Az energiafelhasználás nyomonkövetésének új korszakát hozza el egy magyar startup, a Wenerate. A Start it @K&H inkubátorban működő fenntarthatósági startup adatalapú szoftvere a cégek teljes energia-gazdálkodását képes mérni, elemezni és megtalálni azokat a beavatkozási pontokat, amelyekkel szinte azonnal CO2-csökkenést lehet elérni, akár költséges beruházások nélkül is.
A cégek egy részének már most jogszabály írja elő az éves energiafelhasználás közzétételét, mások elkötelezték magukat a környezeti fenntarthatóság mellett, és egyre többüknek iparági kényszer a széndioxid-lábnyom csökkentése. “Az egyre szigorúbb fenntarthatósági követelményeknek a cégek többnyire üzleti modellváltással és költséges beruházásokkal tudnak csak megfelelni. A Start it @K&H inkubátorba idén ősszel bekerült Wenerate csapat azonban új alapokra helyezi az energetikai tevékenységet. Adatalapú megközelítéssel segíti a cégek energia-gazdálkodásának javítását, akár beruházás nélkül” – árulta el Németh Balázs, a K&H innovációs vezetője. „A Wenerate tökéletes példája annak, amiben mi hiszünk: innovatív ötletekkel, merően új digitális megoldásokkal egy fenntarthatóbb jövőt építhetünk” – tette hozzá az inkubátorprogram vezetője.
A nagy energiaigényű, általában gyártást végző, alacsony létszámmal működő kkv-k a felhasznált energiájuk akár 30%-át is elpazarolják, éves szinten több milliárd tonna CO2-t kibocsátva. Ennek egyik oka, hogy a cégek energiafelhasználási adataiban rejlő lehetőségek szinte egyáltalán nincsenek kihasználva. Az eddig szükségessé vált, energetikával kapcsolatos szolgáltatásokat – mint például a jogi megfelelés, az almérés vagy a termelési monitoring – ugyanis általában más-más partner szállítja be. “Újragondoltuk a nehezen automatizálható energetikai tevékenységet. Egyetlen platformon képesek vagyunk elemezni a teljes energia-gazdálkodást és összegyűjteni az ehhez szükséges adatokat. Így észrevesszük a gyakran megbúvó szinergiákat és optimalizációs lehetőségeket, így átfogó fejlesztési stratégiát készíthetünk” – mutatta be az innovatív szoftver sajátosságait Havas Márton, a Wenerate ügyvezetője.
A rendszer segítségével olyan, beruházást nem igénylő beavatkozásokra nyílik lehetőség, amelyekkel szinte azonnal CO2-csökkenést lehet elérni. Ezek közé tartoznak jellemzően az üzemeltetéssel kapcsolatos módosítások, mint például egy fűtött épület belső hőmérsékletének csökkentése a használati időn kívül. „Gyakran halljuk azt egy cégtől, hogy több energia mire visszafűtik az épületet. De az adatok alapján mi pontosan látjuk, hogy ez nem igaz, kevesebb energia” – tette hozzá Havas Márton.
A startup jövőbeli tervei között komoly fejlesztések szerepelnek: év végéig aktiválni akarják a platformon belüli közvetlen, hiteles széndioxid-kiváltást. Emellett nemzetközi terjeszkedésben is gondolkodnak, melynek elsődleges célpontjai Románia, Csehország és Szlovákia lehetnek. Ezek az országok földrajzi közelségük mellett Magyarországhoz nagyon hasonló energetikai jogszabályi környezettel rendelkeznek, és a termeléssel foglalkozó cégek működése, felszereltsége is hasonló. A legfontosabb cél azonban az, hogy hozzásegítsék az ipari szereplőket ahhoz, hogy érdemben hozzájárulhassanak a klímaváltozás mértékének, hatásainak mérsékléséhez.