Ha utazásról, nyaralásról van szó, bepakoláskor nem feltétlenül az elektronikai eszközök jutnak eszünkbe elsőként. Ugyanakkor elég csak a mobilunkra gondolnunk és már is nyilvánvalóvá válik, hogy kiegészítők nélkül szimplán a mobilnak sem tudjuk hosszútávon a hasznát venni. A MediaMarkt szakértői most összeszedtek néhány olyan eszközt, amelyeknek úticélunktól és az utazás módjától függően, avagy ezektől függetlenül, érdemes helyet szorítanunk csomagoláskor.
Univerzális töltő
Hiába van méregdrága okostelefonunk, manapság már nem jár automatikusan töltőfej mellé. Ha nem szeretnénk laptopról tölteni a készülékét, kénytelen vagyunk külön venni egyet. Egy univerzális utazó töltő ilyenkor jó választás lehet, hiszen bárhol képes a helyi szabványra konvertálni töltőinket, és a legtöbb manapság már USB-csatlakozókat is kínál. „Az ilyen töltő esetében célszerű megnézni a mobileszköz gyártója által ajánlott teljesítmény adatokat. A jelenleg használatos eszközökhöz minimum 20W-os adaptereket javaslunk. Amennyiben utazáskor egyszerre több eszközt is szeretnénk tölteni úgy célszerű olyan modellt választani, amin több USB port is van és a teljesítménye 20W feletti” - javasolja a műszaki áruház szaktanácsadója.
Utazó adapter
Amennyire fontos egy elektromos eszköz töltője, éppen annyira fontos, hogy azt valóban tudjuk is használni, hiszen előfordulhat, hogy a célország más szabványt használ. „Utazó adapterek esetén az országspecifikus csatlakozókra kell odafigyelni, hiszen számos variáns létezik belőlük. Vannak modellek melyek specifikusan egy országban használhatóak, más modellek univerzálisak, tehát mindkét irányban képesek csatlakozni a világon elterjedt 6-7 féle aljzathoz.”
Nem elég azonban az adapter, ha az eszközünk más feszültségre van kalibrálva: „Nagyon fontos tudni, hogy az utazó adapterek feszültséget nem alakítanak át. Használat előtt meg kell bizonyosodni arról, hogy a használni kívánt termék működik-e az adott ország hálózati feszültségével. Például az Amerikai Egyesült Államokban 110V a hálózati feszültség, ha egy hazánkban csak 230V-on működő notebook töltőt szeretnénk ott használni, akkor az utazó adapterrel fizikailag lehet csatlakozni az aljzathoz, de a termék nem fog működni, mert nem elegendő a hálózati feszültség” – figyelmeztet a MediaMarkt szakértője. Érdemes észben tartani az Apple készülékekből adódó kompatibilitási problémákat: ha MFI tanúsítvánnyal rendelkező terméket választunk, az garantált működni fog majd az Apple készülékeivel.
Powerbank
Utazások, kirándulások során gyakran segítő partnerünk az okostelefon. Ha fel is töltöttük őket indulás előtt, egy hosszabb, szabadban töltött program esetén nem árt, ha van nálunk némi „instant energia” egy powerbank formájában. „Alapvetően már egy hétvégi utazáshoz is minimum 10 000 mAh kapacitású készüléket ajánlunk, ettől kisebb teljesítményűt már szinte nem is tartunk készleten. Ezekkel a powerbankokkal átlagosan kétszer lehet feltölteni egy mobiltelefont. Hosszabb, akár 1 hetes nyaralásokra azonban már érdemes minimum 20 000 mAh kapacitású modellt választani. A legtöbb ilyen termék egy időben több eszköz töltését is tudja biztosítani. Extrém esetekre pedig akár 56 000 mAh-s verziók is elérhetőek, illetve vannak speciális powerbankek, például notebookok töltésére alkalmas termékek és solaros modellek is.
Egy még nagyobb „powerbank” – azaz egy hordozható (solar) erőmű
Tavaly indult be az érdeklődés itthon, és idén már kifejezetten keresett termékké váltak az úgynevezett hordozható erőművek. „Több okból kifolyólag is érdemes beruházni egy ilyen „kütyüre”, bár méreteit tekintve nem feltétlenül az az eszköz, amit zsebre vághatunk. Ezek lehetnek nagyobb méretű, komolyabb rendszerek is, amiket akár szolár panelekkel is kombinálhatunk. Hordozható, napelemes energiatárolóknak, generátoroknak, vagy hordozható napelemes erőműveknek is nevezik őket. Szolár panelekkel kombinálva pedig hosszabb időn keresztül tudnak energiát szolgáltatni, ott is, ahol nem elérhető az elektromos hálózat.” Árkategóriát tekintve 100 ezer forinttól egészen a 4,5 millió forintig is találhatunk a piacon ilyen eszközöket, akár komplett rendszereket. Léteznek kompakt és könnyű változatok is melyeket nem csak autós túrához, kempingezéshez, de akár hátizsákos vagy off-grid kalandokhoz is magunkkal vihetünk.
Zajszűrő fejhallgató
A MediaMarkt szaktanácsadója szerint nem csak a hosszabb repülőutakon lehet hasznunkra, ha beszerzünk egy jóminőségő zajszűrő fülhallgatót: „Fej- és fülhallgatókból is léteznek már zajszűrős modellek. Kizárják a külvilág zajait (főként a magas- és középtartományú hangokat), ezáltal kivételes hangminőséget és jobb felhasználó élményt nyújtanak. A felsőbb kategóriás modellek zajszűrő funkciója akár a környezeti hangokat is képesek szabályozni zenehallgatás közben. Intelligensen felismerik és átengedik például egy autó dudájának, vagy egy hangosbemondónak a hangját. A belépő modellek ára 25-30 ezer Ft-tól indul, de természetesen számos egyéb specifikációtól is függ, hogy éppen milyen árszegmensbe sorolódnak be az egyes gyártók termékei.”
Akciókamera
Ha biztonsággal szeretnénk megörökíteni a „vizes” kalandjainkat, egzotikus nyaralásra megyünk, vagy a biciklitúra közben elsuhanó tájat szeretnénk emlékül hazavinni anélkül, hogy tízpercenként meg kellene állni fényképezni, akkor mindenképp érdemes lehet beszerezni egy akciókamerát erre a célra. „Egy tengerparti nyaralásnál a legfontosabb mérlegelendő kritériumok egy ilyen eszköznél a vízállóság, a képminőség, a minél jobb videó és fotó felbontás, valamint, hogy nagy kapacitású memóriakártyával bővíthető legyen és nagy akkumulátor teljesítménnyel rendelkezzen.”
Ezeknek a kritériumoknak már egészen olcsó árkategóriában, 25 - 27 000 forintért megfelelnek a készülékek. Van olyan típus, ami ezért az árért beépített Wi-fivel is rendelkezik, így közvetlenül összekapcsolható okostelefonnal. „Magasabb árfekvésben találhatók olyan készülékek, amelyek pluszban rendelkeznek képstabilizátorral is, illetve az előlapon is található egy kijelző. Ezek is hasznos tulajdonságok lehetnek. Az ilyen kamerák akár 40 - 50 000 forintért is kaphatók, ár-érték arányban már ezek között is vannak kifejezetten jó gépek.” A fentieken felül döntő szempont lehet, hogy milyen tartozékok járnak a kamerához, rendelkezik-e kreatív felvételi lehetőségekkel, mint a timelapse vagy a slow motion.
(nem csak) Túrázáshoz – walkie talkie
A Walkie Talkie talán meglepő lehet a listán az okos telefonok világában, de választhatunk olyan úticélt, vagy túrahelyszínt, ahol a mobiltelefon-kapcsolat gyenge, vagy olyan szabadtéri programot szervezünk, ahol az emberek egymástól távol helyezkednek el, és állandó üzenetváltásra van szükség közöttük. A Walkie Talkie különböző opciókban kapható a jeltartomány, a frekvencia, az akkumulátor élettartama, a robusztusság és még sok más alapján. „Kiskereskedelmi forgalomban általában a hobbi célra használható nem engedélyköteles modellek érhetőek el. Hatótáv tekintetében általában 4 vagy 8-10 km-es hatótáv a jellemző. Érdemes számításba venni, hogy az értékek a használati terepviszonyok tekintetében csökkenhetnek. Például városban, épületek között, épületekben vagy dimbes-dombos területen, völgyek között” – figyelmeztet végezetül a MediaMarkt szaktanácsadója.