Magyar sikerek a Microsoft startup versenyén

Négy díjat osztottak ki a Microsoft CEE Startup Award verseny döntőjében, ezekből kettőt hazai cégek vittek el. A fenntarthatóság kategóriában a Volteum, a fintech kategóriában pedig a FintechX Technologies lett a győztes.

A 2022. február 24-én megtartott Demo Day eseményen a Microsoft CEE Startup Award verseny döntőjébe jutott tíz régióbeli startupnak adatott meg a lehetőség, hogy röviden bemutassák a vállalkozásukat, illetve válaszoljanak a verseny zsűritagjainak – akik között Weiszbart Zsoltot, a Day One Capital partnerét is viszontláthattuk – kérdéseire. Végül négy kategóriában állapítottak meg nyerteseket: a fenntarthatóság kategóriában a magyar Volteum, az egészségügy kategóriában a romániai Medicai, a kereskedelmi kategóriában a görög BibeCoffee, a fintech kategóriában pedig az ugyancsak magyar FintechX lett a befutó. A nézők szavazatai alapján a Közönség Díjat a BibeCoffee érdemelte ki. A díjnyertes startupok mellett a magyar Cytocast is bejutott legjobb tíz közé, így elmondható, hogy a versenyen a magyar résztvevők kiemelkedően jól szerepeltek. A versenyen induló vállalkozások mind részei a Microsoft for Startups programjának, így nagyban támaszkodnak a Microsoft technológiájára, illetve növekedésükben is számíthatnak a Microsoft kiterjedt üzleti hálózatára.

Amint azt a díjkiosztást megelőző panelbeszélgetésen Andrei Roth, a bukaresti székhelyű, nemzetközi hírű folyamatautomatizáló UiPath kereskedelmi igazgatója elmondta, a térségünkből kikerülő startupokra egyre inkább igaz, hogy nem nyugati mintákat másolnak, hanem saját innovációkkal hódítják meg a nemzetközi piacokat. Myladie Stoumbou, a Microsoft regionális igazgatója azt emelte ki, hogy a Microsoft co-sell programjának köszönhetően egyre több tehetség marad a szülőhazájában annak gazdaságát gyarapítva. Ahelyett, hogy elköltöznének nagyobb üzleti lehetőségeket ígérő országokba, inkább exportképes termékeket és szolgáltatásokat fejlesztenek a külpiacokra.

A FintechX Technologies innovációért felelős vezetője és társalapítója, Gémes Tamás szerint a Microsoft CEE Startup Awards jó alkalom volt széles közönséggel megismertetni a nyílt bankolás, nyílt pénzügyek és a banking-as-a-service (BaaS) előnyeit és működését, hiszen ezekre olyan új szolgáltatások épülnek, amelyeknek a jogszabályi és technikai feltételei csak néhány éve adottak. Az új szolgáltatások például lehetővé teszik, hogy a vásárlók az adott bolt vagy szolgáltató weboldalán közvetlenül vegyenek igénybe pénzügyi szolgáltatásokat, tipikusan kölcsönt, a sokszor körülményes banki ügyintézés mellőzésével. „Szolgáltatásainkat, ahol lehet, az Azure felhőjére építjük, elsősorban azért, mert a Microsoft felhőtechnológiája nagy elfogadottságnak örvend a pénzügyi szektorban. Az a tény, hogy szolgáltatásainkat lehetőség van a nemzetközileg elfogadott FSI Amendment keretein belül nyújtani, garanciát jelent az ügyfeleink számára a biztonságra” – mondta el a szakember. Megjegyezte: a verseny fintech szekciójában kiérdemelt első helyezésükre nagyon fontos visszaigazolásként tekintenek, mivel ez az eredmény megerősíti, hogy az ágazati befektetők is komoly fantáziát látnak a nyílt bankolási szolgáltatások fejlesztésében. A Microsoft co-sell programra és a versenyre Gémes Tamás úgy tekint, mint amely segíti a céget további partnerkapcsolatok kiépítésében, intézményi befektetők elérésében és a nagy külföldi piacok meghódításában.

A Volteum szolgáltatásai közzé tartozik flották elektrifikációja és a mindennapos üzemeltetés optimalizálása. Szoftverük valós idejű és historikus adatokat felhasználva pontos becslést ad az akkumulátorok merülésére, ezáltal pedig optimalizálja a működést és az útvonalakat a járművek számára. A Volteum a Microsoft CEE Startup Awards verseny révén szeretné bővíteni nemzetközi kapcsolatrendszerét és betörni újabb külpiacokra. A szoftver fejlesztésében nagyban támaszkodnak a számukra díjmentesen elérhetővé tett Azure felhőszolgáltatásra. „Az elektromos járművek, ezen belül is az elektromos flották piaca évről évre dinamikusan bővül, és óriási lehetőségeket kínál a külföldi terjeszkedésre. A legnagyobb partnereink jelenleg Németországban, az Egyesült Királyságban és Magyarországon vannak, de további nyugat-európai piacokon is szeretnénk megvetni a lábunkat” – mondta el Tóth Zsófia a Volteum társalapítója és ügyvezetője a verseny és a díj kapcsán.

A Microsoft CEE Startup Award verseny társrendezője a HubHub volt, az eseményt annak prágai irodájából közvetítették. A versenyt azért alapították, hogy a Microsoft for Startup programban résztvevő vállalkozásoknak platformot biztosítsanak megoldásaik bemutatására. A február 24-i eseményen a már felsoroltakon kívül a BatteryCheck, a Born Digital, a Modex, HautAI és a Circularo is finalista volt.

 

fotó: Microsoft