Így hathat Trump a részvénypiacra

tőzsde

Az Egyesült Államok új gazdasági fejezetet kezd a Trump-kormányzat alatt, ami a tőzsdére is hatással van. A Freedom24 tőzsdei platform elemzésében kiemeli a legfontosabb lehetőségeket és kihívásokat, stratégiai betekintést nyújtva a magyar befektetőknek, hogy a dinamikus gazdasági környezetben optimalizálni tudják portfóliójukat.

A 2025-ös évre vonatkozóan a fő kockázatot az inflációs és a Federal Reserve kamatláb-várakozásainak lehetséges változása jelenti, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a piac nagy toleranciát mutat a 2024-es kamatcsökkentések időzítésével és mértékével kapcsolatban. E várakozások változása negatívan befolyásolhatja a hangulatot, különösen az IT-szektor értékelését és a teljes piacot. A jelenlegi 10 éves átlagos P/E (NTM) mutató középtávon nem biztos, hogy megbízható viszonyítási alap lesz a tartós profitnövekedés és a semleges kamatlábak alakulása miatt. Egy recesszióban vagy recesszióközeli helyzetben azonban a P/E-arányok (NTM) a 10 éves átlagukig eshetnek, mielőtt helyreállnának. A Trump elnöksége körüli bizonytalanság növeli a kockázatokat, mivel nem világos, hogy politikája igazodik-e kampányretorikájához, fokozza-e a protekcionizmust, vagy fokozza-e a Kínával szembeni feszültséget. Emellett a részvénypiac két egymást követő évben elért gyors kétszámjegyű növekedése, a bővülő piaci értékelések és az egyes vállalatokra való fokozott összpontosítás rövid távú volatilitást generálhat.

Az S&P 2025 első negyedévére vonatkozó várakozásai

2024 decemberében a piaci kilátások vegyesek voltak. A szezonális trendek és az alacsony Put/Call arányok további nyereségre utalnak, mivel a december és a január a befektetők számára hagyományosan erős hónapok. Az S&P 500 azonban már két egymást követő évben is erős kétszámjegyű növekedést mutatott, és az értékelések meredeken emelkedtek, különösen 2024 negyedik negyedévében. Úgy tűnt, hogy a Trump-rally veszít a lendületéből, és a közelgő viták az adósságplafonról és a lehetséges vámbejelentések 2025 elején piaci korrekciót indíthatnak el. A 2025 első negyedévére vonatkozó általános vélemény továbbra is „semleges”.

Az erős belföldi kereslet továbbra is az inflációt meghaladóan hajtja a kisvállalkozások bevételeinek növekedését. A felmérések a kisvállalkozók körében javuló hangulatot mutatnak. A befektetők Trump elnöksége alatt valószínűleg a kockázatosabb eszközökre, például a kis kapitalizációjú részvényekre fognak fogadni, az üzletbarát politikától vezérelve, ami tartós piaci növekedési időszakhoz vezethet, ami a kisvállalkozásoknak kedvez. A társasági adócsökkentések és a protekcionista politikák tovább támogathatják a kis kapitalizációjú részvényeket, a költségvetési hiány és a magasabb semleges kamatlábak okozta potenciális kihívások ellenére. Az elemzők semleges-pozitív kilátásokat tartanak fenn az S&P Small Cap 600-ra vonatkozóan, 1.780 pontot célozva, és az NTM 16,6x-os tisztességes P/E-multiplikátorával számolnak 12 hónapos távlatban.

„Várakozásaink szerint 2025 erős év lehet mind az amerikai gazdaság, mind a részvénypiac számára. Ugyanakkor Trump megválasztása valószínűleg fokozott volatilitást eredményező tényező lesz, ami az új elnök kulcsfontosságú kezdeményezéseinek végrehajtásával kapcsolatos bizonytalansággal, valamint az inflációval és a kamatlábakkal kapcsolatos bizonytalansággal párosulva helyenként az eufória és az erős pesszimizmus területére sodorhatja a befektetőket. A legjobb eredmények elérése érdekében a befektetőknek szem előtt kell tartaniuk a portfólió diverzifikációját, valamint a Peter Lynch által megfogalmazott egyszerű bölcsességet: „Mindenkinek megvan az esze ahhoz, hogy pénzt keressen részvényekkel. Nem mindenkinek van hozzá gyomra”. A türelmes megközelítés tehát jövőre is a befektetők kezére játszhat”, magyarázza Maxim Manturov, a Freedom24 befektetési kutatási vezetője.

A modell részvényportfólió eszközszerkezete

Az elemzők arra számítanak, hogy a javuló gazdasági várakozások és Trump kezdeményezéseinek várakozása közepette folytatódik a technológiai résektől, valamint a leginkább túlfűtött G7-eszközöktől más rések felé történő elmozdulás. A fiskális ösztönzők valószínűleg támogatni fogják a prociklikus ágazatokat és réseket. A befektetők bővíthetik az amerikai kis- és közepes kapitalizációjú részvényekben való kitettségüket, de óvatosnak kell lenniük, mivel a nyereségnövekedés 2025-től néhány negyedévre korlátozódhat. Strukturálisan mind a kis-, mind a középvállalatok jelentősen elmaradnak a nagyvállalatoktól az árrésdinamika tekintetében, ami középtávon korlátozhatja az érdeklődést. Az informatikai és kommunikációs szektoron belül a befektetőknek továbbra is az egyes nagyvállalatokat kell szem előtt tartaniuk, de tovább kell szélesíteniük a fókuszt a kevésbé túlfűtött kibocsátók javára.

Kötvénypiaci várakozások

Az idei év rendkívül dinamikusan alakult az amerikai állampapírok (UST) számára, mivel a gazdasági kilátások a stabil növekedés és a recessziós félelmek között ingadoztak. Az erős gazdasági növekedés, a stabil munkaerőpiac és a Fed 2025-26-os kamatcsökkentésére vonatkozó mérsékelt várakozások magasabbra hajtották a hozamokat, kivéve a görbe rövid végén. A 10 éves hozamok 2025-ben várhatóan 4,0-4,5% körül stabilizálódnak, bár az inflációs kockázatok 2025-26 végén 4,5-5%-ra tolhatják őket. A hosszú távú hozamok jelentős csökkenése középtávon nem valószínű, de a rövid távú kockázatok 3,75-4%-ra csökkenthetik a hozamokat. Az elemzők a kedvező hosszú lejárati kilátások és a hitelfelárak szélesedése miatt a befektetési kategóriás hosszú lejáratú kötvényeket, köztük az amerikai állampapírokat ajánlják.