Nagy szerep jut a magáncégeknek is a zöld megújulásban

A magyarok több mint 50 százaléka nem hallott még az Európai Zöld Megállapodásról (European Green Deal), a név 25 százalékuknak ismerősen cseng, de a tartalmáról nincs pontos információjuk. A válaszadók többsége úgy véli, a kormánynak és a magáncégeknek aktív szerepet kellene vállalniuk a zöld megújulás és a környezetvédelem népszerűsítésében. A Zöld Megállapodás célja, hogy Európa 2050-re klímasemlegessé váljon.

Az IKEA friss kutatása szerint a magyarok több mint fele nem hallott még az Európai Zöld Megállapodásról, amelynek célja, hogy Európa klímasemlegessé váljon 2050-re. A kezdeményezés létrejöttének okai olyan környezeti kérdésekre épülnek, mint például az éghajlatváltozás, a biodiverzitás csökkenése, az ózon felélése, a vízszennyezés, a városi stressz és a hulladéktermelés. A megállapodás szerint felül kell vizsgálni a jelenlegi törvényeket a klíma szempontjából, és új jogszabályokat szükséges bevezetni a körkörös gazdasággal, az épületek korszerűsítésével, a biológiai sokféleséggel, a gazdálkodással és az innovációval kapcsolatban.

Az IKEA kutatása szerint Magyarországon a Zöld Megállapodást ismerők köre korcsoportonként jelentősen eltér: a középkorúak vannak legkevésbé tisztában a Green Deal létezésével és céljával. A válaszadók több mint 60 százaléka véli úgy, hogy a magáncégeknek aktív szerepet kell vállalniuk a környezetvédelem és a zöld megújulás népszerűsítésében, valamint a magyarok több mint fele szerint a COVID-19 járvány után a gazdaságot a zöld megállapodás vállalásait figyelembe véve kellene újraépíteni.

Az IKEA a Zöld Megállapodásra lehetőségként tekint, hiszen ösztönzi a klímasemlegesség törvénybe foglalását, valamint elősegíti a 2030-ra vonatkozó környezetvédelemmel kapcsolatos törekvéseket. Mindez összhangban áll a vállalat céljaival, melyek a következők: 2030-ra teljes mértékben körkörös és klímapozitív működésű vállalat létrehozása, valamint az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentése abszolút értékben, az IKEA növekedésétől függetlenül.

„A téma megközelítésénél úgy döntöttünk, hogy a következő évben kommunikációnk fókuszába a fenntarthatóbb és egészségesebb élet népszerűsítését fogjuk helyezni, mert óriási lehetőséget látunk az emberek mozgósításában és bevonásában” – mondta Vladimír Víšek, az IKEA cseh-magyar-szlovák régió fenntarthatósági vezetője. „A kutatás eredményei azt mutatják, hogy az emberek többsége nincs teljesen tisztában az Európai Zöld Megállapodással és annak céljaival. Mi látjuk ebben az edukáció lehetőségét, és izgatottan várjuk, hogy megoszthassuk megoldásainkat. Készek vagyunk együttműködni üzleti és civil szervezetekkel, hogy megvalósulhasson a Green Deal által vázolt jövőkép. Új kezdeményezéseket is tervezünk bevezetni a fenntartható fogyasztás támogatása érdekében. Például törekszünk arra, hogy kibővítsük A bútorok második élete néven futó szolgáltatásunkat, illetve a régi bútorok megjavítására is szeretnénk megoldást találni” – tette hozzá a vezető.

A körkörös és klímasemleges gazdaság előmozdítása szorosan kapcsolódik az IKEA fenntarthatósági célkitűzéseihez is, hiszen 2030-ra szeretnék lehetővé tenni, hogy Magyarországon közel 10 millió ember egészségesebb és fenntarthatóbb életet élhessen bolygónk határainak feszegetése nélkül. Ennek elérése érdekében az IKEA egyre több körkörös termék fejlesztését tervezi, és szeretné bevonni vásárlóit is, hogy átállhassanak a lineárisról a körkörös gazdaságra. Az IKEA kész részletekbe menően dolgozni a következőkön:

  • körkörös és klímasemleges gazdaság népszerűsítése,
  • megújuló energiával kapcsolatos megoldások fejlesztése és az energiahatékonyság növelése,
  • váltás a zéró kibocsátású közlekedésre,
  • a levegő, a víz és a talaj szennyezésének kiküszöbölése,
  • egyenlőség hirdetése.