Így javíthatunk a hitelképességünkön

Middle-aged woman working from home on laptop

2025-ben a gazdasági és pénzügyi változások miatt egyre nagyobb hangsúlyt kap a hitelfelvételre készülők tudatossága. Az esetleges fennakadások, hibák elkerülése érdekében elengedhetetlen az alapos tájékozódás és a biztos hitelképesség. A Credipass szakértői összeszedték az idei évben várható gazdasági és pénzügyi trendeket, tisztázzák a hitelképesség fogalmát és tippeket is adnak a sikeres hiteligénylés érdekében.

Különböző okok, élethelyzetek és változatos célok megvalósítása adhatja a motivációt a hitelfelvétel mellett döntő ügyfelek számára, ami azonban minden helyzetben állandó: a hiteligénylés folyamatának első fontos lépése a hitelképesség felmérése, megteremtése. Az ügyfelek pénzügyi helyzete, a gazdasági környezet és a megfelelő tájékoztatás mind hozzájárulnak a sikeres hiteligényléshez, de csak abban az esetben, ha minden komponensre megfelelően felkészül az ügyfél – vagy ha olyan szakemberekre bízza a hitelügyintézést, akik naprakész ismerettel rendelkeznek az aktualitásokról és a pénzügyi szektorban várható trendekről.

2025-ben várhatóan az alábbi három fő trend formálhatja a magyarországi hitelpiacot:

1. Emelkedő infláció és kamatlábak: Az infláció hatására a hitelkamatok is növekedhetnek, így fontos időben dönteni a hiteligénylésről. Jelenleg a BIRS – vagyis a bankok között kötött kamatcsere ügyletekhez kapcsolódó, forint alapú irányadó kamatláb, amely a pénzügyi piacok jövőbeli kamatelvárásait tükrözi – mérsékelten emelkedő tendenciát mutat, ebből adódóan idén már két bank is jelezte, hogy pár napon belül emeli a kamatjait.

2. XXI. századi, hibrid hitelügyintézés térnyerése: Az olyan XXI. századi közvetítők, mint a Credipass, gyorsabb és egyszerűbb hitelfolyamatokat kínálnak a bankfióki lehetőségekhez képest. A szakértő kollégák online is az ügyfelek rendelkezésére állnak, ráadásul rugalmasan, akár a banki nyitvatartási időn túl is – ezáltal kényelmes és gyors az ügyintézés és nem kell bankfiókban sorban állni.

3. Szigorodó hitelezési feltételek: Az alaposabb hitelbírálatok és a banki előírások szigorítása miatt a hitelképesség szerepe még hangsúlyosabb lehet. Némely szabály lazul, mások pedig szigorodnak, ezért folyamatosan monitorozni kell az aktuális feltételeket.

Hogy mi is pontosan a hitelképesség? Az ügyfél pénzügyi állapota, amely alapján egy pénzintézet eldönti, hogy mekkora kockázatot vállal a hitelezéssel. Ide tartozik a jövedelem, az adósságok mértéke, a kiadások és az eddigi hiteltörténet is. Az erős hitelképesség nemcsak a hitelkérelem elfogadásának valószínűségét növeli, hanem jobb kamatokat és kedvezőbb feltételeket is eredményezhet.

Négy lépés a hitelképesség javításához:

1. Jövedelem stabilizálása: Alapfeltétel a rendszeres és igazolható jövedelem bemutatása, ezért érdemes előzetes ellenőrzést végezni, hogy kiderüljön, elegendő-e a jövedelem. Amennyiben nem, alternatív megoldást kell találni, például egy adóstárs bevonását.

2. Kiadások optimalizálása: A felesleges kiadások csökkentése segíthet javítani az anyagi helyzetet, így a hitelkérelem sikerességét is.

3. Adósságkezelés: A meglévő adósságok csökkentése vagy rendezése pozitív képet fest a pénzintézetek számára.

4. Hitelminősítés ellenőrzése: A hiteltörténet áttekintése a Központi Hitelinformációs Rendszeren keresztül (korábbi BAR lista) és szükség esetén javítása kulcsfontosságú a hitelképesség növelésében.

A Credipass Magyarország egyik vezető pénzügyi közvetítői platformja, amely többek között segít a hitelképesség pontos felmérésében is. A hozzáértő pénzügyi szakértők nemcsak elemzik ügyfeleik pénzügyi helyzetét, hanem személyre szabott információkkal is ellátják őket. A Credipass pénzügyi szakértőinek köszönhetően pontos képet kaphat az ügyfél arról, milyen esélyekkel indulhat a hiteligénylés során. A szakértők a hitelképesség felmérését követően és a teljes folyamat során végig kísérik a hitelkérelmezőt, biztosítva azt, hogy a hitelfelvétel gyors és sikeres legyen, ráadásul mindezt díjmentesen.

Pénzügyi szakértő bevonásával elkerülhetőek például a hiányos dokumentációból vagy a lejáró iratok miatt felmerülő hibák. Fontos tudnivaló, hogy az igénylés leadásakor egyes iratok nem lehetnek régebbiek, mint 15-30 nap. Az előzetes felkészülésben, például a hitelképesség előzetes felmérésében és a szükséges önerő pontos meghatározásában is elengedhetetlen a szakértő segítség, ahogy a megfelelő bank kiválasztásában is. Érdemes élni az előzetes hitelbírálat és az előzetes értékbecslés lehetőségével is, amely segít kiszűrni az ingatlannal kapcsolatos esetleges problémákat, a szerződéskötést megelőzően. A fentebb említett BIRS kamatláb változása miatt nagyon fontos, hogy közvetlenül az adásvételi aláírása előtt megfelelően tájékozódjon az ügyfél a banki lehetőségeket illetően. Ugyanis előfordulhat, hogy mire aláírja személyesen a szerződést a bankfiókban, már nem is annyi lesz a kamat, mint amire ajánlatot kapott tőlük. Sok esetben ilyenkor derül ki, hogy célszerű lett volna másik bankot választani. Érdemes a céloknak és lehetőségeknek megfelelő hiteltípus kiválasztására is ügyelni, ugyanis a bankok sok esetben szabadfelhasználású személyi kölcsönt hirdetnek lakásfelújítás mellé, holott lehetne helyette egy kedvezőbb, kifejezetten lakásfelújítási célra szánt hitelt is választani. Végül a legfontosabb, hogy pénzügyi szakértő bevonásával könnyebben kerülhető el a túlhitelezés, hiszen a Credipass szakértői az MNB adósságfék-szabály útmutatását alapul véve kiemelten szem előtt tartják az ügyfelek pénzügyi edukációját, tudatosságuk erősítését.