Magyarokkal indul a vízi közlekedés generációváltása

Idén megkezdik a kizárólag magyar mérnökök és fejlesztők munkájának eredményeként létrejött Narke TheElectrojet sorozatgyártását. A járműre augusztus közepétől lehet előrendelést leadni.

A Narke TheElectrojet fejlesztéséről év elején már olvashattak az érdeklődők. A még akkor Pannon Teslának titulált projekten, valamint a most debütáló, sorozatgyártásra kész terméken is látszik, hogy a NARKE, a vízi közlekedés generációváltásának egyik fontos szereplője lehet.

Az ötlet néhány évvel ezelőtt pattant ki Tóthfalussy György és Rádi Péter fejéből. Mérnöki elkötelezettségük a tiszta energia iránt, valamint a fejlesztő csapatban oroszlánrészt vállaló, elektromos hajózás területén nagy tapasztalattal rendelkező, COMO elektromos yachtot megalkotó Juhász György és Réder Ákos páros együttműködése meghozta a várt eredményt. A csapat gyorsan bővült, ma már több mint 40-en dolgoznak a Narke fejlesztésén és a sorozatgyártás előkészítésén, külsős szakipari cégek, valamint saját szakemberek a Balatonvilágoson felépített fejlesztő és gyártó központban.

Az Electrojet egy saját fejlesztésű, vízhűtéses, háromfázisú aszinkronmotort és egy Li-ion akkumulátor telepet rejt magában, amelyek átlagos használat mellett akár másfél órás üzemidőt és 55 km/h-s végsebességet biztosítanak. A karbonszál erősítésű kompozit test rendkívül letisztult és kifinomult megjelenést kölcsönöz, ezt támogatja a személyre szabható okos kijelző, amelyről leolvasható többek között az UV-sugárzás mértéke, a töltöttségi szint, a megtett távolság, a kikötő távolsága, de még a bejövő hívásokat és üzeneteket is jelzi.

A Narke TheElectrojet elektromos meghajtása és környezetbarát technológiája mellett a sebesség adta maximális szabadság élményét teremti meg a vízen. Egy teljesen új műfaj, amelynek minden egyes részlete – a letisztult formatervezéstől kezdve, az alapanyag felhasználáson át, a környezettudatos elektromos meghajtásig – e célnak megfelelően teszi tökéletessé, mely kedvtelési célú kisgéphajó vezetői engedéllyel használható.

Már a névadás is kifejezi az alkotók, tervezők szándékát: a Narke eredetileg egy elektromos rája faj, amely az Indiai-, illetve a Csendes-óceánban cirkál. Akárcsak a rája, az Electrojet is, légies, és a lehető leghatékonyabban használja energiáját.

A projekt most egy újabb mérföldkőhöz érkezett: a tesztelési időszak befejeztével, a világon elsőként Magyarországon előrendelhető a Narke TheElectrojet augusztus közepétől.

A magyar tervezésű Electrojet együttműködik az E.ON-nal a jármű népszerűsítésében. Az energiavállalat hisz abban, hogy az e-mobilitás a jövő közlekedésének alapja. Évek óta az e-közlekedéshez kapcsolódó szolgáltatásokat is nyújt, nemcsak töltőket értékesít, hanem elvégzi a kivitelezést, biztosítja a folyamatos üzemeltetést.