Jövőre nagyot nőhet az ingatlanpiac

A pozitív gazdasági előrejelzéseknek és a kormányzati intézkedéseknek köszönhetően újra növekedési pályára léphet az ingatlan- és hitelpiac 2024-ben a Duna House cégcsoport várakozása szerint. Ez az ingatlanpiacon 20-30, a hitelpiacon 30-40 százalékos növekedést is jelenthet a főbb mutatószámokban. A piaci élénkülés az árakra is pozitív irányba fog hatni, éves szinten 5-10 százalékos emelkedéssel számolnak az ingatlanközvetítő vállalatnál. A CSOK Plusz, az önkéntes kamatplafon, az egyre erősödő bizalom, a bőséges ingatlankínálat, és a csökkenő állampapír hozamok lehetnek a legjelentősebb pozitív tényezők.

A mindjárt véget érő 2023-as év 90-100 ezer környéki tranzakciószáma az elmúlt 9 év leggyengébb ingatlanpiacát jelentette, ennél kevesebb adásvétel 2013-ban volt, amikor 88 ezer ingatlan cserélt tulajdonost. 2024-ben jelentősen erősebb tranzakciószámmal számolnak a szakemberek, amely az otthonteremtési és befektetési célú ingatlanvásárlók számának erősödését jelenti: „Az idei évben bizonytalanabb vevői attitűd után jövőre erősebb bizalomra és aktívabb, gyorsabb döntésekre számítunk vevői oldalon, amelyeket az otthonteremtési támogatások és a kedvezőbb hitelfelvételi lehetőségek támogatnak az otthonteremtési szándékkal vásárlóknál. A befektetői vásárlásoknál is növekedésre számítunk, a versenyképes befektetési termékek kifutásának is köszönhetően. Az inflációkövető állampapír várható alacsonyabb hozama újra az ingatlanpiac felé terelheti a kisebb és nagyobb befektetőket egyaránt.” – nyilatkozta Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője.

Van kínálat, de enyhébb mértékű áremelkedéssel érdemes számolni

Vevői oldalról jó hír, hogy az idei gyengébb ingatlanpiacnak köszönhetően erős ingatlankínálat várja jövőre az érdeklődőket. A jelenlegi tavalyinál 60-70%-kal nagyobb ingatlankínálat a leggyorsabb vevőknek fog kedvezni a jövő év elején, várhatóan a nagyobb aktivitásnak köszönhetően a kínálat is ütemesebben fog csökkeni, így a szakemberek ezen a piacon nem javasolják a kivárást. Jelenleg Budapesten, a nagyvárosokban és a kisebb településeken is érdemben tudnak válogatni az érdeklődők. Az otthonteremtési támogatással tervező vásárlók számára pedig pozitívum, hogy a CSOK Plusz részletszabályai alapján a használtlakás-piac jelenetős része megfelel a kritériumoknak, amit a 80 vagy 150 milliós értékhatár és a gyerekszámtól függő minimális méretkorlát megkövetel. A befektetők aktivitását a szinte feleződő, 10% alá csökkenő állampapírhozamok növelhetik az ingatlanpiacon, várhatóan egyre többen választják újra az ingatlant, mint befektetést, ami tovább növelheti a tranzakciókat elsősorban Budapesten és a nagyvárosokban. Ingatlanárak tekintetében az erősebb kereslet magával hozhatja a fordulatot, így nominális értelemben a másfél-két éve tartó stagnálás és csökkenés után újra emelkedő pályára léphetnek az ingatlanárak Magyarországon, természetesen egyes lokációk és ingatlantípusok esetében még jelentős eltérések mutatkozhatnak akár az árak változásának irányában is. A Duna House szakemberei éves szinten átlagosan 5-10%-os áremelkedéssel számolnak 2024-ben.

A befektetők mellett a hiteles vásárlók hozhatják vissza a lendületet

Az idei évben a bizonytalanabb gazdasági tényezők és a kedvezőtlen hitelfelvételi lehetőségek miatt az átlagosnál nagyobb mértékben esett vissza a hitellel vásárlók aránya, amely így az ingatlanpiac mellett szintén nagyon gyenge jelzáloghitel-piacot jelentett. Az Magyar Nemzeti Bank októberig publikált hivatalos adatai és a Duna House cégcsoporthoz tartozó Credipass pénzügyi közvetítő november- decemberi előrejelzése alapján 600 milliárd forint alatt maradhat a forintalapú jelzálogcélú hitelek volumene, amely így a piac 50%-os visszaesését jelenti a 2022-es 1192 milliárd forintos piachoz mérten. A Credipass szakemberei a most bejelentett önkéntes THM plafon és az otthonteremtési támogatásokkal elérhető kedvező hitelkonstrukciók pozitív hatásaként 2024-ben 750-850 milliárd forintos aktív piaccal számolnak, ahol a sokrétű részletszabályok ismeretének hiánya miatt erősödni fog a pénzügyi szakemberhez fordulók száma, így a teljes piacból nagyobb részarányt hasíthatnak majd ki a pénzügyi közvetítők.