Az informatika népszerűsítésén túl, most a digitális oktatást előtérbe helyező versenyt indít a Magyar Telekom és a T-Systems Magyarország. A LEGYÉLTEIS! játék jelentkezése elindult, középiskolásokból és mentor tanárokból álló csapatok mérhetik össze tudásukat és kreativitásukat az öthetes verseny során.
A digitális eszközök és alkalmazások tanulást segítő használatára és az ezekben rejlő lehetőségekre kérdezett rá a Magyar Telekom megbízásából a Kutatópont által készített országos, reprezentatív kutatás 14 és 18 év közötti diákok körében. A megkérdezett fiatalok nem csupán azt írták le, hogy szerintük melyek egy digitális tanár ismérvei, azt is elmondták, hogy az okos eszközök segíthetik a tananyag megértését és mindenki szívesen használná mobilját tanulásra is.
Szinte minden 16 éves diák rendelkezik saját mobiltelefonnal, közel harmaduk pedig használja a mobilt még tanórán is – derült ki a felmérésből. A középiskolai korosztályban nincs hiány digitális eszközökből: a diákok több mint felének van saját laptopja, 36 százalékának tabletje, mobiltelefonnal pedig már a 14 éveseknek is 93 százaléka rendelkezik. A válaszadók közel felének van olyan tanára, aki élve a MOST lehetőségeivel, digitális megoldásokkal színesíti a tanórát. A diákok persze azt szeretnék, ha ez az arány 100 százalékos lenne. A digitális tanár legfőbb ismérve szerintük, hogy különböző mobil alkalmazásokat használ az órán, elektronikusan adja fel a házit és érdeklődik a legújabb technológiai trendek iránt. A megkérdezett fiatalok 26 százaléka ismer valamilyen tanulást segítő alkalmazást, körükben legnépszerűbbek a nyelvtanulást megkönnyítő applikációk. A diákok úgy látják, hogy elsősorban a természettudományos tantárgyakat, például a matematika vagy fizika órákat lehetne a leginkább feldobni digitális módon.
Instatöri, Prismarajz, Slowmokémia, Excelfoci
A felmérésből kiderült, a diákok szívesen használnák mobiljukat tanulásra is. A Magyar Telekom ezért is döntött úgy, hogy nagy sikerrel futó Legyél Te is Informatikus! programját átalakítva, kibővítve a T-Systems Magyarországgal közösen idén olyan játékot hirdet, amely immár nemcsak az informatikát, hanem szélesebb körűen a digitális eszközökben rejlő edukációs lehetőségeket népszerűsíti.
A 2018-as LEGYÉLTEIS! megmérettetésre középiskolás diákokból és mentortanárukból álló csapatok jelentkezhetnek, akik digitális eszközöket használva különböző tantárgyak mentén oldanak meg olyan feladatokat, ahol a tárgyi tudás és a kreativitás egyaránt számít. A kölcsönös tanulásra hangolódás jegyében a diákok így új perspektívából ismerhetnek meg egy-egy témakört, míg a tanárok egyes applikációk használatába nyerhetnek betekintést. A verseny végén, közönségdíjért pedig egy, a saját iskolájukat bemutató videót kell elkészíteniük a csapatoknak. Az egyes tantárgyak feladatait szakmai zsűri bírálja el: Kutrovácz László, az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium kémia-biológia szakos vezetőtanára, Balatoni József (Jocó bácsi) történelemtanár, Pálfi György László, a MOME Tervezőgrafika tanszékének docense, és Kaszás Zoltán a T-Systems Magyarország vezérigazgatója.
„A mai srácok az online világában élnek, ott hallgatnak zenét, ott ismerkednek, barátkoznak, miért ne tanulhatnának is a saját közegükben?! Általában a középiskolások, de a legtöbb felsőtagozatos zsebében is ott lapul egy-egy okos eszköz, amit nem eltenni kell, hanem megfelelő keretek között érdemes használni is őket. Ehhez persze a tanároknak és a diákoknak is folyamatosan fejlődniük kell, és megfelelő kereteket kell biztosítani mindennek. Az infokommunikációs eszközök kinyitják a világot, lehetőséget adnak színesíteni, XXI. századivá tenni a tudományt, az ismeretterjesztést, megfelelő arányban és kontextusba illesztve mindenki több lehet általuk.” – mondta el a verseny kapcsán Balatoni József, ’Jocó bácsi’, történelemtanár, aki maga is sok digitális megoldást vet be az órái során.
A legjobb megoldásokat beküldő osztályok drónokat és videós eszközöket nyerhetnek. A jelentkezés elindult, a négy diákból és egy tanárból álló csapatok április 28-ig regisztrálhatnak a https://legyelteis.hu/ oldalon.