Kiderül, mire jó az atomtudomány

A Discovery csatorna a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel (International Atomic Energy Agency, IAEA) együttműködésben útjára indítja “Good To Know” című új, ismeretterjesztő videósorozatát, amely bemutatja, hogy az atomtudomány hogyan járulhat hozzá globális problémák megoldásához. A videó sorozat epizódjai elsőként a Discovery csatornáján debütálnak.

A filmek több mint 30 országban lesznek láthatók és összesen 44 millió háztartást érnek majd el az európai, közel-keleti és afrikai régióban.

Az első öt rövidfilm – melyet az IAEA videósai készítettek a Warner Bros. Discovery szerkesztőivel együttműködésben – érthetően elmagyarázza, hogy az atomsugárzás hogyan használható biztonságosan a világ különböző sürgető problémáinak megoldására. Ezek a következők:

- Mikroműanyagok az óceánokban (forgatási helyszín: Monaco/világszerte)

- A rákos megbetegedések gyakoriságának fokozódása (forgatási helyszín: India)

- Élelmiszer-ellátási bizonytalanság (forgatási helyszín: Ausztria/világszerte)

- Vízhiány a klímaváltozással összefüggésben (forgatási helyszín: Ausztria/Costa Rica)

- Ipari szennyezés (forgatási helyszín: Csehország)

A filmek egyenként kb. egypercesek, és a Discovery „Good To Know” című új, az atomtudomány és atomtechnológiák előnyeiről szóló, ismeretterjesztő videosorozatába tartoznak, amely televízióban és online is elérhető lesz.

A sorozat további filmjei folytatják majd annak feltárását, hogy az atomtudomány hogyan segítheti elő a fejlődést, különösen a klímaváltozással összefüggésben, például a tengerparti területek szénkiválasztásának és az óceánok savasabbá válásának mérésével, kártevő rovarok vegyszerek nélküli visszaszorításával, továbbá bemutatják majd az IAEA olyan kulcsfontosságú programjait, amelyek a műanyagszennyezés, az aszály és az éhínség ellen veszik fel a harcot.

A filmek az ENSZ-családba tartozó IAEA tizenkét atomtudományi és -alkalmazási laboratóriumával együttműködésben készülnek. A laboratóriumok atomtechnológiákat fejlesztenek és osztanak meg a világ országaival. Itt megtekinthető egy háromperces film a laboratóriumok tevékenységéről.

Az IAEA főigazgatója, Rafael Mariano Grossi elmondta: „Az emberek leginkább úgy ismernek minket mint az atomtechnológiák felügyelő szervezetét, amely segíti a biztonság növelését és az óvintézkedések javítását olyan helyszíneken, mint Fukusima, Irán vagy Ukrajna. De sokan nem tudják, hogy az atomtudomány milyen hihetetlen eszközöket biztosít ahhoz, hogy kézzelfogható változásokat idézzünk elő az emberek életében – a gazdálkodókat jobb terméshez, a rákos betegeket jobb kezeléshez juttathatjuk, a kormányoknak segíthetünk megismerni és megóvni kulcsfontosságú természeti területeket. Ahogyan a klímaváltozás szörnyű hatásai egyre nyilvánvalóbbakká válnak az emberek számára, fontos, hogy az is kiderüljön, van remény. A tudomány, mint mindig, most is megoldást kínál számos kihívásra.”

Najat Mokhtar, az IAEA Atomtudományok és Alkalmazások Részlegének vezetője egyetért: „Nagy örömömre szolgál, hogy a laboratóriumaink létfontosságú kutatásait a tekintélyes Discovery csatorna hozza nyilvánosságra. A tudomány nélkülözhetetlen a világ jobbá tételéhez, és az atomtudomány rengeteg hihetetlen innovációt kínál az országok fejlődési céljainak megvalósításához.”

Jamie Cooke, a Warner Bros. Discovery közép-európai, közel-keleti és törökországi ügyvezető elnökhelyettese és ügyvezető igazgatója elmondta: „Lelkesít minket, hogy a nézőink ismereteket szerezhetnek arról, hogy az atomtudományt milyen innovatív módokon használják az életminőségünk javítására és a környezeti fenntarthatóság előmozdítására. Kötelességünknek tartjuk, hogy a hangunkat, történetmesélési képességeinket és szakértelmünket latba vessük olyan történetek feltárása és megosztása érdekében, amelyek pozitívan hatnak közösségeinkre és nézőinkre. Ez része a társadalmi hasznossági stratégiánknak, mellyel vállalatunkat a jó szolgálatába állítjuk.”