Magyar startup lett Kelet-Közép-Európa legígéretesebb impact vállalkozása

Az Erste Social Finance és partnerei kezdeményezésében megvalósuló Marc Impact Program első, idei köre egy projekteket bemutató, pitch eseménnyel zárult. A magyar SSH Boards a hazai első helyezés mellett a Marc Közép- és Kelet-európai Excellence Díjat is megszerezte. Az osztrák résztvevők közül a ByeAgain, a román mezőnyben pedig a HELP Autism nyert.

A társadalmi- ökológiai hatású problémák megoldásán dolgozó, úgynevezett impact (hatásvezérelt) vállalkozások és ötleteik sokszor nehezen jutnak finanszírozási forrásokhoz. A 2024-ben alapított Marc Impact Program ezeket a vállalkozásokat támogatja céljaik elérésében és abban, hogy a finanszírozhatóvá váljanak. Ezek a cégek az üzleti fenntarthatóságot és az ökológiai, társadalmi hatást egyesítik az üzleti modelljeikben, melynek sikerességét bizonyították a résztvevők a re:Marc pitch rendezvényen.

Az elmúlt hónapokban 65 osztrák, magyar és román impact vállalkozás vett részt a Marc Impact Program első képzési szakaszában. Közülük 42 további, személyre szabott, a konkrét problémáik megoldását célzó mentorálásban részesült. A legjobb kilenc startup – országonként három – mutatkozott be a szakmai zsűri előtt Bécsben.

Az osztrák re:Marc Excellence Díjat a ByeAgain, a romániait HELP Autism, míg a magyart az SSH Boards nyerte el, amely egyben a Közép- és Kelet Európai Excellence Díjat is megszerezte.

A három nyertes jól mutatja a Marc Impact Programban támogatott vállalkozói ötletek sokszínűségét.

Az SSH Boards olyan szalmapaplant kínál, amely kiváló hő- és hangszigetelési megoldás, alacsony kibocsátású és fenntartható alternatívát ajánlva az építőipar számára. A Budapest közelében található családi vállalkozás egy olyan új technológiát fejlesztett ki, amely világszerte lehetővé teszi a gyártók számára, hogy a könnyen elérhető szalmából kiváló minőségű szigetelést állítsanak elő.

A grazi székhelyű ByeAgain új életet ad a hibásként visszaküldött termékeknek. A gyerektermékekre és játékokra szakosodott vállalat automatizációs rendszerrel támogatva újítja fel és javítja meg az online kiskereskedőkhöz visszaküldött árukat, például a babakocsikat és az autósüléseket, hogy azok újraértékesítésre alkalmasak legyenek. Így ezek a termékek nem a szemétben végzik, hanem új felhasználókhoz kerülhetnek.

A bukaresti székhelyű HELP Autism már hét központban támogatja az autizmussal élő embereket és családjaikat terápiával, oktatással és tanácsadással. A szervezet tervei szerint franchise rendszeren keresztül 50 központra bővíti szolgáltatásait Románia-szerte.

A re:Marc pitch rendezvény zsűrije ugyanúgy nemzetközi volt, mint maguk a résztvevők. A tagok között volt Cornelia Diesenreiter (az Unverschwendet társalapítója és elnök-vezérigazgatója), Eszter Elemér (az Impact Ventures ügyvezetője és elnöke), Zdnek Fred Fous (a PurposeTech alapítója és tulajdonosa), Ioana Gheorghiade (a Banca Comercială Română kockázatkezelési igazgatója), Magdaléna Radová (az Impact Investment and Innovation tanácsadója), és Philipp Thurn und Taxis (a CNB Capital alapítója és az ERSTE Stiftung felügyelőbizottsági tagja).

Ahol a társadalmi- ökológiai hatás találkozik a pénzügyekkel

Közel egy évvel az után, hogy a Marc Impact Program a 2024-es bécsi Impact Days rendezvényen bemutatkozott, az alapítók így értékelik a kísérleti fázis eredményeit. „Bíztató látni, hogy mennyi erős, társadalmi- és ökológiai hatást célzó megoldást fejlesztenek jelenleg is. Közép- és Kelet-Európa egyértelműen jelentős potenciállal rendelkezik olyan szervezetek számára, amelyek fenntartható módon termelnek profitot, miközben pozitív hatást gyakorolnak és növelik a társadalom ellenálló képességét is” – mondta Florian Bauer, az ERSTE Stiftung társadalmi finanszírozásért és impact befektetésért felelős ügyvezető igazgatója.

Bauer kiemelte, hogy ugyanilyen fontos a résztvevők közötti eszmecsere is: „Egy olyan közösség alakul itt, ahol a nagyon különböző ágazatokból származó szervezetek tanulhatnak egymástól.” A bécsi záróeseményen a résztvevők impact-befektetőkkel és nemzetközi szervezetek képviselőivel is kapcsolatba léphettek.

Az első év során több olyan szervezet is volt, akik sikeresen vontak be külső finanszírozást a céljaik eléréséhez. „Az impact vállalkozások gyakran különleges kihívásokkal néznek szembe, amikor vonzóvá szeretnének válni a befektetők számára. A Marc ebben is támogatást nyújthat: a helyi partnerszervezeteken és az Erste Csoport hálózatán keresztül segíti az üzleti tervek fejlesztését, és hozzáférést biztosíthat az innovatív finanszírozási megoldásokhoz” – mondja Peter Surek, az Erste Social Finance vezérigazgatója. Az Erste Csoport bankjainak Social Banking részlegei a helyi szakértelmet a személyre szabott pénzügyi eszközökkel ötvözik. „A Marc egyik legnagyobb erőssége, hogy a résztvevők konkrét elképzeléseit és igényeit ilyen célzott és személyre szabott módon tudja kezelni” – tette hozzá Surek.

Az ausztriai, magyarországi és romániai sikeres kísérleti fázist követően a Marc Impact Program idén ősszel további közép- és kelet európai országokra is kiterjed majd.