Oscar-díj a számok tükrében

Március 12-én – magyar idő szerint március 13-án hajnalban - rendezik meg a 95. Oscar-díj-átadót a hollywoodi Dolby Theaterben, amely az egyre csökkenő nézettség ellenére évről évre a filmipar meghatározó gálája, ezzel együtt a világ egyik legnagyobb celebeseménye. Mennyibe kerül a rendezvény, mit esznek a sztárok és miért jó Oscar-díjat nyerni a szakmai elismerésen túl – ennek járt utána összeállításában a Marketing&Media magazin.

Közel kilencezer ember öt napon át szavazhat arról, hogy tetszik-e neki egy film vagy sem. Az Amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) nevét a legtöbben az Oscar-díj kiosztása kapcsán ismerik. Soraiban a színészeken túl producereket, rendezőket, sminkeseket, forgatókönyvírókat, hangmérnököket, divattervezőket és egyéb filmipari szakmák képviselőit találjuk. Ők azok, akik a díjátadót megelőző napokban (az idén március 2. és 7. között) leadják szavazataikat az Oscar-szobrokért versenybe szállt jelöltekre.

Noha az Akadémia elsődleges munkáját a „mozgóképek megőrzése, restaurálása, dokumentálása, kiállítása és tanulmányozása” jelenti, legfőbb éves eseményük mégiscsak az Oscar-díj-átadó, amelyhez patinás rendezvény lévén rengeteg tőkére van szükség. A lassan százéves szervezet nonprofitként működik, és válság ide vagy oda, nincsenek anyagi nehézségei.

Bevételei befektetésekből, tagdíjakból származnak, de jelentős hányad folyik be az Oscart közvetítő tévétársaságokkal kötött szerződésekből is. Az ABC-vel kötött jelenlegi kontraktusuk 2028-ig hatályos, így még ha folytatódik is a csökkenő tendencia a nézettséget illetően, egy darabig nem kell aggódniuk a pénzügyi helyzetük miatt.

Apropó csökkenő nézettség: a Statista.com szerint 2014 óta egyre kevesebben ülnek le a tévék elé, hogy megnézzék az eseményt. Akkor még 43,7 millióan kapcsoltak az ABC-re, majd az azt követő években egyre esett az érdeklődés. A mélypont 2021-ben jött el, amikor a műsor alig érte el a 10,5 millió nézőt, tavaly kicsit javult a statisztika (15,36 millió).

 

Nem csak a filmeseknek jó

Amikor véget ér az aktuális Oscar-díj-átadó, a szervezők kis túlzással el is kezdenek készülni a következő évi eseményre, amelynek – a többi helyi gálával együtt – nagy hatása van Los Angeles és Dél-Kalifornia gazdaságára. Kutatások szerint 2013-ban a gála 130 millió dollárt tett hozzá az utóbbihoz, és valószínűsíthető, hogy ez a szám az elmúlt évtizedben megnőtt, hiszen manapság a filmstúdiók Oscar-kampányra szánt büdzséje a néhány ezer dollártól a pár millióig terjedhet.

Jó néhány rendezvényszervező, virágboltos, sofőr, cateringes kap ilyenkor munkát, nem beszélve arról, mennyi szállodafoglalásra, repülőjáratra, plakátkampányra, vörös szőnyegre és egyéb szolgáltatásra van szüksége az Akadémiának minden évben. A WalletHub portál szakértői szerint a 2022-es Oscar-díj-átadó költségei 42,9 millió dollár körül alakultak.

A menü

A gála során a résztvevők nem ehetnek, de az utána következő hivatalos vacsoraeseményen, a Governors Ballon már igen – az ott elfogyasztható étkekért már lassan harminc éve az osztrák–amerikai mesterszakács, Wolfgang Puck felel, akinek Spago nevet viselő étterméért a kilencvenes évek hajnalán is odavoltak a sztárok Los Angelesben. A hely Oscar-afterpartija sokkal népszerűbb volt, mint a Governors Ball, ezért a szervezők felkérték Puck ot, hogy legyen ő a séf.

A díjátadók történetében először tavaly szolgáltak fel hagyományos magyar ételeket, a menüt Szántó István, a budapesti Spago vezető séfjének segítségével állították össze. Így esett, hogy Hollywood krémje csirkepaprikásból, somlóiból, Eszterházy-tortából és vadasból is lakmározhatott. A teljes menüsor elkészítésén 117 séf dolgozott, és többek között 1080 tojást, 136 kiló füstölt lazacot, hét kiló kaviárt, 30 kiló miyazaki wagyu marhahúst, száz homárt és 23 kiló mozzarellát használtak fel a készülődés során.

A főszereplők

Idén több mint 20 kategóriában osztják majd ki az Oscar-díjakat, de azért van néhány kiemelkedő kategória, amit értelemszerűen nagyobb érdeklődés övez. Így például a legjobb film, női és férfi főszereplő, rendező, forgatókönyv. Ahogy minden évben, idén is vannak nagy esélyesek és olyan alkotások, amelyek legalábbis a jelölések alapján tarolhatnak.

2023-ban a Minden, mindenhol mindenkor kapta a legtöbb, összesen 11 jelölést, többek között a legjobb film, a legjobb rendező és a legjobb női főszereplő díjért is versenybe száll. A jelölések számát tekintve a Nyugaton a helyzet változatlan és A sziget szellemei című alkotások egyaránt 9-9 kategóriában kaphatnak elismerést.

Tuza Dorottya

Az összeállítás teljes terjedelmében a Marketing&Media magazin legújabb számában olvasható.