Mit csináljunk a csapatépítőn? 5 ötlet, ami alacsony büdzséből is megvalósítható (x)

A csapatépítőkre sokan szükséges rosszként tekintenek. A dolgozók gyakran a kötelező jópofizást látják benne, amikor a szabadidejüket igazából szívesebben töltenék a barátaikkal, családtagjaikkal. A vezetőség számára pedig a hatékony munkaidő pazarlása, amit akár feladatok végzésével is tölthetnének. Sokáig legalábbis ez élt a köztudatban. Az utóbbi időben ez változni látszik és a csapatok egyre inkább azért mozdulnak ki együtt, mert kedvelik egymás társaságát. Az alábbiakban így ahhoz adunk ötleteket, mit csinálhatunk kevés pénzből a csapatépítőn. (x)

Menjünk szabadulószobába!

A szabadulószobák ideális csapatépítő programok Budapest belvárosában is, így nem kell messzire mennünk egy kis közös kikapcsolódásért. Ez a büdzsé tartásában is segíthet, sokszor ugyanis épp a helyszínre jutás az, ami jelentősen megnöveli a költségeket.

A szabadulószobák ráadásul nemcsak szórakoztatóak, hanem hozzájárulnak a munkatársak közötti kommunikáció és a csapatmunka javulásához is. Annak érdekében, hogy megfejtsük a feladványokat, megtaláljuk a rejtély következő állomását és megoldjuk azt, elengedhetetlen, hogy együtt dolgozzunk csapattársainkkal. Akár abban is segíthet, hogy a vezetői készségekkel vagy ambíciókkal rendelkező kollégák természetesen megmutassák magukat. Ha új menedzsert keresünk a csapatunkba, ez jó rálátást adhat arra, hogyan folyna a közös munka a vezetése alatt.

Társasozzunk!

Ez az egyik legolcsóbb csapatépítő, amit csak el tudunk képzelni, mégis egyszerre segíti a kommunikációt és a csapaton belüli feszültségoldást. Ha elég közeli a kapcsolat a kollégák között, akár egymás otthonában is sort keríthetünk rá. Jó időben pedig kiegészíthetjük egy kis kerti sütögetéssel is a társasozást.

Ha ez annyira nem fér bele a céges kultúrába, nézzünk körül a közelben elérhető társasjáték bárok között! Ezek kényelmes megoldást nyújtanak nagyobb társaságok számára is, sok helyen fogyasztás függvényében a társasjátékok használatáért sem kell fizetni. A tematikus dekoráció, koktélok és harapnivalók pedig különleges hangulatot kölcsönözhetnek az estének.

Jótékonykodjunk közösen!

Több alapítvány és jótékonysági szervezet is kínál programokat kimondottan csapatépítő céllal. Ezek a szervezettől függően igen változatosak lehetnek. Van, ahol adományokat kell válogatni, szeretetcsomagokat összeállítani, esetleg kiszállítani rászorulók részére. Máshol kutyaházat lehet készíteni állatmenhelyek számára, lehet kutyát sétáltatni és élelmiszert osztani, esetleg karriernapot tartani egy iskolában.

A nagyobb vállalatok esetén előfordul, hogy saját maguk is rendelkeznek valamilyen közösségi célkitűzéssel. Ez lehet környezetvédelmi vagy társadalmi célú is. Ha ilyen helyen dolgozunk, esetleg a belső kommunikációban is megjelent már ez a küldetés, érdemes felvenni a kapcsolatot a HR-rel, hogy van-e lehetőségünk részt venni benne.

Alkossunk közösen!

A kreatív programok hatékonyan csökkentik a stresszt, jótékonyan hatnak a hangulatunkra és segítik a problémamegoldó képességünket is. A népszerű csapatépítő programok közé tartoznak ezért a különböző élményfestések, kreatív workshopok, kézműves foglalkozások is. Készíthetünk például ékszereket, kipróbálhatjuk az agyagozást vagy a textilfestést is, vagy választhatunk olyan workshopot, ahol a csapat közösen készít el egy alkotást, amit végül kitehetünk az irodában. Ez aztán minden alkalommal, amikor ránézünk, kellemes élményeket és érzéseket idézhet fel, ami segíthet a hétköznapi stressz leküzdésében és a munkamorál fenntartásában.

Tréninggel is épülhet a csapat

Ez a kicsit költségesebb programok közé tartozhat attól függően, hogy megoldható-e a képzés csapaton belül, vagy külső tréner szükséges hozzá. Ha kollégáink nagyon különböző területeken dolgoznak, például egy marketing csapaton belül van szövegíró, grafikus és hirdetéskezelő PPC menedzser, megkérhetjük őket, hogy készítsenek egy-egy órás előadást, amin bemutatják mivel is foglalkoznak. Ez segíthet a munkafolyamatok hatékonyságának növelésében is, hiszen jobban megértik, mivel foglalkozik a másik, jobb briefeket tudnak adni és csökkenhetnek a félreértések is.

A csapaton belüli feszültségek és nézeteltérések leküzdéséhez hozzájárulhat egy kommunikációs tréning, esetleg team coaching is. Ez általában már külső szakértő bevonását igényli, így nagyobb költséggel járhat, de határozottan javíthatja a kollégák közötti kapcsolatot.

Mindegy, hogy a csapatépítésnek melyik módját és formáját választjuk, fontos, hogy rendszeresen szánjunk rá időt! Mérhető ugyanis az eredménye a munkavállalók hatékonyságában és a csapaton belüli feszültségek csökkentésében. (x)