
Tízből kilenc vezérigazgató és pénzügyi vezető aggodalommal tekint a makrogazdasági instabilitás vállalkozásukra gyakorolt hatásaira - derül ki az International Workplace Group (IWG) legfrissebb kutatásából. Ennek következtében egyre többen döntenek a hibrid munkavégzés bevezetése mellett, lehetővé téve a munkavállalók számára, hogy több helyszínen dolgozhassanak – a működési hatékonyság fenntartása, a költségek csökkentése és a rugalmasság növelése érdekében.
Az IWG – a világ vezető, rugalmas munkakörnyezetet kínáló szolgáltatója – által vezérigazgatók és pénzügyi döntéshozók körében végzett felmérés azt is kimutatta, hogy a megkérdezettek 86%-a már most proaktív pénzügyi lépéseket tesz annak érdekében, hogy vállalatát megóvja a gazdasági környezet kihívásaitól.
A kutatás eredményei világosan rámutatnak egy egyre erősödő tendenciára: a vállalatok a rugalmasabb munkamódszerek bevezetésével reagálnak a gazdasági kihívásokra. A válaszadók 83%-a szerint a hibrid munkavégzés kulcsszerepet játszik költségmegtakarítási stratégiájukban, és hatékony eszköznek bizonyul a jelenlegi gazdasági zavarok negatív hatásainak enyhítésére.
A vezetők visszajelzései szerint a hibrid munkamodell jelentősen növeli a működési rezilienciát, mivel lehetővé teszi a rezsiköltségek – például az irodatér és a közüzemi szolgáltatások díjainak – valamint egyéb működési kiadások érdemi csökkentését (77%). Ennek köszönhetően a vállalatok szabad forrásokat csoportosíthatnak át más üzleti területekre, vagy pénzügyi tartalékot képezhetnek az előre nem látható költségek és a piaci ingadozások ellensúlyozására.
A megkérdezett vezérigazgatók és pénzügyi vezetők 74%-a arról számolt be, hogy a modell révén új üzleti helyszíneket ismerhettek meg, ami fokozott rugalmasságot és növekedési lehetőségeket teremtett számukra. Emellett 83%-uk a munkatársak észrevehetően megnövekedett termelékenységéről is beszámolt.
A kedvező tapasztalatok hatására a válaszadók 79%-a a rugalmas munkakörnyezet további bővítését tervezi, hogy még hatékonyabban alkalmazkodhasson a gazdasági bizonytalanságokhoz.
Miközben a gazdasági instabilitás következtében a vállalatvezetők több mint kétharmada (67%) már megkezdte működési költségeinek csökkentését, vagy ezt tervezi, a vállalat munkavállalókat továbbra is az egyik legfontosabb értékének tekintik. Számos vezérigazgató meggyőződése, hogy gazdaságilag nehéz időkben kulcsfontosságú a termelékenység fenntartása (37%), a munkavállalói jóllét biztosítása (23%), valamint a tehetséges munkaerő hosszú távú megtartása(17%).
A tehetségek megtartására irányuló törekvések részeként a vezetők 88%-a felismerte, hogy a hibrid munkavégzés növeli a munkavállalói elégedettséget. Ennek eredményeként a hibrid modell mára stratégiai szerepet tölt be a jövőbeni munkaerő-toborzásban is.
Mark Dixon, az International Workplace Group vezérigazgatója és alapítója így nyilatkozott:
„A gazdasági instabilitás idején a vezérigazgatók számára kulcsfontosságú, hogy megtalálják az egyensúlyt a bizonytalanság kezelése és a vállalat hatékony működésének, valamint növekedési potenciáljának fenntartása között. Egyre többen ismerik fel, hogy a rugalmasság lehetősége a munkatársak termelékenységének és elégedettségének növelése szempontjából is döntő jelentőségű. A hibrid modellben működő vállalatok arra is lehetőséget adnak munkavállaóiknak, hogy egy otthonukhoz közelebbi irodákban dolgozzanak, így jelentős mértékben csökkenthetik a működési költségeket, miközben javítják munkavállalóik munka és magánélet közötti egyensúlyát.”