Nagy kapkodás kezdődött a készházpiacon az áfakedvezmény kivezetésének hírére, hiszen többmilliós áremelés fenyegeti a zömmel CSOK-os vásárlói kört.
Egy átlagos méretű, 80-100 négyzetméteres épületet a mostaninál legalább 4 millió forinttal lehet majd drágábban felépíteni, ha újból a 27 százalékos áfát kell alkalmazni – írja a Világgazdaság.
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége Könnyűszerkezet-építő Szakmai Tagozatának elnöke, Kárpáti József a lapnak elmondta, hogy a tagozat tagvállalatainál a teljes újlakás-piacinál jóval nagyobb, bőven 50 százalék fölött van a CSOK-os vásárlók aránya.
Az 5 százalékos áfa megszűnése az amúgy is drágulás előtt álló újlakás-piacot vágja mellbe, amelyen 2020-tól csak a közel nulla energiaigényű épületekre adnak majd használatbevételi engedélyt. Márpedig az ilyenek építése áfakulcstól függetlenül is milliókkal kerül majd többe a mostaniaknál. Készházas árfolyamon ez azt jelenti, hogy a mostani 300 ezer forint körüli négyzetméterárak pusztán attól 350 ezerre emelkednek, hogy megújuló energiaforrásokkal – hőszivattyúval, napelemekkel és egyéb innovatív, környezetbarát megoldásokkal – kell az épületeket felszerelni.
Már ha a pénztárcájuk engedi. Az 5 százalékos áfa kifutása épp a szerényebb anyagi lehetőségű, legfeljebb 80-90 négyzetméteres házra vágyókat ijesztette meg igazán. Ők most is kétségbeesetten keresik a mielőbbi, az 5 százalékos áfával érvényes megoldást az amúgy is telített piacon. Ám a két év alatt 300 százalékosra nőtt forgalom miatt a vállalási határidők nagyon megnyúltak – mutatott rá Kárpáti József – 2019-es vállalási határidővel már alig-alig található szabad kivitelező.