Erősödő befektetői aktivitás és az otthonteremtők kitartó lendülete mozgatta a negyedévet a hazai ingatlanpiacon.
Egészen az év végig kitartó lendülettel teljesített a hazai ingatlanpiac a trendfordulót hozó 2024-es évben. A december a Duna House becslése alapján 10 231 tranzakcióval, az előző hónap eredményeihez mérten mindössze 9 százalékkal volt gyengébb, ami az elmúlt évek alapján a szokásos, év végi enyhülésnél csekélyebb mérséklődést jelent, 2023 decemberéhez hasonlítva pedig még így is közel 31 százalékkal erősebb teljesítményt takar. Az év utolsó hónapjában mért vevői kereslet az időszaknak megfelelően, novemberhez képest 30% körüli visszaesést hozott, ám így is minden idők legerősebb decemberi keresletét jelentette. Az ingatlanközvetítő 2025-ös prognózisa szerint kitart majd a vevői érdeklődés, így tranzakciószámokban és árakban is további, 10-20 százalékos erősödés várható az ingatlanpiacon. A jelzáloghitel-piacon a cégcsoport nemzetközi pénzügyi márkájának, a Credipass-nak a magyarországi becslése alapján idén decemberben 105 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott, ami a 2023-as év azonos időszakában mért MNB adathoz hasonlítva 66 százalékkal jobb teljesítményt mutat. Az otthonteremtési támogatások, köztük kiemelten a CSOK Plusz kamattámogatott konstrukciók a vártnál nagyobb aktivitást hoztak a hitelpiacon, a teljes idei volumen 25 százalékát tették ki, a pénzügyi közvetítő adatai szerint pedig országos tekintetben 19,4 százalékra emelkedett a konstrukció népszerűsége a negyedik negyedévben. Az óévet a jelzáloghitel-piac az MNB adatai és a Credipass becslése alapján 1300 milliárd felett zárta, ami 2023-hoz képest 123 százalékkal erősebb eredményt jelent, 2025 pedig további, 10 százalékos növekedést hozhat.
Az erős vevői kereslet azon túl, hogy felszippantotta a korábban piacon ragadt ingatlanokat is, a négyzetméterárakra is jelentős hatással volt. A Duna House országos lakásárindexe nominál értéken 5 pontos növekedés után 311 ponton zárt, míg reál értéken 6 ponttal lett magasabb, mint az előző negyedévben, emellett mind az országos panel, mind a tégla árindex is mindenkori csúcsra került. A vidéki területek közül Kelet-Magyarországon jelentkezett markánsabb drágulás, amelyre magyarázat lehet, hogy a régióban három olyan nagyváros is található, ahol a nagyberuházások kiemelt hatással voltak az otthonteremtési célú, valamint a befektetői keresletre és így az ingatlanárak alakulására is. Nyugat-Magyarországon az ingatlanközvetítő értékesítési adatai alapján mérsékeltebb áremelkedést hozott a negyedik negyedév, a minőségi preferencia vizsgálata során látható, hogy az otthonteremtés költségeinek kordában tartása érdekében egyre több vevő nyitott a lakható, vagy a felújítandó állapotú ingatlanok felé a területen. Az alku keleten erősebb, ingatlantípustól függően változó, 6-8 százalékban jelentkezett, míg nyugaton 3-6 százalékot engedtek az árból az eladók. A panellakásokat illetően 2-2 százalékban enyhítették a hirdetési folyamat során az árat, a téglaépítésűek terén nagyobb mértékű, 5-6 százalékos volt az árak korrigálása. A fővárosban a vidéki területekhez képest enyhébb mértékű drágulást mutatnak a Duna House értékesítési adatai 2024 Q4-ben. Irányárváltozásra minimális 1-3 százalékos mértékben volt példa, az alkunak 2-4 százalékban hagytak teret az eladók Budapesten.
Rekord érdeklődéssel, 25,4 százalékkal a XIII. kerület lett a legkeresettebb fővárosi kerület a Duna House közreműködésével ingatlant kereső ügyfelek körében, de visszatért a dobogóra a korábban befektetői körben kifejezetten népszerűnek számító Terézváros és Erzsébetváros is. Az újépítésű ingatlanok terén a fővárosban továbbra is a legtöbb, több mint 8000 darab meghirdetett újépítésű otthonnal a XIII. kerület várta az érdeklődőket, feleennyi lakást kínált Újbuda. 3 millió forintot is meghaladó átlagos négyzetméterárral a II. kerületben lehetett a legdrágábban új lakáshoz jutni. A fővárosi újépítésűek átlagos négyzetméterára 2024 negyedik negyedévében megközelítette az 1,5 millió forintot.
A Duna House decemberi értékesítési adatai alapján az idei évben rekordnak számító, 44 százalékos többségben voltak jelen a fővárosi adásvételekben a befektetési céllal vásárlók, a vevők közel negyede első lakására szerződött. Befektetésre 68 millió forintnál is magasabb, míg első lakásra 50,3 millió forint körüli összeget szántak a vevők. Vidéken is magas, 30% volt a befektetők részvételi aránya, akik átlagosan 34,2 millió forintot költöttek az ingatlanpiacon.
Három érdekes adat
A Duna House minden idők legerősebb decemberi vevői keresletét mérte 2024-ben.
9 árindex közül 7 mindenkori csúcsra került a trendfordulót hozó év utolsó negyedévében.
Az idei évben rekordnak számító, 44 százalékos többségben szerepeltek a befektetők a fővárosban.