Nőnap – ez fontosabb, mint egy szál virág

Március 8-án ünnepeljük a Nemzetközi Nőnapot. Azonban az egynapos ünneplésnél sokkal fontosabb, hogy a nők minden nap komfortosan és biztonságosan érezzék magukat a munkahelyükön.

A Boston Consulting Group (BCG) által 16 ország 28 000 munkavállalójának megkérdezésével készített kutatása is a pszichológiai biztonság fontosságát támasztja alá.

Azok a nők, akik munkahelyükön biztonságban érzik magukat, akik az esetleges hibázás, vagy kritika kockázatának ellenére is hangot adhatnak a véleményüknek, közel kétszer olyan motiváltak, mint akik nem ilyen környezetben dolgoznak. Akik biztonságban érzik magukat, azok magukat sokkal inkább megbecsülve érzik. Ők úgy vélik, hogy teljes mértékben kamatoztatni tudják a képességeiket és sokkal boldogabbak a munkahelyükön, mint mások.

Pálinkás Mária, a BCG partnere, szerint, ha a vezetők prioritásként kezelik és sikeresen megteremtik a pszichológiai biztonságot, akkor lényegesen jobb helyzetbe kerülhetnek a cégeik, eközben könnyebb lesz megtartani a tehetséges, elkötelezett női munkaerőt – és ettől javulni fognak a vállalat eredményei is.

„A pszichológiai biztonság kulcsa az empatikus vezetési stílus. Az ilyen munkahelyeken a nők 97%-kal kisebb eséllyel akarnak egy éven belül munkahelyet váltani, mint máshol. Fokozottan igaz ez a kisebbségi munkavállalókra és fogyatékkal élőkre,” mondta Pálinkás Mária.

Ez a vezetői stílus nem gátolja a konfliktusokat, hanem bátorítja a konstruktív vitákat. Az empatikus vezetők nyitottak és hitelesek, tette hozzá Pálinkás. A kutatások közvetlen és szoros kapcsolatot mutatnak ki az empatikus vezetés és a munkaerő pszichológiai biztonságérzete között. Ez pedig kiemelt előnyökkel jár a szervezet és a munkavállalók számára is.

Miről ismerhető fel az az empatikus vezető?

Időt, lehetőséget ad a tapasztalatcserére és a tanulásra. A megbeszéléseken időt szán arra, hogy munkavállalók beszámolhassanak a közelmúlt kihívásairól, sikereiről, vagy éppen a megtanultakról. Az empatikus vezető a saját kihívásairól is beszél, biztonságos teret teremtve ezzel a munkavállalók számára.

Hangsúlyt fektet a rendszeres, csoportos megbeszélésekre. Ezzel lehetőséget biztosít a csapat teljesítményének értékelésére, és javaslatokat tesz a csapatmunka javítására, a hatékonyabb munkavégzés érdekében.

Nyitott és hiteles. Nyíltan kommunikálja a saját hibáit és tapasztalatait a csapattal és nem titkolja, hogy egy vezető sem mindig mindenre tudja a választ. Ezzel képessé teszi a csapattagokat arra, hogy az ítélkezéstől vagy a szégyentől való félelem nélkül hozzászóljanak az elképzeléseikkel egy-egy témához.

Nem a személyt minősíti, hanem a munkavégzést. Amikor visszajelzést ad, ügyel arra, hogy a kritika a munkára koncentráljon, ne pedig a munkát végző személyére.

Közvetlenül foglalkozik a problémákkal. A munkavállalóknak akkor is biztonságban kell érezniük magukat, amikor megkérdőjeleznek bizonyos ötleteket, irányelveket és gyakorlatokat, még akkor is, ha ez konfliktushoz vagy nézeteltéréshez vezethet. A produktív nézeteltéréseket és vitákat befogadó kultúra ápolása elősegíti a mélyebb megértést és a bizalmat, ami lehetővé teszi a problémák megoldását, mielőtt azok elfajulnának.

Figyelembe veszi a kulturális hátteret. A munkavállalók eltérő kulturális háttérrel rendelkezhetnek, és nem mindenki érzi egyformán jól magát, ha meg kell osztania gondolatait és érzéseit. Nem lehet mindenkire ráerőltetni a nyitottságot másokra; inkább támogató környezetet kell biztosítani ahhoz, hogy megoszthassák gondolataikat, amikor készen állnak rá.

A pszichológiai biztonság megteremtését célzó empatikus vezetéssel a szervezetek rugalmas csapatokat kovácsolnak, amelyek képesek a különböző nézőpontokból származó kreativitás és lehetőségek kiaknázására. Ez fokozza az innovációt és javítja a a cégek pénzügyi eredményét is, és így a méltányos és befogadó munkahelyek kialakítása nem csak a nemzetközi nőnapon, hanem azon túl is megtérül.