Nemzetközi fenntarthatósági minősítést kapott a Gorenje

Nemzetközi fenntarthatósági minősítést, EcoVadis ezüstérmet kapott a Gorenje és ezzel a világ legzöldebb vállalatai közé került a szlovén háztartásigép-gyártó. A minősítéssel a fenntarthatósági, környezetvédelmi és társadalmi felelősségvállalási elkötelezettségét ismerték el. A háztartásigép-gyártó többek között a megújuló energia széles körű alkalmazása, a termékek tartósságának további növelése és a munkavállalók testi-lelki jólétének biztosítása mentén jelölte ki a céljait.

Az EcoVadis minősítés a vállalati világ vezető fenntarthatósági szabványaként ismert, amely számos kritérium, például a környezetgazdálkodás, a munkaügyi gyakorlatok és az etikus üzleti magatartás alapján értékeli a vállalatok fenntarthatósági erőfeszítéseit. Az elnyert ezüstéremmel a Gorenje és az anyavállalata, a Hisense Europe fenntarthatósági stratégiáját méltatták, amely öt kulcsfontosságú területre összpontosít: a környezetvédelem, a fenntartható termékek és ellátási láncok kialakítása, a társadalmi felelősségvállalás, valamint az új, fenntartható üzleti modellek bevezetése.

Tudatos minimalizálás

A Gorenje fenntarthatósági törekvéseinek kiemelt eleme az energiafogyasztás minimalizálása, amely mind az irodai munkavégzés, mind a háztartási gépek előállítása és szállítása során érvényesül. A vállalat a megújuló energiaforrások, így a napelemek széleskörű alkalmazásával biztosítja a nagymértékű áramelőállítást, amelyet folyamatosan optimalizál annak érdekében, hogy csökkentse az ökológiai lábnyomát.

A Gorenje hazai, tudatos környezetvédelmi akcióinak is köszönhetően, az anyavállalat jelentős előrelépéseket tett az elmúlt öt évben Európában: a vízfogyasztást 38 százalékkal, az áramfogyasztást pedig 24 százalékkal csökkentette.

Fenntartható előállítás és termékek

A Gorenje a termékgyártás minden szakaszában törekszik a fenntarthatóságra, így célja, hogy a gyártás során keletkező hulladékokat nagymértékben újrahasznosítsa. A vállalat tervei szerint 2024-ig a keletkező hulladékok 96 százalékát újrahasznosítják majd, emellett pedig 100 százalékban újrahasznosítható csomagolásokkal operálnak a jövőben.

A termékelőállítás más folyamatait is áthatja a fenntarthatóságra törekvés: mivel a Gorenje termékei 160 országban és régióban kaphatóak, ezért elsődleges fontosságú a fenntartható szállítás előmozdítása és ellátási láncok fokozása.

A termékekben felhasznált anyagokra is külön figyelnek a vállalatnál: a Gorenje nagy háztartási készülékeinek 90 százaléka újrahasznosítható, lebomló anyagokból készül, ráadásul minden esetben szigorú teszteknek vetik alá az összes terméket annak érdekében, hogy növeljék az élettartamukat és a tartósságukat. Mindemellett a pótalkatrészek elérhetősége és a termékek könnyű szervizelhetősége is biztosított.

Fókuszban a közösség

„Büszkék vagyunk arra, hogy az EcoVadis közösség tagjai lehetünk, hiszen a minősítés a környezetvédelmi céljainkon és eredményeinken túl a következetes társadalmi és etikai törekvéseinket is elismeri és támogatja mind hazai, mind nemzetközi szinten. Több mint harmincéves múlttal rendelkezünk a környezetvédelmi aktivitások területén vállalati szinten. Ez menetközben kiegészült társadalmi és etikai elemekkel is annak érdekében, hogy előmozdítsuk a társadalmi felelősségvállalást és ezáltal aktívan támogassuk dolgozóinkat, partnereinket és vevőinket” – mondta el Kovács Kinga.

A Gorenje Magyarország marketingvezetője hozzátette, a munkavállalók személyes és szakmai fejlődésébe való befektetés prioritást élvez a vállalatnál, így például segítik az egészséges munka-magánélet egyensúly és az aktív életmód kialakítását a munkavállalók körében.

Emellett, lehetőségeikhez mérten a rászoruló közösségeket is támogatják: már több éve adományoznak az ünnepek idején konyhai és háztartási gépeket jótékonysági szervezeteknek azzal a céllal, hogy modern, energiatakarékos gépekkel segítsék a nehéz helyzetben lévőket.

„A jövőben folytatjuk a fenntarthatósági céljaink megvalósítását és továbbra is keményen dolgozunk azon, hogy minimalizáljuk környezeti hatásainkat és közben visszaadjunk a közösségnek” – emelte ki a marketingvezető.