Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal - a háttérben dolgozó szerverparkok miatt - egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

Bár a digitalizációra, ennek részeként például a számítógépeinkre és okostelefonjainkra a papírfelhasználás kiiktatása miatt hajlamosak vagyunk zöldként tekinteni, a hálózatba kötött használat révén a háttérben dolgozó hatalmas méretű szerverparkok miatt ezek az eszközök közben egyre nagyobb részt hasítanak ki a globális karbonkibocsátásból. Míg 2020-ban a Föld teljes karbonkibocsátásának nagyságrendileg 4 százalékáért felelt az internethasználat, 2025-re várhatóan a duplájára nő és 2040-re pedig elérheti a 14 százalékot is. Érzékeltetésképpen: már a 4 százalék is megfelel a légiközlekedés kibocsátásának.

Ezzel a területtel ráadásul világszinten is kevesen foglalkoznak, ezért is egyedülálló a Carbon.Crane magyar szakemberei által kidolgozott szolgáltatás. A cég ugyanis fel tudja mérni, hogy mekkora egy komplett – akár több százezer aloldalt tartalmazó website karbonlábnyoma, ezen belül az egyes weboldalak kibocsátása, illetve az oldal melyik elemei, milyen fájlok okoznak magas karbonkibocsátást. Ez alapján javaslatot tudnak adni az oldal optimalizálására is és igazolják az adott website karbontudatos erőfeszítéseinek eredményét. Ha van rá igény, ez után is folyamatosan monitorozzák az oldalt és anomáliák esetén azonnal beavatkoznak. Az oldalakon található elemek – képek, videók, szövegek, programkód - optimalizálása révén egy nagyobb forgalmú oldal esetében ez éves szinten jelentős energiamegtakarítást és tonnákban mérhető kibocsátáscsökkentést, ezzel együtt pedig akár milliós nagyságrendű költségmegtakarítást is jelenthet. Többek között olyan cégek és intézmények vették már igénybe a Carbon.Crane szolgáltatását, mint az E.ON, MBH Bank, Spar vagy a Budapesti Fesztiválzenekar, míg a Mastercard a hazai mellett az amerikai piacon is alkalmazta már a karbonkibocsátás csökkentését segítő megoldásokat.

Egy e-mail kampány esetében a globális statisztikák alapján 20-22 százalékos megnyitási arány jellemző, azaz ezer e-mailből 200-220 darabot nyitnak meg a címzettek. A maradék 780-800 e-mail feleslegesen, mi több, a karbonlábnyoma miatt a környezetre is károsan landol a postafiók szemetesládájában. A Carbon.Crane mesterséges intelligencia felhasználásával tudja közel 90 százalékos pontossággal megmondani, az ezer címzettből ki lesz az a nyolcszáz, aki nem fogja megnyitni a mailt. A címzettek listája így rövidebb lesz, a megnyitási arány magasabb, a kampány hatékonyabb és alacsonyabb karbonkibocsátású.

„Hiszünk benne, hogy a karbonkibocsátás csak akkor csökken, ha csökkentik. Aktívan kell tennünk érte és a mi szolgáltatásunk különlegessége éppen abban rejlik, hogy ennek a módját tudjuk megmutatni azoknak, akik ténylegesen tenni akarnak a bolygónkért. 360 fokos szolgáltatást nyújtunk, amellyel célunk, hogy ne utólag. hanem már a honlapfejlesztés fázisában, preventíven karbonhatékony weboldalakat hozzunk létre. Őszintén örülünk, hogy a STRT Holding Nyrt. osztja a mi víziónkat és büszkék vagyunk rá, hogy angyalbefektetőként mögénk álltak. A tétlenségnek is van karbonlábnyoma, különösen, ha egy olyan dinamikusan fejlődő területről van szó, mint a digitális technológia” – osztotta meg gondolatait Huszics György, a Carbon.Crane vezérigazgatója.

A Carbon.Crane csapata ugyanis befektetőket keresett a további fejlődés és a nemzetközi terjeszkedés érdekében. Angyalbefektetőkként a Balogh Petya által fémjelzett STRT Holding Nyrt., Kovácsházy Dénes a Multicom Holding Zrt.-től. illetve Dervalics Ákos állt be a cég mellé és biztosította a szükséges forrásokat ahhoz, hogy immár zrt.-ként lépjen ki a hazai és nemzetközi piacra.

„A további fejlődést, a hazai és nemzetközi terjeszkedést szem előtt tartva külső tőke bevonása mellett döntöttünk. Olyan befektetőket kerestünk, akik a megtérülés mellett a fenntarthatóságot is fontos szempontnak tartják. Így találtuk meg egymást a Balogh Petya által vezetett STRT-vel és másik két angyalbefektetővel. A befektetés megteremtette a lehetőséget, hogy a Carbon.Crane Zrt. immár önálló cégként, immár nemzetközi szinten folytassa a fenntarthatóbb digitális jövőért végzett munkáját” - mondta el Bodnár József, a Carbon.Crane cégvezetője.

„A STRT Holdingnál nagy növekedési potenciálú, nemzetközi piacra lépni képes startupokba invesztálunk. A Carbon.Crane-ben komoly vállalkozói tapasztalattal és tudással rendelkező csapatot ismertünk meg, akikben látjuk a szenvedélyt és a fejlődési dinamikát, azon túl, hogy komoly problémára nyújtanak egyedi megoldást” – emelte ki Langmár Péter, a STRT Holding befektetési igazgatója.

A Carbon.Crane megoldásait ráadásul a nemzetközi szinten is értékelik, ezt igazolja, hogy a digitális karboncsökkentés területén elvégzett mérési és optimalizálási eredményeket a szakmai zsűri a Mediaspace Global Changemakers' Awards 2024 „Fenntarthatóság és hatékonyság” kategóriájában a második helyezéssel díjazta. A versenyt a Mediaspace Global azzal a céllal hirdette meg, hogy a média- és reklámipar gyorsan változó technológiai, piaci és szabályozási környezetében a világszinten is értékes, előremutató projekteket díjazza.