Nagyon hasít a turizmus

Nagyot ugrott áprilisban a kereskedelmi szálláshelyek vendégforgalma, a KSH adatai alapján az egy évvel korábbihoz képest 24 százalékos volt a bővülés. A Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója, Guller Zoltán egy mai eseményen arról beszélt, hogy jövőre több mint 53 milliárd forint jut turisztikai fejlesztésre.

 

A KSH adatai alapján szerint 2017 áprilisában a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 22 százalékkal, a belföldi vendégeké 28 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz képest – írja az MTI. A kereskedelmi szálláshelyeken az átlagos tartózkodási idő is nőtt, a folyó áron számolt bruttó árbevétel pedig 27 százalékkal emelkedett. A szezonálisan kiigazított, vendégéjszakában mért vendégforgalom 14 százalékkal nőtt. Az adatok értékelésénél figyelembe kell venni, hogy az idén a húsvét áprilisban, míg 2016-ban márciusban volt – tette hozzá a KSH.

 

A külföldi vendégek száma 16 százalékkal 1,2 millióra emelkedett áprilisban az előző év azonos időszakához képest, a vendégéjszakában mért forgalom közel kétharmada Budapesten koncentrálódott, ahol 20 százalék volt a növekedés, az ország Budapesten kívüli területén 25 százalékos növekedést mértek a kereskedelmi szálláshelyek.

 

A belföldi vendégek száma 21 százalékkal bővült áprilisban egy év alatt, és megközelítette a 996 ezret. A vendégéjszakában mért forgalom mindegyik szállástípusban és turisztikai régióban kétszámjegyű növekedést ért el – közölte a KSH. A szállodák szobakihasználtsága 8,4 százalékponttal, 61 százalékra nőtt áprilisban az egy évvel korábbihoz képest.

 

A kereskedelmi szálláshelyek bruttó árbevétele 27 százalékkal 36 milliárd forintra emelkedett, ezen belül a szállásdíjbevétel 33 százalékkal 22 milliárd forintra nőtt, az egyéb bevétel 25 százalékkal 7,5 milliárd forintra, a vendéglátás bevétele 14 százalékkal 6,9 milliárd forintra nőtt.

 

Az idén január-áprilisban a szálláshelyek 12 százalékkal több, összesen 6,9 millió vendégéjszakát regisztráltak az előző év azonos időszakához képest. Az év első négy hónapjában a külföldi vendégek 14 százalékkal több, 3,6 millió, a belföldi vendégek 10 százalékkal több, 3,2 millió vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, mint az előző év azonos időszakában.

 

A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 4,5 százalékponttal, 51,2 százalékra emelkedett az első négy hónapban az egy évvel korábbi szintnél. A kereskedelmi szálláshelyek folyó áron összesen 15 százalékkal több, 111,5 milliárd forint bruttó árbevételt értek el az idén január-áprilisban, mint az előző év azonos időszakában.

 

Guller Zoltán az MTI tudósítása szerint jelezte, hogy a magyar turizmus a jövő évi költségvetés egyik nyertese: jövőre az ágazat fejlesztésére több mint 53 milliárd forint áll rendelkezésre, ami több mint hétszerese a 2010-esnek, és a duplája a 2017-esnek. Ebből a turisztikai célelőirányzat összege több mint 10 milliárd forint, ezt az országmárka és marketingtevékenység támogatására fordítják a turisztikai ügynökség működésével együtt, 1,1 milliárd forint áll rendelkezésre a nemzeti ünnepek lebonyolítására. A maradék több mint 40 milliárd turisztikai fejlesztésekre használható fel.

 

Jövőre kilenc hosszú hétvége lesz, ami ismét jelentősen hozzájárul a bevételek növekedéséhez, adataik szerint egy hosszú hétvége akár 10 százalékkal növelheti a bevételeket – vélekedett a vezérigazgató. A turizmus bővülésével jelentősen hozzájárul a GDP-növekedéséhez, szeretnék elérni, hogy a turizmus GDP-hez való hozzájárulása a jelenlegi 10-ról 16 százalékra emelkedjen 2019-ig.