Idén először rendezik meg Magyarországon az egyedülálló Sokszínűség Hete program-sorozatot, mely során a csatlakozó vállalatok az egyenlő bánásmód és a sokszínű munkahely fontosságára kívánják felhívni a figyelmet, széleskörű belső rendezvényeken keresztül.
A május 29. és június 2. között megrendezett esemény-sorozat a Hungarian Business Leaders Forum (HBLF) és az mtd Tanácsadói Közösség által képviselt Sokszínűségi Karta kezdeményezésére jön létre. A Sokszínűségi Karta, az Európai Unió közel 15 éve indult kezdeményezése, célja, hogy minél több vállalat számára kulcsfontosságúvá váljon a felelős foglalkoztatás az uniós országokban, így Magyarországon is. A Sokszínűségi Kartához Magyarország 2016-ban csatlakozott.
Az Európai Unióban már nagy múltú Sokszínűség Hete kezdeményezés során több száz vállalkozás részvételével munkavállalók ezrei hívják fel a figyelmet a munkahelyi sokszínűség és az esélyegyenlőség fontosságára. Magyarországon eddig 31 vállalat jelezte, hogy csatlakozik, de a szervezők örömmel fogadják újabb résztvevők jelentkezését. A program-sorozatban résztvevő magyar vállalatok többek között olyan programokat szerveznek munkavállalóiknak, mint a kismama találkozó, sokszínűségi garázs vásár, multikulturális közös ebéd, gyermek-rajzverseny a mozgássérült közlekedés lehetőségeiről és kihívásairól, kerekasztal beszélgetések és workshopok, továbbá a Dolgozó Szülők Napjának bevezetését is tervezik.
„Úgy látjuk, hogy a leginkább fejlesztésre szoruló terület a témában továbbra is maga a szemlélet elterjesztése. Szükség van a vezetők, munkatársak nyitottságára, a másság tiszteletére, a szervezeti sokszínűség értékként való meghatározására ahhoz, hogy olyan piaci kultúra alakulhasson ki Magyarországon, amely üdvözli és támogatja a sokszínűséget és az esélyegyenlőséget. Ennek érdekében számos kezdeményezésünk van, a legújabb a ma induló Sokszínűség Hete, melyhez olyan vállatok csatlakoztak többek között, mint a Bosch, MÁV és a Shell Hungary, akikkel már évek óta együtt dolgozunk és teszünk a szemlélet elterjedéséért és annak gyakorlati megvalósításáért” – mondta Pataki Eszter, a HBLF ügyvezető igazgatója.
Az mtd Tanácsadói Közösség kutatási adatai alapján az Európai Sokszínűségi Kartához csatlakozott magyar vállalatok több mint négyötöde már legalább egy éve foglalkozik szervezeti szinten az egymás felé való nyitottság szemléletének különböző szintű bevezetésével. A külföldön, multinacionális vállalatok körében már jól bevált módszereket, mint például a rugalmas munkavégzés, szintén gyakran alkalmazzák a magyar vállalatok, felismerve, hogy ezzel támogatni tudják a munka és magánélet közötti egyensúlyt, elősegítve a munkavállalók megtartását. A Sokszínűségi Karta által ajánlott módszerek optimális esetben a vállalat költségeinek csökkentéséhez is hozzájárulnak.
A vállalatok által alkalmazott sokszínűségi tevékenységek már nem csak a multinacionális vállalatoknál részei a szervezet működésének. A magyarországi közép- és kisvállalkozások is egyre gyakrabban és tudatosabban élnek ezekkel az eszközökkel. A Karta célja, hogy minél több helyi, az üzleti és HR célokat támogató sokszínűségi kezdeményezés létrejöttében tudjon segédkezni.
Az Európai Sokszínűségi Karta Magyarország kezdeményezés 2016. október 20-án indult útjára a magyar kormány támogatásával. A kezdeményezéshez eddig 53 vállalat csatlakozott. A vállalatok a Karta aláírásával önkéntesen vállalják, hogy tiszteletben tartják az egyenlő bánásmódot, és konkrét lépéseket tesznek egy sokszínű szervezeti kultúra létrehozása érdekében. Az Európai Sokszínűségi Karta magyarországi képviseletét a HBLF látja el az mtd Tanácsadói Közösséggel együttműködve.