Minden tizedik ember (13%) használt már kriptovalutát vásárlásra – derül ki a Kaspersky Lab kutatásából. Erre a trendre azonban a kiberbűnözők is reagálnak: többek között kriptovaluta-tranzakciók megtámadásával, vagy a befektetők fenyegetésével. Fennáll a kockázat, hogy az ilyen védelem nélküli technológiában tárolt megtakarításaink elvesznek, mivel a hekkerek egyre szofisztikáltabb módszereket fejlesztenek az ilyen számlákhoz való hozzáférésre.
Egyre több vállalkozás kínálatában szerepel már a kriptovalutás fizetési lehetőség. Számos kiskereskedő és élelmiszerbolt fogadja el ezt a fizetési módot, sőt, nagy sportcsapatok partnerei között is találunk már kriptovalutákat. És bár egyre többen mutatnak érdeklődést a kriptovalutás fizetés és megtakarítások iránt, az ilyen módon tárolt pénzük ellophatják virtuális pénztárcájukból, vagy megbízhatatlan tranzakciók nyomán vagy egy ICO során (Initial Coin Offering). Voltak olyan nagy horderejű esetek, ahol összesen 530 millió dollár értékben loptak el digitális érméket.
A potenciális támadók széles eszköztárral rendelkeznek a virtuális pénztárcákban tárolt tőke ellopásához, épp úgy, mint a kriptovaluta tranzakciók és az ICO-k megtámadásához. Nagy horderejű esetek – mint például az a 4 és fél évvel ezelőtti incidens, amikor különböző Bitfinex számlákról, összesen 120 ezer bitcoint loptak el, vagy a Coincheck 530 millió dolláros kárt okozó 2018. évi meghekkelése – demonstrálják a tranzakciók védtelenségét és azt a könnyedséget, amellyel a kiberbűnözők élő hálózatokhoz csatlakozva kiterjedt és helyrehozhatatlan károkat okoznak. Hiszen, ha a kriptovalutás tranzakció során ellopják az abban érintett összes pénzt, a tranzakció simán bezárul és az elveszett pénzből már semmi nem jut vissza a befektetőhöz.
Az ICO-k különösen nagy kockázatot hordoznak, mivel az egyének, akik létrehozzák ezeket, legtöbbször nem rendelkeznek kiberbiztonsági háttérrel vagy tapasztalatokkal. Ezáltal képtelenek megvédeni tőkéjüket egy esetleges támadás során. Tehát a kriptovaluta piac még mindig nem szabályozott, a kockázatértékelési mechanizmusok beépülése pedig várat magára.
Vitalij Mzokov, a Kaspersky Lab Growth Center hitelesítési vezetője úgy fogalmazott: “A kriptovaluták értékének esése ellenére a felhasználók még mindig erős igényt mutatnak a digitális tranzakciók iránt. Meglepő módon, a fogyasztói felmérésünk szerint a megkérdezett emberek 13%-a használt kriptovalutát fizetőeszközként. Azonban mivel ezek az online tranzakciók még gyerekcipőben járnak, valódi veszélyt hordoznak magukban. Borzasztó pénzügyi következményekkel járhat a fogyasztókra nézve, ha ezek a pénzügyi alapok nem biztonságosak.
Ahogy a potenciális támadók módszerei egyre szofisztikáltabbak lesznek, úgy válnak egyre inkább a kiberbűnözők célpontjaivá a kriptovaluta kereskedő platformok és az ICO-k kiberbiztonsági intézkedések hiányában. Az éberség nem helyettesíthető – ha bármi gyanúsnak tűnik, nem ajánlott befektetni.”
Azok a kriptobefektetők viszont, akik biztonsági okok miatt nem tárolják pénzüket kriptovaluta kereskedő platformokon, a következő nehézségekkel találkozhatnak:
- Az átváltások során általában díjat számolnak fel a pénzfelvételért
- A felhasználó nem tud időben reagálni az árfolyamokra, ha a pénz kivétele mellett dönt
- Az ismeretlen forrásból érkező beválthatatlan papírpénzek állami szabályozási kérdéseket vethetnek fel
Azoknak a fogyasztóknak pedig, akik továbbra is szeretnének kriptovalutákat használni befektetési és fizetési eszközként, a Kaspersky Lab a következőket javasolja:
- Mindig ellenőrizze a virtuális tárca címet, ne kövessen linkeket online bankokhoz vagy virtuális tárcákhoz
- Használjon védett kriptotárcát
- Ellenőrizze duplán a kedvezményezett címét, a küldendő összeget és a járulékos díj nagyságát a tranzakció indítása előtt
- Írjon fel egy könnyen megjegyezhető kifejezést, amellyel vissza tudja állítani virtuális tárcáját, ha elveszíti vagy elfelejti a jelszavát
- Telepítsen magas minőségű biztonsági megoldást, mint például a Kaspersky Internet Security, amely megvédi azon eszközeit, melyeken hozzáfér a kriptotárcájához és amelyeken kriptotranzakcióit végzi.
A Kaspersky lab aktívan dolgozik a kriptovaluták és az ICO-k biztonságossá tételén. A vállalat kiberbiztonsági auditot végzett a Merkeleon számára – egy ausztriai kriptovaluta kereskedési szoftver szolgáltató –, hogy bizonyosságot szerezzenek arról, a cég megoldása biztonságot nyújt a potenciális támadásokkal szemben.