A főváros kerületeiben a 2023-as négyzetméterárakhoz mérten átlagosan 7 százalékos áremelkedés jelentkezett tavaly, az árdinamika azonban területenként jelentős eltéréseket mutat: volt példa kiemelkedő drágulásra, de volt, ahol az árak stagnálása, kisebb-nagyobb mértékű enyhülése olvasható ki a 2024-es értékesítési adatokból. Hétre bővült az egymillió forint feletti átlagos négyzetméterárral rendelkező kerületek száma, a legdrágább kerület ezúttal is a Hegyvidék volt, míg a legkedvezőbb négyzetméterárú otthonokat Soroksár kínálta tavaly a Duna House adatai szerint.
Lezárult a hazai ingatlanpiacon trendfordulót hozó 2024-es év, a gazdasági helyzet javulása mellett az alacsonyabb kamatkörnyezet és az elérhető állami támogatások népszerűsége országos szinten és ennek megfelelően a fővárosban is az adásvételek számának gyarapodásához vezetett. A Budapest kerületeiben zárult 2024-es tranzakciók száma 42%-kal haladja meg az előző évi értéket, a kereslet növekedése pedig a fővárosi átlagos négyzetméterár 7%-os növekedését hozta, így a középérték 941 ezer forint volt tavaly, az otthonteremtésre fordított átlag pedig meghaladta a 61,6 millió forintot a Duna House értékesítési adatai szerint.
„A 2023-as statisztika szerint hat, 2024-ben pedig már hét fővárosi kerület kínálta millió feletti átlagos négyzetméteráron az ingatlanokat, az idei évben várható keresletnövekedés miatt pedig további áremelkedésre számíthatnak majd a budapesti lakás vásárlását tervező ügyfelek.” – kezdte Máté Ferenc, a Duna House Vezérigazgató-helyettese. A budai oldalon a XII. kerület, Pesten a szigorú értelemben vett belváros, vagyis az V. kerület nyerte az árversenyt, mindkét területen 1,3 millió feletti átlagos árat fizettek négyzetméterenként a vevők. Az átlagos ingatlanértéket illetően azonban a Hegyvidéken és az V. kerületben költött 100 millió forint körüli összeg sem volt elegendő az első helyhez, ugyanis a II. kerületben ennél is több, közel 120 millió Ft volt az ingatlanvásárlásra költött átlag. A népszerű budai kerületben 2024-ben is 1,2 millió forint körül alakult az átlagos négyzetméterár.
Millió feletti négyzetméterárakat mért továbbá az ingatlanközvetítő Budán az I. kerületben (1,2 millió Ft/m2), Óbudán (1,1 millió Ft/m2), valamint a keresett Újbuda területén, ahol így már csaknem elérte 1,2 millió forintot a négyzetméterenkénti átlag. Emellett a pesti kerületek között az újépítésű projektek terén vezető szerepet betöltő XIII. kerületben is 1,1 millió forint fölé szökött az összes ingatlantípus figyelembevételével számított átlagos ár négyzetméterenként.
A fővárosban érzékelhető árváltozás dinamikája kerületenként jelentős eltéréseket mutat, amit a területen található használt és új lakások négyzetméterára mellett az adott lokáció iránt érdeklődők száma, illetve az elérhető lakáskínálat minősége is befolyásol. A legjelentősebb, 18-20% körüli áremelkedést az újbudai lakások négyzetméterára mutatja. A kerületben számos beruházás kínál új lakásokat, az új fejlesztések pedig kihatnak a használt lakások árszintjére is. A tervezett Grand Budapest projektnek is köszönhető, hogy ismét a figyelem középpontjába került Zugló, ahol 12%-os növekedés után 889 ezer forint lett az átlag tavaly.
„A rövidtávú lakáskiadás szabályozása felforgatta a befektetői körben népszerű Terézváros ingatlanárait: 2023-ban még ez a lokáció is a milliós kerületek körébe tartozott, a 2024 őszén megszületett döntés hatásaként azonban mind a kereslet, mind a lakásokért fizetett átlagos négyzetméterár apadni kezdett, ami kedvezett azoknak, akik saját használatra, vagy hosszú távú bérbeadás céljából keresnek ingatlant a kerületben.” – tette hozzá a szakértő. A Duna House közreműködésével zárult 2024-es adásvételek adatai alapján kisebb mértékű csökkenés után négyzetméterenként átlagosan 950 ezer forintos árat fizettek a vevők a területen található lakásokért. A négyzetméterárak csökkenése mellett egy teljes szobával, 12 négyzetméterrel 69 m2-re növekedett a megvásárolt ingatlanok alapterülete, ezzel együtt a lakásvásárlásra fordított átlagos összeg a korábbi 60-ról 65,7 millió forintra bővült.
A fővárosban egyébként Csepelen lehetett a legkevesebb összegből ingatlant vásárolni, itt 33,7 millió forint volt az átlag 2024-ben, amiért 54 négyzetméteres alapterülettel gazdagodhattak az új tulajdonosok. A legkedvezőbb alternatívát azonban Soroksár jelentette 2024-ben, ahol 571 ezer forintba került átlagosan egy négyzetméter.