Kiderült: ilyen élményekre vágynak a magyarok

Vannak emberek, akik egy hétköznap esti családi társasjátékot pont annyira képesek élvezni, mint amekkora élményt másoknak egy baráti társaságban felfedezett szabadulószoba jelent. Mi lehet az oka, hogy egyesek egy pár perces körhintázás során is feltöltődnek boldogsághormonokkal, míg mások a legvadabb hullámvasúton is csak az élmény közösségi megosztásával foglalkoznak? Szakembereket kérdeztünk az élmény mibenlétéről.

„Az, hogy át tudjuk-e élni az élményeket, a személyiségünk jellegzetességeitől függ” – mondja Ivánovics Petra, a Soulwell pszichológiai rendelő klinikai szakpszichológusa. „Az élmények átélésének minőségében viszont mindenki tud fejlődni, hiszen az átélés intenzitását meghatározó koncentrációs képesség növelhető, a fókuszálási képesség javítható. Minél több élményben veszünk részt, annál könnyebben tanuljuk meg élvezni.” A személyiséget is gazdagabbá teszi, fejleszti, ha sok élményt élünk meg.

„Élmény lehet egy jó mozi, egy vidámpark, egy borkóstoló vagy a tankvezetés is” – mondja Kaprinay Zoltán, a Bónusz Brigád egyik alapítója, aki azt mondja: céljuk, hogy vásárlóik jó élményekkel gazdagodjanak, jól érezzék magukat. Oldalukra a GKI Digital felmérése szerint minden harmadik látogató azért érkezik, hogy izgalmas, különleges dolgokat próbálhasson ki. „Mindenkinek mást jelent az izgalom: nálunk a látogatók a saját komfortfokozatuknak megfelelően tudnak élményt választani: az adrenalinfüggők dobálhatnak baltákat akár sötétben is, de van siklóernyős és búvárkodós bónuszunk is” – mondja Kaprinay Zoltán.

A teljesíthető élmény a jó élmény

Természetesen a legtöbben ennél kisebb kihívásokat keresnek. Ők hajóznak, szabadulószobákból jutnak ki, de akár markolót vezetnek vagy élményautóznak. Ivánovics Petra pszichológus szerint az élmény nem feltétlen jelent kilépést a komfortzónából. Valódi élményt jelentenek a könnyen teljesíthető dolgok, amelyek semmiképp nem végződhetnek kudarccal. „A teljesíthető próbatétel hoz megelégedést, az örömöt ezzel élhetjük meg. Ha valaki jól el tud merülni egy élményben, még egy pohár bort is képes intenzívebben megélni. Fontos, hogy minden csatornán, minden érzékszervünkkel igyekezzünk befogadni az élményt: látással, hallással, tapintással, szaglással, ízleléssel, hiszen minél teljesebb módon tapasztaljuk meg az ingereket, azok sokkal jobban képesek minket megérinteni. Ennek szerteágazó jótékony hatása van mind a testre, mind a lélekre” – mondja a szakember. Az intenzív átélés a stresszt is garantáltan csökkenti, így ha az élmények részei mindennapjainknak, akkor ez védő tényező lehet a stresszbetegségekkel szemben is.

„A Bónusz Brigádon rengeteg olyan programot találunk, amelyek teljes odafigyelést kívánnak, ráadásul barátokkal, családdal együtt lehet átélni az eseményeket, jelen lenni a pillanatban” – mondja Kaprinay Zoltán. A több mint ezer élményt kínáló Bónusz Brigád legnépszerűbb élménye idén egy különleges moziélmény volt, csak idén 8 000 darabot adtak el belőle, de egy wellnessel egybekötött brunch-élmény is nagyon kedvelt volt, közel ezren keresték ezt a fajta kikapcsolódást. Míg az adrenalindúsabb élmények közül trambulinozásra és lövészetre vágytak a legtöbben, több mint 1 000 vásárló választotta ezeket a programokat.

Együtt még jobb

A közösségi élmény még megerősítőbb hatású a pszichológus szakember szerint. „Sokszorozó hatású, ha azokkal veszünk részt közös kalandban, akikhez egyébként is kapcsolódunk, ezáltal a kapcsolataink is megerősödnek. Mivel hasonló élményt élünk át együtt, még fokozottabb lesz a hatása, mert ha egy számunkra fontos ember örömét is látjuk, az extra örömfaktor” – mondja Ivánovics Petra, aki szerint a gyerekek különösen fogékonyak az elmélyülésre, ezért kell nekik már korán megmutatni, hogy érdemes belefeledkezni az alkotó folyamatba.

„A gyerekprogramok közül egy játszóházi program volt idén a legnépszerűbb, a kevésbé szokványos élmények közül sokan egy 5D mozira szavaztak. Fontosak számunkra a családi programok, mert szeretnénk, ha a közös élményeknek köszönhetően még erősebb egységekké kovácsolódnának a családok” – mondta a Bónusz Brigád alapítója.