Megéri a kis- és középvállalkozásoknak a kisadózó vállalkozások tételes adóját (kata) vagy a kisvállalati adót (kiva) választaniuk.
„2017-ben a duplájára, 12 millió forintra emelkedett a kata bevételi határa. Az egyéni vállalkozók, önfoglalkoztató vállalkozások egy tételes adó befizetésével kiválthatják a társasági adót, a személyi jövedelemadót, a járulékokat, a munkáltatót terhelő adókat, tehát a legtöbb fontos adónemet” – hangsúlyozta Izer Norbert, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adózásért és számvitelért felelős helyettes államtitkára.
A katát választók száma 30 ezerrel nőtt idén, elérte a 189 ezret, de év közben is át lehet lépni – írja az MTI.
A kiva esetében az adókötelezettség meghatározása egyszerűbbé és kiszámíthatóbbá vált, illetve kedvezőbb lett több részletszabály is. A vállalkozások 80 százaléka jobban járhat ezzel az adónemmel, mint a társasági adóval.
A kivát választók száma megduplázódott, csaknem elérte a 13 ezret idén, és ennél az adónemnél is biztosított az év közbeni áttérés lehetősége.
A kata kapcsán a helyettes államtitkár felidézte, a kisadózók havi 50 ezer forint befizetésével eleget tesznek a legtöbb adózási kötelezettségüknek. A nem főállásban dolgozó kisadózóknak lehetőségük van 25 ezer forintos mértékkel adót fizetni.
75 ezer forintot fizethetnek be azok, akik szeretnének egy esetleges keresőképtelenség idejére vagy a nyugdíjra készülni, így meg tudják emelni a juttatási alapot, amit a táppénz vagy a nyugdíj számításakor figyelembe vesznek.
A kata szabályozása rugalmassága miatt is kedvező. Példaként említette egyebek mellett, hogy ha a vállalkozó meghaladja az értékhatárt, akkor sem kell kilépni, a többlet utáni 40 százalékos adó megfizetésével a kata hatálya alatt lehet maradni. Emelkedett a kisadózókat megillető ellátások alapja is.
A kiva adókulcsa 16-ról 14 százalékra csökkent idén.
Duplájára emelték a létszámhatárt, már 50 foglalkoztatottig választhatják a cégek ezt az adózási formát, illetve 500 millió forint árbevételig. A szabályozás itt is rugalmas, felmehet 100-ig is a munkavállalók száma és 1 milliárd forintig az árbevétel, akkor sem kell kilépni a kiva hatálya alól.
Érdemes az érintett cégeknek átgondolni a kiva által nyújtott lehetőségeket. Ehhez az NGM is segítséget nyújt, a tárca honlapján elérhető kalkulátor megkönnyíti a számolást – olvasható az MTI beszámolójában.