Megalapoznák a blokklánc-forradalmat

A blokklánc technológia régiós központjává tenné Magyarországot a Budapesten működő Blockchain Competence Center (BCC). Szakértők szerint a blokklánc (blockchain) technológia az internet elterjedéséhez hasonló forradalmi változásokat hozhat, mely alapjaiban rajzolhat át iparágakat. A Digitális Jólét Program éppen ezért stratégiai fejlesztési területei közé emelte a blokklánc és a fintech területét.

Az utóbbi időben egyre inkább a hazai- és világsajtó figyelmének középpontjába került a blokklánc. A technológia viszont sokkal több a pénzügyi spekuláció újabb hullámánál, szakemberek véleménye szerint a blokklánc és a mögötte meghúzódó szemléletmód az élet számos területét egyszerűsítheti, radikálisan megváltoztathatja.

A blokklánc technológia a digitális forradalom legújabb hullámaként hatalmas lehetőséget jelent nem csak a technológia előnyeit kihasználó cégeknek, hanem akár egyes országoknak is, melyek elég gyorsan kapcsolódnak be a technológia használatába. „A digitális átalakulásban nincsenek előre kijelölt nyertesek és vesztesek, mindenki egyenlő esélyekkel indul. Éppen ezért fontos lépés a Magyar Kormány részéről, hogy a Digitális Jólét Program keretében stratégiai fejlesztési területként határozta meg a blokkláncot és a fintech-et, ezzel nemzetközi szinten is az elsők között tud hazánk bekapcsolódni a digitális forradalom legújabb hullámába” – hívta fel a figyelmet Deutsch Tamás Digitális Jólét Programért felelős miniszterelnöki biztos a Blockchain Competence Center megnyitója kapcsán.

A RowanHill Global és az InterTicket közös leányvállalatként blokklánc megoldások inkubálása és a tudásmegosztás érdekében létrehozta a Blockchain Competence Centert. A tudáscentrum egyrészt iparági kapocsként szolgál a blokklánc fejlesztők, illetve a vállalati, valamint államigazgatási oldal, tehát a technológia felhasználói között.

„A blokklánc sokkal több, mint egy divatos kifejezés. A technológia lényegében az adatok hitelesítésének egy új, elosztott rendszere, mely lehetővé teszi, hogy az egyes nyilvántartások, pénzügyi és egyéb szolgáltatások, vagy akár egy állam országgyűlési vagy önkormányzati választásai, népszavazásai egy egyszerűsített, olcsóbb, megmásíthatatlan és a visszaélések lehetőségét teljesen kizáró digitális megoldással valósuljanak meg” – hívta fel a figyelmet Benedek Péter, a Blockchain Competence Center ügyvezető igazgatója a kompetencia központ megnyitóján.

A központ emellett közösségi irodaként, inkubátorházként is szolgál, mely infrastruktúrát és helyet biztosít a blokklánc megoldásokkal foglalkozó fejlesztőcsapatok, startupok részére.

„A blokklánc technológiában hatalmas lehetőségek rejlenek, ezek hatása ma még felmérhetetlen. Felismertük azt, hogy ezt csakis szakmai közösségként együttműködve lehet hatékonyan kiaknázni. A Blockchain Competence Centert azzal a szándékkal hoztuk létre, hogy konkrétan a blokklánccal kapcsolatos ismeretek összegyűjtését és megosztását segítse elő. Célunk, hogy minden olyan érintett partnernek, cégnek, szervezetnek, intézménynek vagy személynek segítsük a munkáját abban, hogy olyan termékekkel, megoldásokkal jöjjenek elő, amellyel komoly piaci előnyre tudnak szert tenni” – fűzte hozzá Jobbágy Ervin, az InterTicket ügyvezetője.

„A Blockchain Competence Center számunkra messze több egy befektetésnél, a RowanHill-nél hisszük, hogy az emberek életminőségét nagyban javító digitális átállás egy fontos mérföldkövéhez érkeztünk a blokklánc technológia által. Azt gondoljuk, hogy adottá vált az emberi közösségek számára a technológia ahhoz, hogy tudatosan képesek legyünk megszervezni az életformánkat szolgáló hatékony rendszereket és folyamatokat, leválasztva arról a kis hatékonyságú, sokszor felesleges, de ma még meglévő időrabló tényezőket. Ezért tekintjük küldetésünknek a BCC-nél annak formálását, hogy milyen célokra és milyen szabályok mentén alakuljon ki a blokklánc technológia kiaknázása” – mondta Dr. Dombi Viktor a RowanHill Global alapítója.