Így hozhat sok pénzt egy bérlakás

Akár 6-7 százalékos bruttó bérletidíj-hozam is elérhető egy új építésű lakás kiadásával, ám ehhez fontos, hogy az ingatlan megfelelő környéken helyezkedjen el, optimális elrendezésű legyen, berendezése pedig egyszerre legyen profi és költséghatékony – hangzott el a Corvin Sétány legújabb lakóházának sajtóbejárásán. A Futureal-csoporthoz tartozó Cordia szakértői elárulták, mi kell ahhoz, hogy egy új lakás igazán hatékony befektetési forma legyen.

 

Felépült Közép-Európa legnagyobb, 22 hektáros belvárosi területre kiterjedő, nemzetközi díjakkal elismert városrehabilitációs projektje, a Corvin Sétány legújabb lakóháza, a Cordia Park Residence második üteme. „A nemrég átadott otthonokba sok lakó már be is költözött, illetve javában zajlik a befektetési céllal, hosszú távú kiadásra vásárolt és a Cordia Property Management által kezelt lakások berendezése, kiadása” – mondta az épület sajtóbejárásán Frey Tímea, a Futureal-csoport marketingvezetője. A Cordia az elmúlt év elején a rendszerváltás óta eltelt időszak egyik legnagyobb volumenű ingatlanfejlesztését jelentette be, az akkor meghirdetett több mint 1500 otthon 80 százaléka már vevőre is talált. Az idén ennél is több új otthon értékesítését kezdtük illetve kezdjük meg: a főváros 10 helyszínén fejlesztünk, 8 helyszínen már zajlik is az építkezés.

 

„Az augusztus és a szeptember kiemelkedően erős volt: a bérlői oldalról példátlanul élénk keresletet tapasztaltunk” – mondta Fodor Gabriella, a lakások bérbeadásával és berendezésével foglalkozó Cordia Property Management vezetője. „Amennyiben hosszú távú lakáskiadásról van szó, a Corvin Sétányon található átlagos stúdió lakás esetében havi 450 eurós bérleti díjjal számolhatunk, a nagyobb, másfél szobás otthonok átlagosan 650-700 euróért, a 2 hálószobás lakások pedig – alapterülettől függően – legalább 1100 euróért adhatóak ki a tapasztalataink szerint. Ez átlagosan 6-7 százalékos bruttó bérletidíj-hozamnak felel meg.”

 

„A Cordia fejlesztéseinél a hatékonyság kulcsfontosságú követelmények számít, amelyet a telek kiválasztásától az otthonok megtervezéséig és felépítéséig folyamatosan szem előtt tartunk” – mondta az eseményen Kovács Gábor, a Cordia főépítésze. A hatékonyság elvei alapján dolgozták ki a Cordia lakássztenderdjeit is: ezek magukban foglalják a különféle lakástípusokra vonatkozó alaprajzi méreteket és a berendezhetőségre vonatkozó elvárásokat. A Cordia-irányelvek közé tartozik, hogy minden lakáshoz legalább egy jól kihasználható méretű erkély tartozzon, több szoba esetén a szobák ne nyíljanak egymásba. Az amerikai konyhás nappali is a hatékonyságot szolgálja, hiszen a vevők az új lakásoknál ezt a több funkciót ötvöző, nagyobb, jól bútorozható tértípust igénylik. A nagyobb lakásokban olyan extra funkcióknak is lehet helye, mint amilyen a gardróbszoba vagy a háztartási helyiség.

 

Fontos, hogy a lakás belső tereinek megformálásakor, berendezésekor is hatékonyságra törekedjünk, és ez fokozottan igaz, ha bérbeadási céllal vásároltuk meg az ingatlant. „Akkor beszélhetünk hatékonyságról, ha úgy alakítjuk ki a bérlők számára esztétikailag és funkcionálisan is vonzó teret, ha az erre befektetett összeg meg is térül, részben a gyors kiadhatóságon keresztül. Fontos, hogy jól ismerjük a bérlői piac igényeit: ma már elvárás, hogy minden hálószobában franciaágyat helyezzünk el, minden lakóhelyiség légkondicionált legyen” – fogalmazott Fodor Gabriella. Ha a nappaliba szánt sarokkanapéról van szó, jó döntés, ha nem a legolcsóbb, de nem is a milliós árfekvésű bútorok közül válogatunk: az előbbiek hamar tönkremennek, az utóbbiak magas költsége viszont sohasem érvényesíthető a bérleti díjban, így nem biztosított a megtérülésük. A szakértő szerint érdemes tehát a neves bútoráruház-láncok 250-300 ezer forint körüli kínálatából egy ággyá alakítható darabot választani, és inkább egy olyan dizájner lámpára költeni, ami valóban feldobja és egyedivé teszi a lakást.