Milyen hatással van a gyerekek kreativitására a mindennapos esti meseolvasás? (x)

child girl reading with book and flashlight and teddy bear in tent. before going to bed

A gyerekek számára a meseolvasás nem csupán egy kedves esti rituálé: ez egy olyan tevékenység, ami meghatározó szerepet játszik a kognitív fejlődésükben, különösen a kreativitásuk kibontakozásában. A mindennapos esti meseolvasás amellett, hogy erősíti a szülő-gyermek kapcsolatot, segít a képzelőerő fejlesztésében, a nyelvi készségek javításában és inspirálja a gyerekeket arra, hogy saját történeteket meséljenek. De pontosan hogyan hat a meseolvasás a gyerekek kreativitására? Ezt vizsgáljuk az alábbiakban. (x)

1. Fejlődik a képzelőerő

A mesekönyvek által a gyerekek olyan világokkal ismerkednek meg, melyek különböznek az őket körülvevő valóságtól, esetleg azt gazdagítják különböző izgalmas elemekkel. Ha olvasunk nekik, a történetekben szereplő varázslatos lényeket, az itt felbukkanó különleges helyszíneket és csodás eseményeket el kell képzelniük, ami érthető módon segít a fantázia kibontakoztatásában.

Azoknak a gyerekeknek, akik rendszeresen hallgatnak meséket, jó eséllyel könnyebben megy majd az absztrakt gondolkodás, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy az érzékelést, észlelést meghaladó módon értelmezzék a világot. És hogy ez miért olyan fontos? Aki nem képes az absztrakt gondolkodásra, sokkal nehezebben érti meg az általánosabb összefüggéseket, ami komoly gondot okozhat később a problémamegoldásban, legyen az egy párkapcsolati vita vagy egy munkahelyi feladat hatékony megoldása – láthatjuk tehát, hogy a képzelőerő fejlesztésének hatásai az egész életre kihatnak.

2. Könnyebbé, kreatívabbá válik a játék

Azok a gyerekek, akik kreatívan gondolkodnak, rendkívül egyszerűen képesek önállóan kitalálni történeteket, elképzelni új, váratlan helyzeteket és ezekből saját narratívákat alkotni. Ennek következtében sokkal könnyebbé és szórakoztatóbbá válik akár az önálló játék is, hiszen egy nagy képzelőerővel megáldott gyermeknek nincs szüksége partnerre ahhoz, hogy a babái, kisautói vagy egyszerűen néhány, az udvaron talált kavics segítségével foglalja el magát. Ez az önállóság persze felnőttként is kamatoztatható mind a munkában, mind a magánéletben.

3. Fejlődnek a nyelvi és kommunikációs készségek

A kreativitás szoros kapcsolatban áll a nyelvi fejlődéssel, hiszen minél gazdagabb egy gyermek szókincse, annál könnyebben tudja kifejezni gondolatait. A mesekönyvek olvasása során a kicsik új szavakat, kifejezéseket tanulnak, amelyekkel bővül a nyelvi eszköztáruk, ez pedig segíti őket abban, hogy magabiztosabban kommunikáljanak és merészebben használják a nyelvet saját alkotásaikban is – legyen szó írásról, a maguk által kitalált történetek elmeséléséről vagy a rajzolásról.

4. Javul a problémamegoldó készség

A mesékben gyakran központi szerepet játszanak az akadályok, kihívások, melyeket a főhősnek le kell küzdenie ahhoz, hogy végül révbe érhessen. A gyerekek számára ezek a helyzetek rendkívül izgalmasak, emellett azonban tanulságosak is, hiszen arra ösztönzik őket, hogy saját megoldásokat találjanak ki a valós problémákra is.

A kreatív gondolkodás egyik fontos következménye az, hogy képesek vagyunk több nézőpontból megközelíteni egy helyzetet és azokra hatékonyabban találjuk meg a legjobb válaszokat: ha szeretnénk, hogy gyermekünk ezt a képességet felnőttként is kamatoztathassa, az esti meseolvasás ne maradjon el.

5. Erősödik a kötődés

A mesekönyvek közös olvasása a gyerekeknek olyan érzelmi biztonságot nyújt, ami igazán képes megerősíteni a szüleivel való kapcsolatát. Ez a biztonságérzet rendkívül fontos hatással van az élet számos területére, köztük a kreativitásra is, hiszen egy gyermek akkor mer igazán szabadon gondolkodni és alkotni, ha érzi, hogy szeretetteljes és támogató környezetben él – láthatjuk tehát, hogy az esti meseolvasás nemcsak intellektuálisan, hanem érzelmileg is segíti a kicsik fejlődését.

A mese legyen a mindennapok része

A közös meseolvasás számos előnnyel jár gyermekünkre nézve. Segít a képzelőerő fejlesztésében, a szókincs bővítésében, támogatja a kreatív gondolkodást, mindenekelőtt azonban egy remek szórakozás, mely megerősíti a szülő és a gyermek közötti kapcsolatot – ha ezeket mi is fontosnak tartjuk, a mesekönyvek soha ne maradjanak ki az esti rutinból. (x)