Negatívan hatnak a fiatalokra az okosmobilok

A HMD friss kutatásai szerint az okostelefonok negatívan hatnak a fiatalokra. A szülők háromnegyede aggódik a telefonhasználat miatt, és több mint fele úgy érzi, túl korán vásárolt okostelefont a gyerekének. A fiatalok harmada megerősítette, hogy valóban hajlamosabb a szorongásra, amióta telefont használ, de azt is bevallották, hogy túl sok időt töltenek a közösségi médiában.

A digitális világ számos kihívás elé állítja a szülőket, amikkel a legjobb tudásunk szerint igyekszünk megbirkózni. Mindenki máshogy készül fel az elkerülhetetlenre, amikor a gyereke először szembesül az online térrel. A HMD (Human Mobile Devices) azonban nemcsak a készülékeivel, de a kampányaival is segíti a családokat, valamint több országot magába foglaló felmérésekkel marad up-to-date.

A HMD kutatásában1 világszerte megkérdezett szülők 64 százaléka mondta el, hogy az okostelefon-használat negatívan befolyásolja gyermeke alvását, 61 százalékuk szerint pedig csökkenti a fizikai aktivitás mennyiségét is. A szülők fele úgy látja, hogy a telefon megváltoztatta gyermeke személyiségét, és háromnegyedük fél, hogy az internet veszélyeinek teszi ki a fiatalokat egy telefon vásárlásával.

A megkérdezett 16-24 évesek csaknem harmada érzi úgy, hogy hajlamosabb a szorongásra, valamint a fiatalok 40 százaléka saját bevallása szerint túl sok időt tölt a social mediában. Ugyanakkor a szülők több mint fele egyetért azzal, hogy az okostelefonok pozitív hatással is lehetnek a gyerekekre, például oktatásnál kifejezetten előnyös a használatuk.

Mindeközben egyáltalán nincsenek könnyű helyzetben a szülők, mert a környezet is folyamatos nyomást gyakorol rájuk: az okostelefonok izgalmasak, sok játék és tartalom érhető el rajtuk, amiből a fiatalok nem akarnak kimaradni. “Ha az egyik gyereknek lehet, akkor nekem miért nem?” – teszik fel a kérdést otthon. A szülő tehát próbálhatja távol tartani a gyerekét a digitális ingerektől, de egy idő után ez már lehetetlen küldetésnek bizonyul.

A szülők kétharmada azt is megemlítette, hogy egyedül kellett megoldásokat találnia a felmerülő problémákra. Erre nyújt megoldást a HMD a különböző tartalmaival, kutatásaival, amelyekkel leveszi a terhet a szülők válláról.

Létezhet átmenet az okos és a buta telefonok között?

Európa egyik legnagyobb okostelefon-gyártója kézbe vette az irányítást: szülők és szakértők bevonásával egy olyan gyerekeknek célzott készüléken dolgoznak, amely segíthet a mentális egészség megőrzésében és az online-offline lét egyensúlyának megtartásában.

A HMD Better Phone projektje áthidalja az okostelefonok és a „butatelefonok” közötti szakadékot. A készülék által a szülők hatékonyan irányíthatják a gyermekük képernyő előtt töltött idejét és a közösségi média használatát, illetve rendelkezik egy “digitális detox” gombbal is, amivel bármikor kikapcsolhatjuk a közösségi média értesítéseit. A gyerekek hajlamosak összetörni a kezük ügyébe kerülő tárgyakat, így ezen a telefonon könnyedén, akár otthoni körülmények között is cserélhetünk alkatrészeket.

A digitális nevelés alapjai: tippek, hasznos tanácsok

Bár előbb-utóbb a legtöbben szembesülnek a digitális világgal, illetve az okostelefon vásárlást sem lehet örökké halogatni, mégis több mindent megtehetünk a megelőzés és a mentális egészség megőrzése érdekében.

Mutassunk olyan példát a fiataloknak, amit szívesen követnek. Kevésbé működik az a módszer, amikor a magunk rossz szokásain nem változtatunk, de a gyerekünktől elvárjuk, hogy helyesen cselekedjen.

Hozzunk létre saját szabályokat, bevett szokásokat a családban. Legyen például a konyha “telefonmentes zóna”, ahol a családtagok kizárólag egymással foglalkoznak.

Amikor elérkezettnek látjuk az időt, vegyünk olyan telefont, ami a gyerekünk életkorához illik, és felügyeljük a használatát, amíg indokolt. Erre jó megoldás lehet a HMD jövőre érkező készüléke, amely hozzáférést biztosít a szülők számára és egyedi funkcióival segíthet a fiatalok mentális egészségének megőrzésében.

Beszélgessünk sokat, mutassunk érdeklődést a fiatalokat érintő kérdések iránt. Éreztessük a fiatalokkal, hogy bármikor fordulhatnak hozzánk, ha például online zaklatás (cyberbullying) áldozataivá válnak.

Szülőként szinte lehetetlen tartani a lépést az új trendekkel, különböző veszélyforrásokkal, de törekedjünk arra, hogy rendszeresen tájékozódjunk a gyerekeket érintő digitális kérdésekben. Érdemes részt venni különböző előadásokon, például a HMD által szervezett szakmai beszélgetéseken.