Indul a verseny a nettó zéró karbonkibocsátásért

Az évtized végére minden vállalatnak csaknem a negyede (24%-a) karbonsemleges lesz – ez derül ki a Fidelity International Elemzői Felméréséből, mely rámutat, hogy ágazatok és térségek széles körében egyre nagyobb jelentőségre tesznek szert a környezetvédelmi, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) megfontolások. Az európai vállalatok már előrébb járnak ezen az úton: az elemzők becslése szerint 2030-ra 30%-uk karbonsemleges lesz, de az ázsiai cégek is kezdik ledolgozni a lemaradást: az ázsiai-csendes-óceáni térségben ötből legalább egy vállalat (23%) várhatóan szintén megvalósítja ezt a célt az említett határidőig.

A Fidelity International évente közzétett Elemzői Felmérése a világ különböző tájain dolgozó saját elemzőink véleményét összegezve kb. 15 000 különálló vállalati kapcsolatfelvétel eredményét foglalja össze annak érdekében, hogy mely fontosabb trendek határozzák meg jelenleg a vállalati szférában zajló eseményeket.

Jenn-Hui Tan, a Fidelity International globális fenntartható befektetések vezetője a következőket fűzte hozzá: „Úgy véljük, hogy az éghajlatváltozás a társadalomra, az üzleti életre és a vállalatok és piacok hosszú távú jövedelmezőségére leselkedő egyik legnagyobb veszély. Ezért várjuk el azoktól a vállalatoktól, amelyekbe befektetünk, hogy egyértelműen igyekezzenek foglalkozni az éghajlatváltozás által a működésükre gyakorolt potenciális hatással.”

A Fidelity-nél örömmel látják, hogy a fenntarthatósági kérdések ágazatokon és földrajzi térségeken átívelően évről-évre egyre nagyobb jelentőségre tesznek szert – ezt a gondolati átalakulást a világjárvány fel is gyorsította. Idén először a Fidelity elemzőinek több mint a fele (54%-a) számolt be arról, hogy a cégeik többségénél ma már rendszeresen szóba kerülnek a fenntarthatósági kérdések. Ez az arány 2020-ban 46% volt, 2017-ben pedig alig érte el a 13%-ot.

A Fidelity nettó zéró kibocsátással kapcsolatos előrejelzései a cégek jelenlegi tervein alapulnak, ezért arra számítanak, hogy a következő években felfelé fognak módosulni, ahogy a jogszabályok mind szigorúbbá válnak és a befektetők alapfeltételként kezelik majd a meggyőző környezetvédelmi, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) módszerek alkalmazását.

Kína 2060-as nettó zéró célkitűzése ambiciózus, de nem teljesíthetetlen

A Fidelity Kínával foglalkozó elemzőinek 25%-a arról számolt be, hogy az általuk vizsgált cégek többségénél egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az ESG témakörére – ez az arány az elmúlt három év során még csupán kb. 15% volt. Feltételezhető, hogy ebben már Kína 2060-as nettó zéró célkitűzésének hatása is megmutatkozik.

Flora Wang, Asszisztens portfólió menedzser és Igazgató, Fenntarthatósági Befektetések, Fidelity International, így értékelte az eredményeket: „Kína karbonemissziója várhatóan 2030 környékén éri majd el a csúcspontját, vagyis az országnak azt követően nagyjából 30 éve lesz, hogy elérje a 2060-as célelőirányzatot. Ehhez képest Európa karbonkibocsátása a 90-es évek elején érte el a csúcspontját, melynek akkori szintje ráadásul jóval alacsonyabb volt a Kína esetében vártnál.

Bár ez egy ambiciózus cél, a vállalatokkal a helyszínen folytatott beszélgetéseink alapján bízom abban, hogy fel fognak tudni nőni a kihíváshoz. Közelmúltban készített China Stewardship Report című összeállításunk arról tanúskodik, hogy Kínában általános és folyamatos fejlődés tapasztalható a befektetések felügyelete terén. Kínának nagyon sok veszteni valója van, ha nem sikerül gátat vetni az éghajlatváltozásnak.”

A 2021-es bizalmi ráta magas

Bár a járvány miatt sok országban még ma is korlátozások vannak érvényben, a Fidelity Elemzői Felmérésből az derült ki, hogy a vállalatvezetők az alacsony kamatoknak, a negatív reálhozamoknak és a támogató költségvetési politikának köszönhetően pozitívan ítélik meg a cégeik 2021-es kilátásait – ez pedig kedvező körülményeket teremthet a globális növekedés 2021-es és azt követő fellendülése számára.

A talpra állás üteme országonként és ágazatonként eltérő lesz, attól függően, hogy hogyan halad a vakcinák terjesztése és milyen hatással járnak az új Covid-variánsok. Kína 2020-as „elsőként be, elsőként ki” szereplőként szerzett előnye vélhetően 2021-ben is érezhető lesz még.

„Európa és az USA fokozatosan talpra fog állni, ahogy elérhetővé válnak a vakcinák és újraindulnak a gazdaságok – az esetleges nagy fellendülés az év második felére várható. Várakozásaink szerint a járvány során legtöbbet szenvedett ágazatok közül néhány igen látványos felpattanást produkál majd, de ennek mértéke koránt sem mindenhol lesz egyenletes” – tette hozzá Al-Hilal István, a Fidelity International közép-kelet európai igazgatója.