézetek a lakáshitelek kamatát referenciakamatok alapján határozzák meg. Ez a referenciakamat piaci kamatozású lakáshitelek esetén a BIRS (Budapest Interest Rate Swap). A BIRS azt a kamatlábat jelenti, amely mellett a kereskedelmi bankok egymásnak hosszú távú, vagyis 1 éven túli hiteleket nyújtanak.
Az ügyfelek által fizetendő kamat pedig két részből, a BIRS értékéből és a banki kamatfelár mértékéből áll össze.
„A lakáshitelek árazását több pénzpiaci mutató is befolyásolja, melyek együttesen alakítják a kölcsönök végső kamatát. Azonban ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a pénzintézetek közötti verseny is hat a kamatok alakulására. Ezért elengedhetetlen a különböző banki konstrukciók objektív összehasonlítása, hiszen például egy 20 évre felvett 20 milliós lakáshitel esetében a mostani kamatkörnyezetben is 4-5 millió forintos különbség lehet a futamidő végére visszafizetendő összegben” – hangsúlyozta Korponai Levente, a money.hu vezetője.
November elején a 20 éves BIRS 7% fölé kúszott, december elején pedig a 10 és 20 éves BIRS értéke is 6,4-6,7% között mozgott. Ez a változás pedig már megjelent néhány bank árazásában is.
November közepén a K&H Bank minden hitelösszeg- és jóváírás kategória esetén 30 bázisponttal emelte a kamatokat.
December elején a Raiffeisen Bank árazási korrekcióval 20 bázisponttal növelte lakáshiteleinek kamatát.
December 4-től az MBH Duna Bank 30-50 bázisponttal emelte lakáshitelei kamatát, míg az MBH Bank december 9-től 10 éves kamatperiódusú jelzáloghiteleinek kamatait 20, a végig fix jelzáloghitelek kamatait pedig 50 bázisponttal növelte.
Ennek következtében a legkedvezőbb kamatok enyhén emelkedtek, de az átlagos lakáshitelkamatok továbbra is a 6-7% közötti sávban maradtak.
Egyes elemzői vélemények szerint a BIRS értéke 2025 első félévében is 6% felett marad, majd a második félévben mérséklődni kezd, de az 5 százalékos szintet várhatóan nem éri el. Ezek alapján jövőre sem lesz nagyobb tér a kamatcsökkentésre. Minimális árazási korrekció ugyanakkor elképzelhető a bankok részéről, ami a BIRS értékének tartós növekedése esetén akár kamatemelést is jelenthet.
Az viszont szinte biztosra vehető, hogy továbbra is nagy szerepe lesz a bankok egyedi árazásának. Azok az ügyfelek, akik magasabb igazolható jövedelemmel rendelkeznek és jelentősebb havi jóváírást vállalnak, kedvezőbb kamatokat érhetnek el. Több pénzintézet jelenleg már 800 ezer forintos jóváírást vár el a maximális kamatkedvezmény érvényesítéséhez.
Habár 2025 áprilisától 7 hónapon át elérhető lesz az 5 százalékos zöld lakáshitel is, de ez csak azon szűk szegmens számára jelent majd pénzügyi előnyt, akik megfelelnek az alábbi, meglehetősen szigorú feltételeknek:
35 év alatti igénylők
Első lakásszerzés
Zöld, energiahatékony lakás finanszírozása (minimum A+ energetikai besorolás, legfeljebb 68 kWh/m2/év)
Maximum 60 m2 alapterület
Legfeljebb 1 200 000 Ft/m2 bruttó ár