Nyári munkára készülnek az egyetemisták

Szorgalmasak és pénzügyileg tudatosak a magyar egyetemisták: kimagasló többségük már dolgozik vagy szeretne dolgozni idén nyáron, és bár elsősorban nyaralásra, nagyobb értékű vásárlásokra gyűjtenek, fontos céljuk a megélhetési költségek előteremtése is. A terveikben szerepel az is, hogy a nyári keresetük jelentős részét megtakarítják – derül ki a CIB Bank megbízásából készült friss reprezentatív felmérésből.

Igencsak elkötelezettek a munkavállalás terén a magyar egyetemisták, hiszen a diákok 85%-a szinte biztosan dolgozni fog: 44%-nak már most is van munkája, 41% pedig aktívan állást keres. További 11% gondolkozik a nyári munkavállaláson, és csak 3% válaszolta, hogy nem munkával tölti a nyarat. A munkalehetőségek elérhetősége is megmutatkozhat abban, hogy míg a Budapesten és a vármegyeszékhelyeken élők igen magas arányban (94%) rendelkeznek már munkával vagy számítanak aktív álláskeresőnek, addig a falvakban élők között azok vannak többségben, akik még csak gondolkodnak a munkavállaláson (25%) – derül ki a CIB Bank megbízásából készült felmérésből.

A foglalkoztatási formák közül a legnépszerűbb a diákmunka (60%), amelyet a részmunkaidős (31%), majd a teljes munkaidős és a gyakornoki állások követnek (mindkettő 27%-os aránnyal). Utóbbi keresettsége talán azzal is magyarázható, hogy a legtöbben a tanulmányaikhoz kötődő területen szeretnének dolgozni vagyis ők már az egyetemi éveik alatt tudatosan építgetik a karrierjüket. A második legnépszerűbb irány a vendéglátás: a hallgatók egyötöde tervezi, hogy nyáron pincérként, pultosként, éttermi kisegítőként fog dolgozni. A diákok több mint háromnegyede elsősorban Magyarországot preferálja munkavállalóként, 19% pedig külföldön próbálna szerencsét.

A nyáron munkát vállaló diákok egyharmada havi 300 ezer forintnál többet szeretne keresni (a nők és a vármegyeszékhelyeken élők az átlagosnál magasabb arányban választották ezt a bérsávot), a nagy többség viszont kevesebbre számít. A fizetésüket elsősorban nyaralásra-utazásra (49%), nagyobb értékű tárgyakra – például autóra, számítógépre, mobilra (46%) –, és a mindennapi megélhetési költségekre (43%) fordítják majd. Az adatokból kirajzolódik, hogy a nők az átlagosnál nagyobb arányban gyűjtenek nyaralásra, valamint baráti programokra és a hobbijukra, ahogy az is, hogy a fővárosban és a vármegyeszékhelyeken az utazás mellett a megélhetési költségekre, míg a falvakban inkább a nagyobb értékű tárgyakra költenék a nyári munkával megkeresett összeget.

A felmérés egyik meglepő megállapítása, hogy az egyetemista korosztály körében viszonylag népszerű a készpénz: 34%-uk használ aktívan készpénzt a mindennapokban, ebből 9% inkább készpénzzel, míg 25%-uk vegyesen, 66%-uk pedig kártyával fizeti a kiadásait. 19%-uknak még nincs bankszámlája, de már nézegeti a bankok ajánlatait, 4%-uk viszont nem is szeretne folyószámlát nyitni.

Bár a célok között előkelő helyen szerepelnek a különböző kikapcsolódási formák, mégis kijelenthető, hogy a korosztály pénzügyileg tudatos, hiszen a fizetésük számottevő hányadát szeretnék megtakarítani: a legjellemzőbb (39% válaszolt így), hogy a fizetésük 20–40%-át teszik félre, egyharmaduk nagyjából a keresete felét, de olyan is akad, aki akár a négyötödét (13%) vagy akár az egészet (6%). A községekben és a Budapesten élők az átlaghoz képest kiemelkedően magas arányban jelölték meg, hogy a nyáron megkeresett összegnek nagyjából a felét takarítják meg (41% és 39% az átlagos 29%-kal szemben).

„Mind a pénzügyileg tudatos döntéseket, mind a megtakarítást vagy a mindennapok menedzselését nagyban megkönnyíti egy egyszerűen kezelhető, alacsony költségű bankszámla, mint amilyen a CIB ECO ForYou, amely akár egy szelfivel, 20 perc alatt otthonról is megnyitható, 24 éves korig a diákoknak 0 forintos havi számlavezetési díjjal igényelhető, és számos kényelmi, illetve biztonsági funkcióval segíti a hétköznapokban a pénzügyek intézését” – hívja fel a figyelmet Horváth Bálint, a CIB Bank Lakossági Számla és Tranzakciós Termékek vezetője.