Az UniCredit globális keretmegállapodást írt alá a UNI Global Unionnal. A megállapodás megerősíti a két fél között az emberi jogokról és az alapvető munkajogokról folyó párbeszédet, és megszilárdítja a csoport e területre vonatkozó, legmagasabb szintű nemzetközi normák melletti elköteleződését. A megállapodás a Bank és az UniCredit Európai Üzemi Tanácsának (UEWC) korábbi közös nyilatkozataira épül.
A globális keretmegállapodást az UniCredit vezérigazgatója, Jean Pierre Mustier és a UNI Global Union főtitkára, Christy Hoffman írta alá az UniCredit Európai Üzemi Tanácsának 2019. január 22-i rendes ülésén.
Az UniCredit vezérigazgatója, Jean Pierre Mustier így nyilatkozott: „Mi, az UniCreditnél, hisszük: ahhoz, hogy jól tegyük a dolgunkat, jót is kell tennünk, és ennek szerves része az is, hogy mindig etikusan cselekszünk. Sikerünk függ a tisztelettől: vállalti kultúránk minden munkatársunk számára lehetővé teszi, hogy értékteremtéssel aktívan hozzájáruljon üzletmenetünkhöz.”
Christy Hoffman, a UNI Global Union főtitkára elmondta: „Ez a megállapodás új magatartási normát határoz meg a pénzügyi intézmények számára, nagyobb hangsúlyt fektetve a munkavállalók és az ügyfelek jogaira. Az UniCredit hosszú ideje élen jár a pénzügyi szolgáltatások terén, most pedig munkáltatóként is vezető szerepet vállal és elkötelezett globális munkaereje jogai mellett.”
A keretmegállapodás újabb fontos lépés a bank két éve kezdődött átalakításában. Elveit az UniCredit Csoportba tartozó valamennyi vállalat (jogi személy) átveszi és bevezeti.
A dokumentum több területet lefed, és konkrét kötelezettségvállalásokat tartalmaz az alábbiakra vonatkozóan:
- az emberi jogok védelme a csoport Etikai Kódexével és általános környezetvédelmi és szociális elveivel összhangban, továbbá az ENSZ vállalkozásokkal és emberi jogokkal kapcsolatos iránymutatásainak megfelelően;
- a szexuális visszaélés, zaklatás és megfélemlítés elleni küzdelem, ideértve a folyamatos elkötelezettséget a munkahelyi szexuális zaklatás kockázatának kiküszöböléséhez szükséges intézkedések alkalmazására;
- a megkülönböztetés elleni küzdelem és a sokszínűség támogatása: az UniCredit és a UNI együttes kötelezettségvállalása a sokszínűség támogatására – nemtől, kortól, etnikai származástól, képességektől és szexuális irányultságtól függetlenül –, a megkülönböztetés elleni küzdelemre és a fogyatékossággal élő munkavállalók támogatására szakmai pályafutásuk során.
A globális keretmegállapodás kiterjed a szakszervezetek jogaira is, és hangsúlyozza, hogy az UniCredit kötelezettséget vállal a pozitív munkakörnyezet, továbbá a gyülekezési szabadság és a munka és a magánélet közötti egészséges egyensúly biztosítására az UniCredit Európai Üzemi Tanácsával korábban aláírt közös nyilatkozatoknak megfelelően. Külön fejezet foglalkozik az egészséges és biztonságos munkakörnyezet további támogatásával, valamint az UniCredit felelősségteljes értékesítésre vonatkozó kötelezettségvállalásával.
A megállapodás összhangban van az UniCreditnek azzal a meggyőződésével, hogy a tisztelet és a szilárd etikai elvek alapvetőek az üzleti fenntarthatósághoz.
A megállapodás végrehajtását az UniCredit központi vezetése és a UNI közösen felügyeli, és évente találkoznak annak érdekében, hogy értékeljék az elért eredményeket.