
A Nemzeti Filmintézet támogatásával, kanadai-magyar koprodukcióban készült Blue Heron című film versenyre kelhet a „Cineasti del presente” programban a 78. Locarnói Filmfesztiválon. Romvári József, a legendás díszlettervező unokája, Sophy Romvari első egész estés filmje jövőre lesz látható itthon a Mozinet forgalmazásában.
(kiemelt fotón: Blue Heron, jelenet a filmből, forrás: Filmfabriq)
A Blue Heron nyolcéves főhőse és családja az 1990-es évek végén új otthonba költözik a Vancouver-szigetre. Az új kezdetet azonban egyre veszélyesebb események zavarják meg, amelyek a család legidősebb gyermekéhez köthetők. A Sophy Romvari író-rendező elsőgenerációs bevándorló családjáról szóló film izgalmas időkezelést, személyes hangvételt, néhol dokumentarista megoldásokat alkalmaz. A főhős szüleit magyar színészek, Réti Iringó és Tompa Ádám játsszák.
Sophy Romvari korábbi rövidfilmjei közül háromnak is a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon volt a premierje. Rövidfilmjei felkerültek a Criterion Channel nagy presztízsű streaming oldalra, ahol a kurátorok azt írják Sophy stílusáróról, hogy „olyan filmesek önreflexív nyomdokait követi, mint Agnès Varda és Chantal Akerman, miközben a saját kortárs érzékenységét tükrözi.” Több filmjében is foglalkozott már családi örökségével. Nagyapjának, az általa alig ismert legendás díszlettervezőnek, Romvári Józsefnek állított emléket 2020-as esszéfilmjében, melynek narrációját az Oscar-díjas Szabó István vállalta.
A Blue Heron vezető producere Ryan Bobkin, aki korábban a hazánkban forgatott Infinity Pool című Brandon Croenberg-film associate producereként járt Magyarországon. Magyar koproducere, Osváth Gábor (Boddah) nevéhez fűződik a Balaton Method című zenés film, a Nagykarácsony című közönségsiker és a közelmúlt nemzetközileg is kiemelkedő sikereket elért animációs rövidfilmjei, köztük az Annecy-fődíjas Amok és a Cannes-ban Arany Pálmát nyert 27.
A Blue Heron a Canada Council for the Arts (CCA), a Telefilm Canada New Dawn programja és a Nemzeti Filmintézet támogatásával készült. A film Kanadában forgott, a vágást követően az utómunka teljes egészében idehaza készült, olyan közreműködőkkel, mint Lukács Péter Benjámin sound designer, Ternyik Máté fényelő és Berger Dániel VFX supervisor.
A locarnói filmfesztivált augusztus 6-16. között rendezik meg. A nagy presztízsű seregszemle – Berlin, Cannes és Velence mellett – egyike a Nemzetközi Produceri Szövetség, a FIAPF által A-kategóriásnak minősített 14 nemzetközi filmfesztiválnak.