Nagy változások jöhetnek az ingatlanpiacon

Jelenleg nehéz megjósolni, hogyan alakítja át az ingatlanpiacot a világjárvány. Várhatóan azonban a kényszerű otthoni munkavégzés és a távoktatás nagyon sokak életmódját, ezzel együtt pedig az otthonához való viszonyát is meg fogja változtatni. Így bizonyos helyiségek, lakberendezési megoldások felértékelődhetnek, egyes városrészek és településtípusok még vonzóbbá válhatnak, és a korábban kevésbé kedvelt ingatlantípusokra is megnőhet a kereslet. Az OTP Ingatlanpont szakértője végiggondolta, mire számíthatunk a jövőben.

A kijárási korlátozások az emberek jelentős részét a megszokottnál lényegesen nagyobb mértékű önellátásra késztetik otthonaikban, ez pedig a járvány elmúltával is a mindennapok természetes része maradhat. Emellett valószínűleg az otthoni munkavégzés lehetőségével is gyakrabban fognak élni a munkáltatók és a munkavállalók, ami az ingatlanpiacon is éreztetheti hatását.

Vonzó tájolás, értékes helyiségek

A huzamosabb ideig távmunkát végzők körében elsőszámú szempont a megfelelő munkatér kialakítása, így aki megteheti, külön dolgozószobát alakít ki, vagy dolgozó sarkot hoz létre, ahol lehetőleg kedvezőek a fényviszonyok. Ennek az elvárásnak a déli fekvésű lakóingatlanok felelnek meg leginkább, ám a nyári időszakban ez hátrányt is jelenthet. Minél több irányban tájolt egy lakás, annál inkább megoldást nyújthat minden ilyen eshetőségre.

Az egész napos otthonléttel a rendezettség és az önellátás igénye is előtérbe kerül. Az olyan helyiségek, mint a tároló vagy kamra egyszerre alkalmasak bőséges mennyiségű élelmiszer tárolásra, illetve rendszerezésre; azok az ingatlanok tehát, amelyek ilyen helyiség kialakítására lehetőséget adnak, kelendőbbek lehetnek a jövőben. Az újépítésű ingatlanokban e helyiség megléte ma ritkaság (illetve csak a nagyobb alapterületű lakásokba tervezik bele), de a mostani tapasztalatok alapján a lakásépítők és beruházók is elgondolkodhatnak a kamra kialakításán.

Akinek fontos, a munka mellett az otthoni sportolásra is próbál lehetőséget teremteni. Erre jó megoldás lehet akár csak egy bordásfal beállítása egy megfelelő falszakaszra, vagy egy gyűrű felszerelése, de a szerencsésebbek akár önálló kis konditermet is kialakíthatnak saját házukban, vagy egy társasházban a többi lakóval egyetértésben, egy közös helyiségben.

Kert: az önellátás lehetősége

Az otthon töltött idő megnövekedése miatt felértékelődhet a megfelelő erkély, terasz vagy loggia, ahol napközben az ember feltöltődhet, inspirálódhat anélkül, hogy hosszabb időre abba kellene hagynia a munkát. A kikapcsolódáson túl pedig az erkély másra is használható, hiszen itt saját, kis konyhakert kialakítására is adott a lehetőség.

„Korábban is megkönnyítette a lakóingatlanok eladását a terasz vagy más típusú kinti helyiség megléte, főleg a tavaszi, nyári időszakban, amikor mindenki szívesen tartózkodik a szabadban. Ez a jelenlegi helyzetet elnézve a jövőre még inkább igaz lehet. A hosszú, de keskeny teraszok helyett inkább a négyzetes kialakítású erkélyek a keresettebbek a tér jobb kihasználhatósága miatt. Egy kétszobás lakás esetében körülbelül 5, ennél nagyobb, családi lakóingatlannál 8-10 négyzetméteres erkélyre van szükség. Ekkora térben már kényelmesen elférhet a kerti bútor és egy kisebb asztal is, tehát ezt akár otthoni munkavégzésre is használhatjuk” – mondta Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője.

Családosoknál még inkább felértékelődhetnek a kertes házak, valamint a kertkapcsolattal rendelkező társasházak, ahol kerti játékok elhelyezése mellett akár veteményeskert is létesíthető, így a gyerekeknek és a szülőknek is lehetőségük nyílhat egy kis szabadidős tevékenységre.

„Az erkélyek, teraszok, vagy loggiák árának kalkulálásakor általában 20 négyzetméterig a lakás négyzetméterárának felével számolunk, míg egy átlagos társasházi kertkapcsolatot már ennél jóval kisebb, akár csak 10 százalékos arányban számít be a beruházó. Azok a vásárlók, akik eddig nem tartották fontosnak az erkély vagy terasz meglétét, esetleg egyértelműen elvetették a kertkapcsolatos lakások ötletét, a kijárási korlátozások után fontolóra vehetik majd az ilyen ingatlanok megvételét” – tette hozzá Valkó Dávid.

Generációk együtt

Jelenleg sokak számára komoly kihívást jelent, hogyan élhet egy család két vagy több generációja egy térben. Az utóbbi időkben a kétgenerációs házak népszerűsége megcsappant, ám ez most könnyen változhat. Ezek a külön bejárattal rendelkező házak képesek egyszerre több funkciót betölteni: a szülők elláthatják gyerekeiket és felmenőiket, a nagyszülők pedig vigyázhatnak unokáikra, míg a család többi tagja dolgozik, miközben a családtagok elérhető távolságra vannak egymástól.

Nyaraló? Észszerű döntés!

A nyaralók üzemeltetési költsége igen magas ahhoz képest, hogy egy évben átlagosan 60 nap áll rendelkezésünkre ott tartózkodni. Tehát aki eddig a nyaralók éves szintű kihasználatlanságára hivatkozva vetette el az adott üdülő megvásárlását, annak az OTP Ingatlanpont vezető elemzője szerint távmunka esetén sokkal inkább észszerűnek tűnhet egy ilyen vétel.

Emellett a vidék és az agglomeráció vonzereje is megnőhet, hiszen a távmunka növekvő szerepével az ingázás mértéke is csökkenhet.

A kerékpárút, mint döntési szempont

Sokan tartózkodnak most a tömegközlekedéstől, és inkább választják a kerékpározást vagy gyaloglást, amely a hosszan elhúzódó járvánnyal akár szokássá is alakulhat. Így előfordulhat, hogy az olyan környéken lévő lakóingatlanok iránti kereslet is megnőhet, ahol jól kiépített bicikliutak helyezkednek el. A fővárosban is található néhány ilyen városrész, például a XI. kerületben, ahol ráadásul sokféle lakóingatlanból választhatunk (erkélyes használt és újlakás, családi házas övezet, valamint kisebb kertkapcsolatos társasházak is), ezek iránt szintén megnőhet az igény.

Megoldások, amelyek csökkenthetik az otthoni fogyasztást

A minél nagyobb fokú önellátás igénye akár az ingatlan teljes működtetésére is kiterjedhet, hiszen már léteznek olyan megoldások, amelyek teljesen függetlenítik az adott ingatlant a közművektől, legyen szó víz-, vagy energiaellátásról. Ennek megfelelően egyre vonzóbbak lehetnek az olyan épületek, ahol megújuló energiából fedezhető a működtetés, egyúttal pedig a kényszerűen hosszú vagy huzamosabb otthoni fogyasztás megnövekedett költségei is csökkenthetők.